Zakoupením tohoto rozhovoru podpoříte Klenoty života i Hanu Sar Blochovou (půl na půl). Děkujeme!
Uvažujete o nákupu tohoto videa? ZDE se můžete podívat na krátkou ukázku.
V prvním díle z cyklu Alchymie s Hanou Sar Bochovou se věnujeme úvodu k alchymii jako kosmické vědě a formě vesmírné moudrosti. Hana Sar vysvětluje podstatu i původ tohoto rozsáhlého oboru a rovněž k čemu sloužil. Velký přínos při zavedení a šíření alchymie na Zemi je připisován Thovtovi, který je také označován jako hlavní mistr Velkého díla. (Rozhovor věnovaný Thovtovi ZDE.)
Velké dílo neboli Opus Magnum jako soustava hlavních alchymických operací, jejichž cílem je přeměna černého kamene ve spirituální zlato/stříbro, je v tomto rozhovoru popsáno celkem podrobně. Hana Sar hovoří o základním vstupním materiálu Materia Prima (Prahmota), jednotlivých elaboracích a meziproduktech Malého a Velkého díla (alchymická Síra a Rtuť, harmonizující Sůl, příprava bílého a červeného kamene, vaření alchymického vejce, kvintesence, Aque vitae, Kámen mudrců).
Ač se alchymie zakládá na poznatcích dávno zaniklých vyspělých civilizací na Zemi, my ji známe spíše až z období středověku. Hana Sar vysvětluje jak se liší právě křesťanská alchymie středověku od starověké alchymie a jaký vliv měla alchymie na středověkou Evropu a na dobu Karla IV. a jeho potomků (Václav IV., Zikmund ad.). Dále se také dozvídáme jaký je vztah mezi alchymií a hudbou nebo alchymií a astrologií.
Alchymie, praktická mystika, výzkum na Karlštejně, Magistr Theodorik a další témata jsou rozepsány v knize H. Blochové Magisterium Karlštejna ZDE.
Kapitoly rozhovoru:
00:00 K čemu slouží alchymie
03:36 Vznik názvu alchymie
04:28 Thovt a jednotlivé větve alchymie
07:52 Velké dílo - Opus Magnum
16:28 Tvorba bílého a červeného kamene
25:32 Lvi a orlice
28:56 Další fáze alchymické operace
32:29 Kvintesence - pátý živel
34:44 Spiritus mundi - duch světa
39:41 Harmonizující sůl
41:14 Křesťanská alchymie starověku vs alchymie středověká
46:45 Alchymie a hudba
50:53 Vliv alchymie na středověkou Evropu a dobu Karla IV.