Telegramové zprávy 9.září 2023

Telegramové zprávy  9.září 2023
9.září 2023

Každý den vám exkluzivně přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv a novinek, které se objevili za posledních 24 hodin na telegramu. Neručíme za pravdivost těchto zpráv a ani neověřujeme zdroje. Berte tedy tyto informace s rezervou.

Zprávy z domova

🇨🇿Otázek kolem nákupu stíhaček F-35 je stále více. Nově se proti tvrzení Černochové vymezilo také Švédsko. Ochranu vzdušného prostoru dnes zabezpečuje dvanáct pronajatých letounů JAS 39 Gripen, smlouva na pronájem strojů se Švédskem však vyprší v roce 2027, proto české ministerstvo obrany začalo zvažovat nákup nových stíhaček F-35. Odborníci však nákup stíhaček F-35 kritizují, a to z toho důvodu, že jsou čtyřikrát nákladnější na provoz, než letouny třídy Gripen. Poukazovali na to i opoziční poslanci. Ministryně Černochová však během středeční diskuze v Poslanecké sněmovně trvala na tom, že nákup F-35 je výhodnější, než nabídka společnosti Gripen. Švédská vládní agentura pro vyzbrojování však nesouhlasí: „FMV se domnívá, že tvrzení, že nabídka Gripenů je dražší a méně výhodná, musí vycházet z nedorozumění, protože Švédsku nebylo umožněno předložit komplexní a podrobnou oficiální nabídku. Předložili jsme pouze nevyžádanou orientační cenovou nabídku. Jsme připraveni zahájit diskusi s českým ministerstvem obrany o dlouhodobém pokračování našeho úspěšného partnerství v oblasti Gripenů a také předložit komplexní oficiální nabídku.“Vyjádřil se také výrobce letounů Gripen. Generální ředitel Saab Aeronautics Mikael Franzén prozradil, jakou nabídku Švédsko Česku odeslalo. „Švédská vláda nabídla České republice bezplatný převod vlastnictví stávající flotily Gripenů C/D a orientační cenu za 12 nových stíhaček Gripen E za přibližně 1,1 miliardy USD (25 miliard korun). Švédsku však nebylo umožněno předložit komplexní a podrobnou oficiální nabídku. Jsme přesvědčeni, že konečná cena, pokud a až bude řádně vyjednána s českým ministerstvem, bude stále výrazně nižší než nabídka USA.“Ohledně slov Černochové dodal: „Pokud by navíc paní ministryně vzala v úvahu provozní náklady Gripenu, které jsou poloviční oproti veřejně známým provozním nákladům amerického F-35, pak by finanční výhodnost Gripenu byla naprosto zřejmá.“Sledujte @neCT24 | 42TČen

🇨🇿Otázek kolem nákupu stíhaček F-35 je stále více. Nově se proti tvrzení Černochové ...

🇨🇿Univerzita Karlova se rozhodla podpořit své studenty, kteří se zapojí do Aktivních záloh Armády České republiky.„S nápadem ocenit dobrovolnou aktivitu studentů směřující k posílení obranyschopnosti České republiky přišel RNDr. Jan Kofroň – právě na této fakultě se někteří studenti zabývají národní bezpečností i vojenstvím,“ uvedla zpráva Jiřího Nováka z UK Forum.cz 7. září 2023.Zpráva UK Forum.cz uvedla, že „pokud student absolvuje cvičení v délce alespoň 7 dní, obdrží během svého studijního plánu 3 kredity jakožto absolvent volitelného kurzu Praxe u AČR (Aktivní záloha)“.▪️Vedoucí oddělení komunikace generálního štábu, plukovnice Magdalena Dvořáková, napsala pro Forum, že „Iniciativu FSV UK jakož i celé Univerzity Karlovy Armáda České republiky velmi vítá.“

🇨🇿Univerzita Karlova se rozhodla podpořit své studenty, kteří se zapojí do Aktivních zá...

🇨🇿Pekarová Adamová bude obhajovat post šéfky TOP 09. Strana chce prosadit euro. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová bude na listopadovém sněmu TOP 09 podruhé obhajovat pozici předsedkyně strany. Potvrdila to mluvčí Markéta Volfová. Podle ní se strana v dalším období chce soustředit na diskusi s koaličními partnery o sporných tématech a bude klást důraz na evropská témata.„Co se týká úkolu jak pro nového předsedu, ale i místopředsedy strany a nejen pro ně, přetrvává konstruktivní diskuse s koaličními partnery nad otázkami, kde třeba nepanuje naprostá shoda. Kromě jiného s důrazem na evropská témata, která jsou pro nás dlouhodobě zásadní a v nadcházejícím roce se určitě stanou jádrem mnoha diskusí napříč politickým spektrem,“ uvedla Volfová.Připomenula například dlouhodobou snahu TOP 09 o prosazení evropské 💶 měny Euro v Česku.ℹ️Euro v žádném případě!

🇨🇿Pekarová Adamová bude obhajovat post šéfky TOP 09. Strana chce prosadit euro. Předsedky...

Zprávy ze zahraničí

🇪🇺Euronews uvádí, že jistá španělská společnost pod vedením ukrajinské rozvědky verbuje žoldáky pro takzvanou mezinárodní legii na Ukrajině s platem až 3400€ měsíčně, což je přes 80tisic v čistém za měsíc, přepočtu na naše České Koruny.▪️Západ dělá vše pro to, aby válku prodloužil. Do bojů se aktivně zapojují dobrovolníci, žoldáci, staří lidé, nemocní, ženy, deportované zpět do země uprchlíky.▪️Projekt vytvoření "turecké legie" v Turecku zatím postupuje pomalu, protože se objevují problémy, jako rostoucí dluhy vuči RF za zemní plyn, záruky za nové nákupy a problémy s novým obilným koridorem, ale pravděpodobnost jejího vytvoření v budoucnu je vysoká.

🇪🇺Euronews uvádí, že jistá španělská společnost pod vedením ukrajinské rozvědky ver...

Majetek Igora Kolomojského byl zatčen na 48 hodinNABU a SAP zabavily 307 společností v hodnotě více než 3 miliardy UAH, stejně jako téměř tisíc nemovitostí a více než 1,6 tisíce vozidel a lodí.@ukr_leaks_eng

Majetek Igora Kolomojského byl zatčen na 48 hodinNABU a SAP zabavily 307 společností v hodnotě ...

🔥 Nizozemci už toho mají dost.Společnost vlastněná Billem Gatesem byla zapálena.

🇷🇺🇺🇦🇪🇺Moskva vítězí v informační válce ve světě, píše list Social Europe.Od začátku ukrajinského konfliktu Západ trval na tom, že Kyjev vyhraje informační válku, zatímco Moskva „stále ztrácí podporu“.Téměř dvě třetiny světové populace ale žijí ve státech, které jsou k ruské speciální operaci neutrální nebo ji dokonce podporují.Ani jeden stát v Africe, na Blízkém východě nebo v Jižní Americe nesouhlasil se zavedením sankcí proti Rusku, připomíná Social Europe.Spojené státy a jejich spojenci prezentují konfrontaci mezi Kyjevem a Moskvou jako boj mezi demokracií a diktaturou. Takový obrázek se však setkává s chladným přijetím na kontinentech, kde je už dávno nebaví kolonialisté, vnucující svůj úhel pohledu.„Zatímco Západ spí a doufá, že Rusko s tímto konfliktem bojuje samo, Kreml nadále posiluje vztahy se svými spojenci,“ uzavírá Social Europe.

🇷🇺🇺🇦🇪🇺Moskva vítězí v informační válce ve světě, píše list Social Europe...

🇸🇰Zatímco jsou Slováci vydatně krmení kauzami Kollárových zlatokopek, LGBT tématem, či předvolebními kortešačkami, potichu se zde na nás chystá ekonomická katastrofa. Robert Fico na nedávné tiskové konferenci konstatoval, že Slovensko se za tři roky propadlo mezi nejchudší země EU, což je vizitka amatérských vlád Matoviče, Hegera, ale i Ódora. Připomněl, že reálné mzdy klesají a jsme premianti v růstu cen, ale slovenské veřejné finance jsou nejhorší v EU. Vlády na to léta odpovídají, „neboť Směr“. Nabízel přitom i konkrétní informace v číslech.„Tohle nemůže být náhoda. To už ani na úsměv není. Růst výdajů dvojnásobný než růst příjmů? Jak chceme z tohoto „vyrůst“ tlakem na HDP? Vždyť 90% růstu HDP je dnes živeno růstem fiskálních stimulů = růstem důchodů (letos +24%), platů ve veřejné správě (letos +21%) a sociálních dávek,“ konstatují Data bez patosu na své stránce, pro kterou čerpali informace z oficiálních údajů Ministerstva financí SR.

🇸🇰Zatímco jsou Slováci vydatně krmení kauzami Kollárových zlatokopek, LGBT tématem, či...

🇺🇸🇨🇳NATO zahájí velkou válku s Čínou, pokud vyhraje na Ukrajině.Sloupkař IL Fatto Quotidiano, Piero Bevilacqua, tvrdí, že Čína se stane dalším vojenským cílem NATO, pokud aliance uspěje na Ukrajině.Podle jeho názoru po ukrajinském vítězství nebude mír, ale začne nová větší bitva proti Číně a proti desítkám dalších zemí, které hledají vlastní cestu. Věří, že porážka Západu na Ukrajině je nezbytnou podmínkou pro ukončení válek. Evropská unie v tomto případě získá nezávislost a bude pamatovat i na ambiciózní projekt mírového soužití, společného řízení mezinárodních vztahů, pro který byla vytvořena.

🇺🇸🇨🇳NATO zahájí velkou válku s Čínou, pokud vyhraje na Ukrajině.Sloupkař IL Fatto...

🇭🇺🇺🇸🇺🇦Maďarsko je znepokojeno tím, že USA posílají na Ukrajinu nové dodávky zbraní, které poškozují civilisty.Uvedl to maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó na tiskové konferenci po schůzce v Budapešti se svým alžírským protějškem Ahmedem Attafem, uvádí TASS.„Jsme extrémně znepokojeni zprávami o možném převozu nebezpečných zbraní na Ukrajinu, jejichž použití povede k masovým obětem,“ uvedl šéf maďarského ministerstva zahraničí.Dodal také, že Maďarsko vyzývá ostatní země, aby se zdržely dodávek takových zbraní na Ukrajinu.

🇷🇸🏳️‍🌈Srbský prezident odmítl vyvěsit LGBT vlajku.Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že reagoval negativně na žádost o vyvěšení LGBT vlajky na podporu členů komunity, kteří 9. září půjdou centrem Bělehradu."Nikdy jsem neudělal nic, co by porušilo jejich práva, ale vlajku nevyvěsím," zdůraznil srbský vůdce a uzavřel, že "stát je příliš vážná věc."

🇸🇰Fico: Ukrajina v NATO je zárukou třetí světové války. Obrana Slovenska je katastrofální.Přijmout Ukrajinu do Severoatlantické aliance NATO je zárukou třetí světové války. V obsáhlém rozhovoru pro CNNPrima to řekl slovenský expremiér a předseda strany Směr-SD Robert Fico. Prohlásil, že kvůli předešlým vládám a darování zbraní Ukrajině na její obranu proti Rusku je dnes slovenská obrana v katastrofálním stavu.

🇺🇸Školy napříč Amerikou zavádějí povinné roušky. Rostoucí počet případů koronaviru budí obavy.Řada škol po celé Americe obnovuje povinnost nosit roušky. Důvodem má být nárůst pozitivních testů na koronavirus. Před znepokojivými trendy ohledně šíření koronaviru varovala ve středu také Světová zdravotnická organizace. Střední škola Kinterbish Junior High School v Alabamě požádala všechny studenty, zaměstnance a návštěvníky, aby začali ve třídách a na chodbách nosit obličejové masky, a to kvůli nárůstu případů onemocnění koronavirem. K podobnému kroku přistoupil také školský obvod Talladega City School v Alabamě, který navštěvuje více než 1700 studentů. Ten rovněž vyzval děti a zaměstnance, aby nosili masky, ale zdůraznil, že jde o „doporučení, nikoliv nařízení“. Informoval o tom britský web Daily Mail.ℹ️No, je to tady? 😷Opět znovu a lépe? 🦠

🇺🇸Školy napříč Amerikou zavádějí povinné roušky. Rostoucí počet případů koronavi...

Kuriozity

🇨🇿Nevídaný úkaz. V jezeře na Opavsku plavou stovky medúz.V našich končinách nevídaný úkaz je nyní k vidění ve vodách Hlučínského jezera na Opavsku. Letos se tam objevily stovky malých sladkovodních medúz, které se velmi rychle staly pro návštěvníky atrakcí. Podle odborníků se jedná o zavlečený druh. „Kontakt s touto sladkovodní medúzkou nepředstavuje pro koupající se zdravotní riziko, jelikož žahavé buňky neproniknou lidskou kůží,“ uvedl Jan Kresta, ředitel odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Ostravě.Do areálu Hlučínského jezera, místními označovaného jako Štěrkovna, se každoročně chodí koupat tisíce lidí. Velkým lákadlem je především zdejší čistá voda, a právě ta je i jedním z důvodů, proč se v nádrži drobné medúzky pravidelně objevují.Z některých polypů se později odštěpí malé medúzky, které během léta dozrávají. Na konci léta mohou dosáhnout velikosti dvou až tří centimetrů. „Dokud je populace medúzek řídká, pro původní druhy by neměla představovat nebezpečí.

🇨🇿Nevídaný úkaz. V jezeře na Opavsku plavou stovky medúz.V našich končinách nevídaný...

K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroidAsteroid 349507 (2008 QY) o průměru větším než jeden kilometr se blíží k Zemi. Informovalo o tom Centrum pro studium objektů v blízkosti Země NASA. Asteroid se aktuálně pohybuje rychlostí 20,96 kilometrů za sekundu.Jak je uvedeno na webu NASA, nebeské těleso bude co nejblíže Zemi 3. října ve 20:39 UTC (23:39 moskevského času) na vzdálenost 6,3 milionu kilometrů.

K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroidAsteroid 349507 (2008 QY) o průměru větší...

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy