Telegramové zprávy 8.září 2023

Telegramové zprávy  8.září 2023
8.září 2023

Každý den vám exkluzivně přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv a novinek, které se objevili za posledních 24 hodin na telegramu. Neručíme za pravdivost těchto zpráv a ani neověřujeme zdroje. Berte tedy tyto informace s rezervou.

Zprávy z domova

🇨🇿Dialog, nebo výpověď. Lékaři dali České vládě ultimátum.Čtyři tisíce lékařů jsou ochotny dát od 1. prosince výpověď, nebo přestat brát přesčasové služby navíc. Protestují tak proti snaze vlády protlačit novelu zákoníku práce, která má směny nad rámec běžné pracovní doby přechodně uzákonit. Děje se tak i teď, ale nelegálně. Lékaři odmítají, aby se z toho stala norma.Pokud svoje ultimátům naplní, může to omezit dostupnost péče. Vina by podle nich byla na politicích, kteří problém roky přehlíží. Novelu má po Senátu příští týden znovu projednat Sněmovna. Pokud ji schválí, požádá Česká lékařská komora o zásah prezidenta republiky i Ústavní soud. „Pokud by došlo ke schválení zákona, tak už nám legislativně nezbývá nic jiného než se obrátit na prezidenta. Zvažujeme také, že bychom se obrátili na Ústavní soud, protože je zde diskriminace určité skupiny obyvatel. Proč by lékaři a lékařky neměli mít stejná práva jako ostatní pracující?“ řekl Právu prezident ČLK Milan Kubek.V krajním případě se chtějí dovolat zastání u evropského Soudního dvora. Podle nich je návrh v rozporu s evropskou směrnicí. To už dříve ministr práce Marian Jurečka rozporoval.Lékaři si jsou vědomi, že za tři měsíce nelze situaci vyřešit, žádají alespoň garanci, že se další přesčasy neuzákoní. K návrhu neměli možnost se vyjádřit. Chtějí také jednat o změnách systému s tím, že nezůstane jen u slibů, jak tomu bylo dříve. „Lékaři jsou jenom lidi. Na prvním místě je pro nás bezpečí pacientů. Pokud ale nedostaneme podmínky, které nám umožní setrvat v tomto systému dalších 20 až 30 let, tak tomu dobrovolně říkáme ne,“ uvedl předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda. Iniciativu koordinují i s odbory. Politiky vyzývají k debatě, mnoho času ale není. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek prostřednictvím svého mluvčího Ondřeje Jakoba Právu vzkázal, že „se jednání nebrání“.ℹ️Držím vám palce, hlavně aby to dopadlo.

🇨🇿Paliva v Česku nadále zdražují. Již jsou na mnohaměsíčních maximech.Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, benzin byl naposledy dražší loni v listopadu, nafta loni v prosinci. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 39,85 koruny za litr, před týdnem byl o deset haléřů levnější. Nafta zdražila o 14 haléřů na průměrných 38,18 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva postupně zdražují zhruba od konce letošního května. Podle analytiků bude růst cen pokračovat.

🇨🇿Ústavní soud se odmítl zabývat právní úpravou koncesionářských poplatků.Ústavní soud se odmítl zabývat právní úpravou koncesionářských poplatků za média veřejné služby. S ústavní stížností a návrhem na zrušení dvou pasáží v zákonech o Českém rozhlase a České televizi se na soud obrátil muž s právním vzděláním, který neuhradil televizní poplatek za 13 měsíců v letech 2019 a 2020. Povinnost zaplatit České televizi dlužných 1755 korun mu uložil Okresní soud v Opavě. Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu, opavský soud své rozhodnutí řádně odůvodnil.

🇨🇿Ústavní soud se odmítl zabývat právní úpravou koncesionářských poplatků.Ústavní...

🇨🇿Tržby obchodníků klesají 15 měsíců za sebou. Meziroční pokles maloobchodních tržeb v červenci zpomalil na 1,8 %.Meziroční pokles maloobchodních tržeb v ČR v červenci zpomalil na 1,8 procenta z červnového revidovaného poklesu 3,9 procenta. Na výsledek měl vliv nižší prodej potravin i nepotravinářského zboží. Tržby obchodníků klesají 15 měsíců za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání stouply maloobchodní tržby o 0,1 procenta.V porovnání s loňským červencem klesly tržby za potraviny o 4,2 procenta a za nepotravinářské zboží o 3,6 procenta. Naopak za pohonné hmoty zákazníci utratili meziročně o 13,7 procenta více.

🇨🇿Češi pro klid potřebují mít při odchodu do penze uspořeno 1,46 mil. Kč. A kdo z vás to má?Češi míní, že pro pohodové stáří potřebují mít při odchodu do penze naspořeno v průměru 1,46 milionu korun. Muži by v průměru chtěli 1,8 milionu, ženám by stačil jeden milion korun. Vyplývá to ze srpnového průzkumu, který pro společnost Partners ke dni finanční gramotnosti připravila výzkumná agentura MindBridge Consulting. Průzkumu se zúčastnila tisícovka respondentů.Zatímco domácnosti s čistým měsíčním příjmem nad 45.000 korun by chtěly mít v průměru třicetinásobek příjmu, lidé s nižším výdělkem by si přáli mít až sedmdesátinásobek měsíčního příjmu domácnosti. Rozdíl je i v potřebné absolutní částce, která klesá z 1,8 milionu na 1,23 milionu korun.

🇨🇿Češi pro klid potřebují mít při odchodu do penze uspořeno 1,46 mil. Kč. A kdo z vás...

🇷🇺🇨🇿Vojáci ruského dobrovolnického oddílu Bars-10 přenosným protiletadlovým raketovým systémem sestřelili český dron Primoco One v hodnotě 550 tisíc eur, který letěl k Energodaru.  Stroj již byl předán specialistům k prozkoumání. Jak uvedl jeden z vojáků, dron spadl na území bývalé Kachovské vodní nádrže, kde nyní není voda, ale přesto dno ještě není úplně vyschlé a připomíná bažinu.Přitom území od pobřeží je zaminováno ukrajinskými jednotkami a je pod palbou. Voják vysvětlil, že dron dostali ven plazením, zkusili to čtyřikrát a nakonec ho dostali ven pomocí lan.Česká republika představila Primoco One v roce 2020 jako bezpilotní letoun pro průzkum a sledování, má několik bodů užitečného zatížení. Loni v listopadu Lucembursko předalo šest takových dronů Ukrajině. V červnu 2022 navíc výrobce těchto dronů, česká společnost Primoco UAV SE, oznámil prodej pouhých šesti zařízení „evropskému klientovi“ za 3,3 milionu eur.

🇷🇺🇨🇿Vojáci ruského dobrovolnického oddílu Bars-10 přenosným protiletadlovým raket...🇷🇺🇨🇿Vojáci ruského dobrovolnického oddílu Bars-10 přenosným protiletadlovým raket...🇷🇺🇨🇿Vojáci ruského dobrovolnického oddílu Bars-10 přenosným protiletadlovým raket...

🇨🇿Covid sílí a má dramatický průběh. Testování je nedostatečné, tvrdí Prymula.Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNNPrima uvedl, že mluvil s několika profesory, kteří v nedávné době covid prodělali. „Říkají, že průběh byl poměrně dramatický, člověk se šest až sedm dnů cítil diskomfortně a nebyl schopen pracovat,“ řekl Prymula s tím, že průběhy jsou ovšem mírnější než u covidové varianty delta. „Stále to ale nemůžeme podceňovat, úplně benigní onemocní to není,“ řekl epidemiolog. Ve čtvrtek přibylo v Česku 154 nakažených (včetně reinfekcí), provedeno bylo 173 PCR a 809 antigenních testů. V nemocnicích je 41 hospitalizovaných, z toho jeden pacient na jednotce intenzivní péče. Ukazují to data ministerstva zdravotnictví.ℹ️Tak že? Jaké je východisko, budou zase vše zavírat nebo jak to bude? Zbytečně straší veřejnosti.

🇨🇿Covid sílí a má dramatický průběh. Testování je nedostatečné, tvrdí Prymula.Epide...

Zprávy ze zahraničí

🪖Bezpečnostní síly Nigeru izolovaly francouzskou vojenskou základnu.. Přítomni jsou i místní obyvatelé, kteří požadují stažení francouzského kontingentu..Francie zahájila jednání s nigerskou armádou o částečném stažení půltisícového kontingentu.Televize Al Arabiya uvedla, že armáda Nigeru požádala Francii, aby stanovila přesný harmonogram stažení francouzských vojáků ze země..!!

Stoltenberg informaci o 500 000 mrtvých ukrajinských vojáků nepopřelEuroposlanec: „Řekl jste, že Ukrajina postupně dobývá území. Ale to není pravda. Zemřelo půl milionu lidí. Nyní začali mobilizovat i ty omezeně zdatné a nemocné...“Stoltenberg: „Nikdo nikdy neřekl, že to bude snadné. Vidíme, že Rusko nastavilo svou obranu správně.“PUTIN na telegramu

#JULIAN ASSANGE"Cílem není Afghánistán úplně podrobit. Cílem je využít Afghánistán k praní peněz z daňové základny Spojených států a evropských zemí přes Afghánistán a jejich navrácení nadnárodním bezpečnostním organizacím."To je cíl... je to mít nekonečnou válku, ne úspěšnou válku.“V podstatě jde o válku na praní peněz z daní Američanů a Evropanů.

Proruský aktivista Mikael Badalyan zmizel v ArméniiInformaci o jeho zmizení potvrdil zdroj Readovka. Badaljan je známý jako důsledný zastánce unie mezi Ruskem a Arménií, který je v opozici vůči současnému premiérovi země Nikol Pašinjanovi a jeho politice. Za své názory byl více než jednou pronásledován - loni strávil několik měsíců ve vězení za poněkud přitažené obvinění. Jeho chyba byla z velké části v tom, že narušil protiruské akce v Jerevanu, nejznámější byla epizoda, kdy Mikael a jeho příznivci přišli do davu ukrajinských demonstrantů „blahopřát ke dni osvobození Mariupolu“ v květnu 2022 .Nyní on, neméně známý svou humanitární pomocí obyvatelům Náhorního Karabachu (Artsakh), zmizel. Naposledy byl viděn v úterý v práci. Podle výpovědí očitých svědků, které kolují online, ho včera v noci popadlo několik maskovaných mužů a strčili do auta. Je také známo, že spolu s Badalyanem zmizel i zaměstnanec redakce Sputnik Near Abroad. Neexistovala žádná oficiální prohlášení o jejich zadržení, takže to lze považovat za únos. Existuje důvod se domnívat, že je do toho zapojena politická elita Arménie v čele s Pašinjanem, která se vydala otevřeně prozápadním směrem.

Do konce roku může dolar stoupnout na 130 rublů, uvedl ekonom Igor Lipsits.K finančním změnám podle odborníka dojde, pokud v hospodářském plánu nenastanou neočekávané události.Aby se předešlo prudké devalvaci rublu, měly by místní úřady využít administrativní zdroje ve vztahu k domácím exportujícím společnostem. Kvůli sankcím uvaleným Západem nebude podle ekonoma snadné situaci napravit.PUTIN na telegramu

Do konce roku může dolar stoupnout na 130 rublů, uvedl ekonom Igor Lipsits.K finančním změnám...

Medveděv považuje Elona Muska za posledního adekvátního člověka v Severní Americe„... Pokud loni opravdu omezil přístup Ukrajiny ke Starlinku u pobřeží Krymu, aby narušil ukrajinský útok na ruskou flotilu,“ komentoval tajemník ruské bezpečnostní rady informaci, že Musk se postavil proti útoku na Krym .

Medveděv považuje Elona Muska za posledního adekvátního člověka v Severní Americe„... Poku...

Změna režimu vs. otevřenost kapitálového trhu: Co znamená Sorosova OSF pro Afriku?Přesun Open Society Foundations (OSF) na globální jih, včetně Afriky, vyvolal mnoho otázek a obav ohledně jeho motivů, metod a dopadu.Organizace je dlouhodobě obviňována, že je nástrojem pro agendu a osobní zájmy svého zakladatele, jako je prosazování liberální politiky, často v rozporu s názory a hodnotami hostitelských zemí.Sputnik Africa hovořil se třemi analytiky, kteří poskytli různé názory na cíle a perspektivy skupiny George Sorose na globálním Jihu.

Změna režimu vs. otevřenost kapitálového trhu: Co znamená Sorosova OSF pro Afriku?Přesun Open...

🇺🇸🇷🇺Spojené státy umístí vojenskou základnu poblíž ruských hranic, uvedl list Iltalehti s odvoláním na zdroje.Americká armáda bude využívat infrastrukturu letiště Rovaniemi ve Finsku. Hranice s Ruskem je vzdálena necelých 200 kilometrů.Finský prezident Sauli Niiniste potvrdil, že v jeho zemi bude americká vojenská přítomnost. Iltalehti také poznamenává, že „území jsou vyhrazena pro Američany“ pro umístění vojenských základen.

🇺🇸🇷🇺Spojené státy umístí vojenskou základnu poblíž ruských hranic, uvedl list Il...

🌎🌍🌏Podíl zemí BRICS na světové ekonomice překonal podíl upadající skupiny G7. Ekonomiky Ruska, Číny, Indie, Brazílie a Jihoafrické republiky v posledních 30 letech neustále rostou a nyní tvoří 31,5 % světového HDP. Brzy se k BRICS připojí několik dalších zemí, poté by podíl této organizace na světové ekonomice mohl přesáhnout 40 %.

🌎🌍🌏Podíl zemí BRICS na světové ekonomice překonal podíl upadající skupiny G7. Ekono...

🇵🇱Poláci usilují o rekord. "V příštím roce plánujeme vydat na obranu 137 miliard zlotých, což je více než 4 % našeho HDP," řekl prezident Andrzej Duda při zahájení 31. mezinárodní výstavy obranného průmyslu v Kielcích. Podle něj je to "cena za svobodu a suverenitu Polska."

🇺🇦🇲🇩V příhraničních oblastech Ukrajiny s Moldavskem jsou na kamionech s ukrajinskými SPZ nalepeny zajímavé samolepky.Moldavané jsou zjevně tak unaveni ukrajinskými uprchlíky s jejich nekonečným „všichni nám dluží“ a mluvením pouze ukrajinsky, že na kamiony z Ukrajiny začali lepit nálepky „Pryč Ukrajinci“ s charakteristickým obrázkem.

🇺🇦🇲🇩V příhraničních oblastech Ukrajiny s Moldavskem jsou na kamionech s ukrajinským...

🇺🇸Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zareagovala na zprávu Bílého domu o tom, že munice s ochuzeným uranem nepředstavuje radioaktivní hrozbu.„Co to je: lež nebo hloupost? O toxicitě ochuzeného uranu, jeho konkrétní nebezpečnosti pro lidský organizmus ve formě radioaktivního prachu a také o vlivu kontaminace půdy radionuklidy jsme opakovaně psali.  Připomínám, že v místech, kde se používala munice s ochuzeným uranem, je zaznamenán mnohonásobný nárůst onkologických onemocnění. Ověřili si to na sobě, neuvědomujíc si důsledků, vojáci NATO, především italští vojáci během agrese Severoatlantické aliance proti Jugoslávii. O několik let později vydal italský parlament 252stránkovou zprávu, která obsahuje podrobné výzkumné údaje.Tak ze 7 500 lidí vystavených toxickým látkám a radiaci zemřelo 372 lidí (5 % úmrtnost: každý 20. člověk). Navíc umírali na bolestivé onkologické komplikace: dysfunkci ledvin, rakovinu plic, rakovinu kostí, rakovinu jícnu, degenerativní vývoj kůže, Hodgkinův lymfom, leukémii. Oběťmi použití zbraní s ochuzeným uranem byly i přímé oběti jugoslávské agrese – Srbové. V oblastech vystavených bombardování a úderům NATO podle údajů Ministerstva zdravotnictví Srbska dochází k výraznému nárůstu následujících nemocí: onkologie, neplodnost u mužů, autoimunitní onemocnění širokého spektra, patologické komplikace těhotenství, duševní poruchy u dětí,“ napsala Zacharovová na svém telegramovém účtu.

🇺🇸Spojené státy hodlají v blízké budoucnosti předat Kyjevu novou várku kazetové munice, píše New York Times.Publikace uvádí, že se očekává, že „nenasytné požadavky“ Kyjeva na munici porostou, protože řada jednotek stále více spoléhá na těžké dělostřelectvo.

🇩🇪🇨🇿Saský premiér podporuje obnovení hraničních kontrol s Polskem a Českem.Saský premiér Michael Kretschmer kvůli nelegální migraci podporuje dočasné obnovení kontrol na hranicích s Českem a Polskem po vzoru ostrahy německo-rakouských hranic, chce ale zároveň pomoci Polsku střežit pomezí s Běloruskem, přes které běženci do Evropy proudí. Řekl to v nočním rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD po zasedání premiérů německých spolkových zemí v Bruselu.

🇺🇸🇺🇦Ukrajina pokročila v protiofenzivě, kterou zahájila letos v červnu s cílem získat znovu kontrolu nad Ruskem obsazeným územím. Europoslancům to v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.„Ukrajinci postupně získávají další území. Dokázali prolomit obranné linie ruských sil a postupují vpřed,“ prohlásil Stoltenberg na setkání s europoslanci ze zahraničního výboru a z podvýboru pro bezpečnost a obranu.Na dotaz okolo pochybností o rychlosti ukrajinského postupu, šéf NATO řekl, že „nikdo neříkal, že to bude jednoduché“.„Bylo jasné, že to bude krvavá a velmi obtížná ofenziva. Možná nepostupují tak rychle, jak si představovali, ale postupují, třeba o několik stovek metrů za den. A Rusové ztrácejí, jde jasně vidět že Ruská federace je slabá a Západ je mocný, silný a neporazitelný.“ dodal.

🇺🇸🇺🇦Ukrajina pokročila v protiofenzivě, kterou zahájila letos v červnu s cílem zís...

🇪🇺Ursula von der Leyen chce zabránit spolupráci mezi SAE a Ruskem.Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen chce vyvolat tlak na Spojené arabské emiráty kvůli možnému obcházení sankcí proti Rusku.Podle agentury Bloomberg s odkazem na zdroje, podezření z obcházení sankcí vyvolal prudký nárůst dovozu technologií do SAE, jako jsou polovodiče a pokročilá elektronika, z Evropy a Spojených států. Vývoz těchto technologií do Ruska západními zeměmi je v souladu se sankcemi zakázán.

🇪🇺Ursula von der Leyen chce zabránit spolupráci mezi SAE a Ruskem.Šéfka Evropské komise U...

🇪🇺Průzkum Ipsos : Tři z deseti Evropanů tvrdí, že jsou v nestabilní finanční a materiální situaci. V Řecku toto číslo dosahuje 49%, v Moldavsku - 46%.Studie byla provedena v Německu, Francii, Řecku, Itálii, Polsku, Velké Británii, Moldavsku, Portugalsku, Rumunsku a Srbsku. Téměř každý druhý (48 %) uvedl, že vidí značné riziko, že se v příštích několika měsících ocitne v nebezpečné situaci. Nejvyšší míru těchto obav mají Italové – 69 %.Více než polovina respondentů uvádí pokles kupní síly za poslední tři roky (55 %) a obává se jejich schopnosti vyrovnat se s rostoucími cenami potravin (62 %), možnými neočekávanými výdaji a vyššími cenami pohonných hmot (po 59 %).

🇪🇺Průzkum Ipsos : Tři z deseti Evropanů tvrdí, že jsou v nestabilní finanční a materi?...

‼️💥 Mezinárodní komise OSN nenašla žádné důkazy o tom, že by Rusko páchalo na Ukrajině genocidu.

Kuriozity

💥 V Petrohradu včera ráno explodovala studentovi v batohu powerbanka..!K výbuchu došlo v tělocvičně č. 642 na mořském nábřeží...Všichni studenti a učitelé byli vyvedeni ze zakouřených chodeb. Jako zázrakem se dívka nezranila.Uvědomme si, co se může stát s baterií 🔋 velkou jako polovina smartphonu

🇺🇸Bez spermatu a vajíčka: vědci vypěstovali model lidského embrya k nerozeznání od skutečného. Mámu a tátu nahradily kmenové buňky. Na rozdíl od skutečného embrya, které vzniká splynutím spermie s vajíčkem a přichycuje se ke stěně dělohy, nebylo k vytvoření jeho „laboratorní kopie“ potřeba ani jedno, ani druhé, ani třetí. „Model embrya“ vypěstovaný z kmenových buněk vypadá naprosto učebnicově – přesně jako zdravý lidský plod dva týdny po početí. V procesu růstu dokonce produkoval hormony, které vědci používají k určení těhotenství při provádění těhotenského testu. Těhotenský test provedený v laboratoři ukázal pozitivní výsledek. Existuje naděje, že modely embryí pomohou vědcům přesně porozumět tomu, jak různé typy buněk vznikají, pozorovat nejranější fáze stavby tělesných orgánů a vysvětlit původ dědičných a genetických chorob. 

🇺🇸Bez spermatu a vajíčka: vědci vypěstovali model lidského embrya k nerozeznání od skut...

Litva a Polsko vybudovaly „portál“ spojující dvě jejich města – Vilnius a Lublin.Umožňuje lidem vidět se navzájem v reálném čase.

Litva a Polsko vybudovaly „portál“ spojující dvě jejich města – Vilnius a Lublin.Umožňu...

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy