Telegramové zprávy 26.květen 2023

Telegramové zprávy 26.květen 2023
26.květen 2023

Každý den vám exkluzivně přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv a novinek, které se objevili za posledních 24 hodin na telegramu. Neručíme za pravdivost těchto zpráv a ani neověřujeme zdroje. Berte tedy tyto informace s rezervou.

Zprávy z domova

🇨🇿Uhasil Fiala spory mezi Černochovou a Řehkou? Výstup ze schůzky budí rozpaky.„Je to tak, jak to napsal pan premiér. Nemám nad rámec toho co dodat. Je to možná napsané diplomaticky, ale prostě jsme normálně diskutovali, jak dál spolupracovat, jak zlepšovat věci a spolupráci mezi civilní a vojenskou částí, bavili jsme se o dalších obranných tématech. Rozešli jsme se s nějakou vizí, jak pracovat dál,“ odpověděl Novinkám obecně na dotaz, zda se spory podařilo vyřešit a setrvá tak i nadále ve funkci.Řehka ani Fiala minulý týden informace o rezignaci nepotvrdili, ale ani nepopřeli. Černochová následně pro média uvedla, že byť se někdy s Řehkou střetnou, tak celá záležitost je podle ní „přefouknutá“. Pojí je prý společný cíl modernizovat armádu.Čtvrteční schůzka měla podle premiérova dřívějšího vyjádření ukázat, že rozpory nejsou.

🇨🇿Uhasil Fiala spory mezi Černochovou a Řehkou? Výstup ze schůzky budí rozpaky.„Je to t...

🇨🇿Právník a předseda strany PRO Jindřich Rajchl se na sociální síti zamýšlí nad stavem demokracie a spravedlnosti v České republice. Důvodem je rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, podle nichž výrok řeporyjského starosty Pavla Novotného, že by „Češi potřebovali válku. Vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě a zapálit barák“ není trestním činem, nýbrž pouze potenciálním přestupkem. Pokud bychom však podle Rajchla slovo Češi nahradili slovem Ukrajinci, už se o trestný čin podle praxe zjevně jedná.„Ať jsem v trestním zákoníku hledal, jak jsem hledal, tak jsem tam zákonný podklad pro tento postup neobjevil,“ píše Rajchl a dodává:„Z pozice politika pak tvrdím, že stát, jenž zvýhodňuje, či poskytuje cizím státním příslušníkům vyšší míru právní ochrany než svým vlastním občanům, je státem vážně nemocným.“  Proto přichází k závěru, že Česko za vlády „fialového moru“ není státem spravedlivým, ani demokratickým. Naopak „pětidemoliční vláda zoufalců“ narušuje základní pilíře demokratického právního státu, a to musí skončit.

🎸Roger Waters už má první z dvou vyprodaných koncertů v Praze za sebou. Něco stihl vzkázat i svým odpůrcům.Roger Waters z legendárních Pink Floyd se vrátil do Prahy se svým prvním rozlučkovým tour „This Is Not A Drill“.Ale zrovna při písních ze svého sólového období hvězda se ostře vymezuje proti válkám a zbrojení a zejména kvůli svým názorům na Ukrajinu čelí kritice nesouvisející s jeho uměleckou tvorbou.ještě před začátkem koncertu textem na projekční ploše Waters ocenil, že správní soud v Německu rozhodl, že město Frankfurt ani spolková země Hesensko nemají právo zrušit jeho vystoupení plánované na 28. května. Původně město chtělo akci zrušit kvůli obvinění hudebníka z antisemitismu.„Jestli nesnesete moje politické názory, tak běžte místo koncertu na bar,“ vzkázala hudební legenda svým odpůrcům.

🎸Roger Waters už má první z dvou vyprodaných koncertů v Praze za sebou. Něco stihl vzkázat...

🇨🇿Sezóna klíšťat je v plném proudu. Meteorologové varují, že právě v těchto dnech jsou mimořádně aktivní. Hygienici po celém Česku už evidují desítky případů lymské boreliózy nebo klíšťové encefalitidy.Obvykle se uvádí, že zhruba každé páté klíště může být rizikové, tedy že může svého hostitele nakazit klíšťovou encefalitidu anebo mnohem častěji lymskou boreliózu.„Mě přítel upozornil, že se mi začíná dělat flek zezadu na stehně. Měla jsem tam obrovský flek a říkali, že mám boreliózu,“ popsala jedna z nakažených. Nemoc se nevyhýbá ani malým dětem. „Bylo jí v té době dva a půl roku, tak jí ochrnula celá půlka obličeje,“ vysvětlila začátek nemoci u své dcery další žena.

🇨🇿Sezóna klíšťat je v plném proudu. Meteorologové varují, že právě v těchto dnech j...

🇨🇿Rektor VŠE Petr Dvořák získal důležitou oporu ve snaze odvolat z vedení Národohospodářské fakulty děkana Miroslava Ševčíka. Etická komise VŠE dospěla k závěru, že Ševčík svými kauzami v uplynulém roce porušil etický kodex. seznamzpravy.cz/clanek/231436                              

🇨🇿Rektor VŠE Petr Dvořák získal důležitou oporu ve snaze odvolat z vedení Národohospod...

Ptáte se, jak se má Babiš?Sledujte @neCT24 | 42TCen

❗️🇨🇿Pod svícnem je největší tma? Dealer v Brně šlechtil marihuanu ve velkém v bytě u policejní služebny.51letý pěstitel a dealer marihuany se asi držel známého hesla a pronajal byt nedaleko policejní služebny v centru Brna. Věnoval se tam pak své pěstitelské vášni, kterou mu ovšem překazili policisté svým zásahem. Při razii u něj našli marihuanu za více než milion.„Množství to bylo opravdu značné, drogu skladoval v několika velkých nákupních taškách a dalších obalech. Sortiment konopí měl široký, svým zákazníkům dával vybrat hned z několika různých odrůd,“ informoval ve čtvrtek o případu policejní mluvčí David Chaloupka.Detektivové museli uznat, že odhalili skutečného znalce. „Jeho znalosti biologie byly široké. Pozoruhodná byla zejména jeho sbírka více než dvou tisíc různých semen marihuany, policistům přiznal, že i on sám různé rostliny šlechtí a kříží, aby pak měli požadované vlastnosti,“ uznal Chaloupka.Muži nyní hrozí za jeho pěstitelské počiny až pět let za mřížemi.Sledujte @neCT24 | 42TCen

❗️🇨🇿Pod svícnem je největší tma? Dealer v Brně šlechtil marihuanu ve velkém v bytě...

🇨🇿Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci vyjádří k ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů.Bez čísla obsahujícího datum narození a informaci o pohlaví držitele mají být doklady totožnosti vydávané od začátku roku 2025. Stát plánuje postupný útlum používání rodných čísel. Nahradit by je měly identifikátory, z nichž nelze vyčíst žádné osobní údaje. Jejich nastavení má na starosti Digitální a informační agentura (DIA).Stát nepředpokládá úplné zrušení rodných čísel, chce ale omezit jejich používání. „Naším hlavním cílem je posílit ochranu soukromí a zabránit zneužití osobních údajů,“ řekla úterním Hospodářským novinám mluvčí DIA Karolína Sieglová.Jako první mají přijít na řadu občanské průkazy. Ukončení zápisu rodných čísel do nich je zákonem stanoveno k 31. prosinci 2024. Pokud by se mělo posunout datum zrušení, musela by být schválena novela zákona o občanských průkazech.

🇨🇿Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci vyjádř...

🇨🇿Fiala se omluvil lidem, kteří čekají na důchod. Popsal, co chystá po konsolidačním balíčku.„Omlouvám se všem klientům, kteří si žádají o důchod. Víme, že čekají dlouho, není to v pořádku,“ řekl Fiala s tím, že vláda – především ministr práce Marian Jurečka se problémem zabývají. „Proběhla personální opatření. Posilují se pracovníci, kteří jsou vyškolení, aby to mohli vyřizovat. Jedná se také se zdravotními pojišťovnami, aby se zjednodušily některé procesy,“ konstatoval premiér. V dalších agendách České správy sociálního zabezpečení prý problém není. Premiér zároveň nastínil, co vláda chystá po prosazení konsolidačního balíčku a změn v důchodovém systému. „Budeme se soustředit na urychlení a realizaci velkých strategických projektů, které potáhnou českou ekonomiku v horizontu dalšího desetiletí,“ řekl Fiala s tím, že kabinet kvůli tomu sestaví výbor pro strategické investice. Ten bude mít za cíl zmíněné činnosti koordinovat. Formálně vznikne do několika týdnů.

🇨🇿Fiala se omluvil lidem, kteří čekají na důchod. Popsal, co chystá po konsolidačním b...

🇨🇿Policie dnes na Twitteru informovala o zatčení muže, který je obviněn ze založení požáru v Českém Švýcarsku. Obviněnému hrozí až 15 let vězení. Mluvčí policejního krajského ředitelství v Ústí nad Labem Kamil Marek sdělil, že vyřešit případ se podařilo díky spolupráci ústeckých kriminalistů s rumburskými policisty. Podle informací televize Nova je pachatelem bývalý dobrovolný strážce v parku České Švýcarsko, kde působil do roku 2013. Policisté dodávají, že to nebyl jediný požár, který založil podezřelý. Letos v dubnu měl tento muž v okresu Děčín založit několik dalších požárů. Policisté celkovou škodu odhadují na 270 milionů korun.

🇨🇿Policie dnes na Twitteru informovala o zatčení muže, který je obviněn ze založení po?...

Zprávy ze zahraničí

🇷🇺🇧🇾 Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko:„Prezident Putin mě dnes informoval, že podepsal dekret o umístění jaderných zbraní v Bělorusku. Toto rozhodnutí již bylo učiněno."

Strategický cíl Ukrajiny získat zpět všechna ztracená území nevypadá v krátkodobém horizontu jako dosažitelný vojenskými prostředky. Náčelník generálního štábu USA generál Milley 😀

Profesor University of Chicago John Mearsheimer o tom, jak skončí konflikt na Ukrajině: "Moje argumentace se opírá na fakt, že válku vyhrají Rusové. Nezískají rozhodující vítězství, ale nakonec získají obrovský kus území nad rámec toho, co už mají. Převezmou Ukrajinu a postarají se, aby zůstala nefunkční jako samostatný stát."

❗️🇮🇷Írán představil svou nejnovější balistickou raketu Kheybar s doletem 2 000 km.Raketa je na kapalné palivo a je schopná nést hlavici o hmotnosti až 1 500 kg. Dosahuje Mach 16 mimo atmosféru a Mach 8 uvnitř atmosféry, uvádí IRNA.Sledujte @neCT24 | 42TCen

🇷🇺Místopředseda Rady bezpečnosti RF Dmitrij Medveděv popsal tři scénáře ukončení konfliktu na Ukrajině a rozpadu Ukrajiny jako státu. Ukrajinu podle něj čeká buď pomalá eroze ukrajinské státnosti s postoupnou ztrátou zbývajících prvků státní suverenity, nebo cesta okamžitého kolapsu se ztrátou všech známek státnosti. Podle Medveděva jsou po takovém kolapsu možné tři scénáře, které počítají s různou mírou pravděpodobnosti obnovy konfliktu. 1️⃣První: Západní regiony Ukrajiny se dostanou pod kontrolu řady států EU s následným „anšlusem“ těchto území přijímajícími státy. Zároveň zůstane jisté „ničí“ ukrajinské území, které se bude nacházet mezi Ruskem a částmi, které se dostaly pod suverenitu řady evropských zemí. Zbývající „ničí“ území oznámí své nástupnictví po bývalé Ukrajině, svou mezinárodně právní subjektivitu a záměr vrátit ztracená území všemi prostředky. Samozřejmě půjde jen o ta území, která se stala součástí Ruska. Tato nová Ukrajina okamžitě deklaruje přání vstoupit do Evropské unie a NATO, což se v střednědobém horizontu stane. Ozbrojený konflikt se po krátké době obnoví, přeroste v trvalý s hrozbou vzniku plnohodnotné třetí světové války. 2️⃣Druhý: Ukrajina zmizí po ukončení speciální vojenské operace v procesu jejího rozdělení mezi Rusko a řadu států EU. Ukrajinská vláda se vytvoří v exilu v jedné z evropských zemí. Konflikt skončí rozumnými zárukami jeho neobnovení v blízké budoucnosti, ale se zachováním teroristické činnosti ukrajinských nacistů, kteří budou rozptýleni po těch státech EU, které dostaly západní ukrajinská území. Riziko obnovení plnohodnotného konfliktu nebo jeho eskalace ve světovou válku, lze v tomto případě považovat za mírné.   3️⃣Třetí: Stane se totéž jako v prvním případě, ale s opačným znaménkem. Západní části Ukrajiny se připojí k státům EU. Lidé ze středních a některých dalších „ničích“ oblastí Ukrajiny v rámci čl. 1 Charty OSN deklarují své sebeurčení cestou připojení k Ruské federaci. Jejich žádosti je vyhověno a konflikt končí s dostatečnými zárukami jeho neopakování v dlouhodobém horizontu.

❗️Všeobecná mobilizace je prostě nevyhnutelná , - řekl šéf Wagner PMC Prigozhin.„ Výhodou mobilizace v pohraničí je, že nejdete nikam, ale blízko svého domova. Všeobecná mobilizace je prostě nevyhnutelná. To je nevyhnutelné v době, kdy jsou lidé potřeba, “řekl Prigogine.

Pokud Ukrajina dostane jaderné zbraně, Rusko by mělo zahájit preventivní úder, řekl Dmitrij Medveděv.Anglosasové si to podle něj plně neuvědomují a věří, že k tomu nedojde: "Přijde, za určitých podmínek"

Pokud Ukrajina dostane jaderné zbraně, Rusko by mělo zahájit preventivní úder, řekl Dmitrij M...

Prezident Srbska uvedl armádu do stavu maximální připravenostiDůvodem byly masové střety mezi Srby a kosovskými speciálními jednotkami na severu Kosova. Hlava státu také vyzvala NATO, aby zabránilo násilí vůči Srbům v regionu.

🇩🇪„Evropský ekonomický motor se rozbil. Německo čelí dlouhé a pomalé recesi, s důsledky pro celou EU."„Navzdory tomu, že Scholz v lednu Bloombergu řekl, že Německo letos přežije energetickou krizi bez recese, údaje zveřejněné ve čtvrtek ukazují, že ekonomika od října ve skutečnosti klesá."„Na rozdíl od krizí v 90. letech postrádá německá politická třída vedení k řešení strukturálních problémů, které jsou základem konkurenceschopnosti země."

🇩🇪„Evropský ekonomický motor se rozbil. Německo čelí dlouhé a pomalé recesi, s důsle...

🇬🇧Podle deníku The Guardian může Velká Británie rozmrazit ruská aktiva, ale pouze pokud bude Moskva souhlasit s kompenzací škod způsobených Ukrajině vojenskou akcí.Řada představitelů vládnoucí Konzervativní strany a opozičních labouristů je pro úplnou konfiskaci majetku. Nicméně úřady země, stejně jako jejich kolegové z EU, jsou zatím k takovým návrhům opatrné kvůli neochotě vytvořit precedens a absenci regulačního rámce.

🇬🇧Podle deníku The Guardian může Velká Británie rozmrazit ruská aktiva, ale pouze pokud ...

😮Ve Lvovské oblasti byly za den demontovány dva pomníky sovětským vojákům.Pomníky byly zbourány ve vesnicích Mlyniska a Berežnica.Lvovská oblast může překročit hranici 100 demontovaných objektů.

😮Ve Lvovské oblasti byly za den demontovány dva pomníky sovětským vojákům.Pomníky byly zb...

🇽🇰Na severu Kosova došlo ke střetům mezi příslušníky kosovských speciálních jednotek a Srby.V obci Zvecan speciální jednotky použily omračující granáty, je slyšet střelba a hoří policejní auto. Kolony policejních obrněných vozidel se pohybují směrem k budovám místních samospráv v Kosovské Mitrovici, Leposaviči a Zubin Potoku.Asi dvacet členů kosovských speciálních jednotek se pokusilo vstoupit do budovy radnice Zvecan, zabránili jim v tom Srbové, kteří byli v tu chvíli u vchodu.Podle neoficiálních informací jsou oběti, některé byly převezeny do Klinického centra v Severní Mitrovici.

🇽🇰Na severu Kosova došlo ke střetům mezi příslušníky kosovských speciálních jednotek...🇽🇰Na severu Kosova došlo ke střetům mezi příslušníky kosovských speciálních jednotek...

🇰🇿Na Kypru zavedli trestní odpovědnost za přesvědčování lidí, aby neměnili pohlaví.Nyní za konverzní (reparativní) terapii zaměřené na změnu, potlačení nebo odstranění sexuální orientace, genderové identity nebo genderového vyjádření hrozí až dva roky vězení a pokuta 5 000 eur.O přijetí zákona aktivně usilovali zástupci LGBT komunity. Chtějí také, aby úřady oficiálně uznaly jejich práva na občanské sňatky a adopce dětí.Proti přijetí dokumentu vystupovala kyperská pravoslavná církev.

🇰🇿Na Kypru zavedli trestní odpovědnost za přesvědčování lidí, aby neměnili pohlaví.N...

Kuriozity

‼️ Záběry ze zničení ukrajinských bezpilotních člunů, které se pokusily zaútočit na loď Ivan Khurs ruského námořnictva v oblasti Bosporu.

👆 Jednoduše vysvětleno, co se stane 1. června 2023 v USA 🤭🤭

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy