Telegramové zprávy 25.květen 2023

Telegramové zprávy 25.květen 2023
25.květen 2023

Každý den vám exkluzivně přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv a novinek, které se objevili za posledních 24 hodin na telegramu. Neručíme za pravdivost těchto zpráv a ani neověřujeme zdroje. Berte tedy tyto informace s rezervou.

Zprávy z domova

🇨🇿Česká vláda dnes schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59, 7 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně obrany Jana Černochová. První BVP by měla být v Česku v roce 2026 a všechna do roku 2030. Česko je pořídí formou mezivládní dohody ze Švédska. Jedná se o největší armádní nákup v novodobé historii ČR a jednu z největších zakázek vůbec. Vláda rovněž Černochovou pověřila jednáním s Německem o nákupu bojových tanků Leopard v nové verzi 2A8. Jednat by se mělo o nákup asi sedm desítek tanků za desítky miliard korun.

🇨🇿Česká vláda dnes schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59, ...

🇨🇿Občanský i řidičský průkaz v mobilu. Aplikace by mohla fungovat už příští rok. Vláda si ve svém programovém prohlášení předsevzala, že nejpozději v roce 2023 zruší povinnost nosit u sebe průkazy a dokumenty, které si stát může ověřit jinak. Ve středu například schválila novelu, která ruší papírové zbrojní průkazy. Tím by ale digitalizace dokladů končit neměla. Od příštího roku by mohla být k dispozici i aplikace na elektronický občanský a řidičský průkaz. „V dnešní době, kdy máme digitalizace, tak je otázkou, proč tyto věci nosit s sebou. Když si je navíc policie schopná všechny tyto věci a údaje prolustrovat,“ myslí si dopravní odborník z Vize 0 Roman Budský.Už od příštího roku by šoféři nemuseli mít řidičský průkaz u sebe. „Při silniční kontrole se prokáží jakýmkoliv dokladem totožnosti – fyzickým nebo elektronickým,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.Stačit by měl třeba občanský průkaz, který by mohl být také od příštího roku v elektronické podobě, nahraný v mobilní aplikaci.

🇨🇿Občanský i řidičský průkaz v mobilu. Aplikace by mohla fungovat už příští rok. Vl...

🇨🇿Představenstvo ČEZ si loni vydělalo 135 milionů korun, z toho Beneš 35 milionů.Osm členů představenstva energetické společnosti ČEZ mělo celkový příjem za loňský rok stejný jako v roce 2021. Celkem si přišli na 135 milionů korun, nejvíc dostal šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš, který měl nárok téměř na 35 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes společnost zveřejnila na webu. Polostátní ČEZ měl v loňském roce čistý zisk zhruba 81 miliard Kč, meziročně byl osmkrát vyšší.Celkový příjem člena představenstva se člení na pevnou a pohyblivou složku. Pohyblivá složka vychází z plnění ukazatelů výkonnosti, které stanovuje a vyhodnocuje dozorčí rada. Nárok na plnou výši pohyblivé složky za loňský rok mají podle zprávy podniku všichni členové představenstva.

🇨🇿Představenstvo ČEZ si loni vydělalo 135 milionů korun, z toho Beneš 35 milionů.Osm čl...

🇨🇿GIBS podle Lercha incident prověřila. „Nebylo zjištěno porušení zákona ze strany Policie ČR,“ uvedl náměstek policejního prezidenta. GIBS podle Lercha věc standardně předala pražskému krajskému policejnímu ředitelství, neboť zasahující policisté nespáchali trestný čin. Mašek s tím spokojen nebyl a neúspěšně požadoval, aby policejní prezidium nechalo zásah znovu prověřit GIBS. Výbor naopak na návrh Petra Letochy poděkoval bezpečnostním složkám za ochranu Národního muzea a veřejného pořádku. Letocha s místopředsedou výboru Martinem Exnerem dávali Maškův zájem o případ do souvislosti s tím, že opoziční poslanec ANO bezprostředně v březnu bez důkazů označil zásah za vyprovokovaný policií a tvrdil, že policisté zranili muže, proti kterému zasahovali. Mašek poukázal na kázeňské řízení se třemi neuniformovanými policisty, kteří loni v srpnu zasáhli proti tehdy patnáctiletému chlapci na mítinku předsedy ANO Andreje Babiše v jihočeských Borovanech.

🇨🇿GIBS podle Lercha incident prověřila. „Nebylo zjištěno porušení zákona ze strany Po...

🇨🇿Petr Fiala po jednáních v ČNB: Některá naše opatření již fungují – snižují se ceny potravin a energií, což je dobrý trend.„Bavili jsme se o krocích, které dělá vláda a Česká národní banka v boji s inflací. Mluvili jsme i o vývoji české ekonomiky a ozdravném balíčku,“ uvedl Fiala po schůzce s guvernérem Alešem Michlem a členy bankovní rady.Jaké konkrétní opatření vlády snížilo cenu energií na burze? Má Fiala na mysli snížení ceny v závislosti na nižší poptávce díky mírné zimě? Nebo šetření konečných spotřebitelů v souvislosti se skokovým zvýšením ceny?

🇨🇿Petr Fiala po jednáních v ČNB: Některá naše opatření již fungují – snižují se ...

Zprávy ze zahraničí

🔴☄️☄️📌 URANOVÝ MRAK Z UKRAJINY - AKTUÁLNÍ INFORMACE Po výbuchu ukrajinského muničního skladu, kde byla uskladněna uranová munice, došlo nejprve ke zvýšené radiaci v Polsku, poté byly vypnuty radiační monitory v celé Evropě, což je třeba považovat za válku proti celému evropskému národu, a nyní, když "elity" realizují svůj "Velký reset", je třeba hodně mluvit o tom, že kontaminaci připouštějí a možná ji i záměrně řídí, - nezapomeňte, že nás je moc lidí!https://t.me/SvetKolemNas

🔴☄️☄️📌 URANOVÝ MRAK Z UKRAJINY - AKTUÁLNÍ INFORMACE Po výbuchu ukrajinského muni?...

🇺🇸🇺🇦Zpráva dne! Americký Defender s vybavením pro ukrajinské ozbrojené síly vplul do Baltského moře a 26. května by měl dorazit do Paldiski, podle všeho bude trvat ještě týden nebo dva, než bude vybavení na Ukrajinu dodáno. To znamená, že ofenzívu lze očekávat v druhé polovině června

🇺🇸🇺🇦Zpráva dne! Americký Defender s vybavením pro ukrajinské ozbrojené síly vp...

🇬🇧🇺🇦Británii docházejí zbraně, které by mohla předat Ukrajině.Strategický analytik Howard Wheeldon uvedl, že dodání Kyjevu zbrojení vedlo k tomu, že Londýn nemá dostatek finančních prostředků „na ochranu Spojeného království a plnění mezinárodních závazků“. Zároveň naznačil, že životnost střel již vypršela. Podle jeho slov většina zásob by měla zůstat ve Spojeném království pro případ konfliktu za účasti ozbrojených sil země. „Faktem je, že po poskytnutí neurčitého počtu střel Storm Shadow, jejichž živostnost pravděpodobně vypršela, má Spojené království jen málo co nabídnout,“ řekl analytik.

🇬🇧🇺🇦Británii docházejí zbraně, které by mohla předat Ukrajině.Strategický analyt...

🇺🇸Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: Rozhodnutí o případné dodávce vojenských letadel na Ukrajinu padne v závislosti na vývoji situace.„Před pár dny zazněla oznámení o zahájení výcviku pro ukrajinské piloty. To má velký význam, protože v určité fázi se bude diskutovat o možnosti dodávat letadla. Ale jak a kdy toto bude, se teprve rozhodne... Pak se v závislosti na vývoji konfliktu a situaci v zemi rozhodne o dodávce letadel,“ vysvětlil.

🇺🇸Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: Rozhodnutí o případné dodávce vojenských ...

🇺🇸Spojené státy se potácí na hraně finanční krize. Stát totiž vyčerpal finanční rezervy, a Kongres proto musí schválit zvýšení dluhového stropu. Čas má na to přitom asi jen do začátku června. Pokud se dluhový strop nezvedne, Spojené státy nebudou schopny zaplatit svým dlužníkům a de facto zbankrotují, vysvětluje americká CNN.

🇺🇸Spojené státy se potácí na hraně finanční krize. Stát totiž vyčerpal finanční re...

👏👏👏 Poslankyně Evropského parlamentu Christine Andersonová vydává výzvu k probuzení: "Z tyranie se nelze vyvléknout""Ozvěte se! ... přestaňte se podřizovat - začněte se bouřit," vyzvala. "Abych se vypořádala s tímto nesvobodným světem, abych se vzepřela tomuto nesvobodnému světu, rozhodla jsem se stát se tak absolutně svobodnou, že sama moje existence je aktem vzpoury. A to musíme udělat všichni."

👏👏👏 Poslankyně Evropského parlamentu Christine Andersonová vydává výzvu k probuzení:...

Dr. Bhakdi dnes stanul před soudem na základě obvinění z "podněcování mas" a "zlehčování holocaustu" za své výroky přirovnávající šarlatány z COVID k Německu 30. let. Dr. Sucharit Bhakdi je uznávaný a hojně publikující mikrobiolog žijící v Německu, který od počátku plandemie hlasitě a často vystupoval proti omezování a experimentálnímu očkování.Nedávno otrávili doktora Buttara, nyní se pouštějí do dalšího oponenta. Očista opozice před další pandemií je v plném proudu. Nemluvě o doktoru Zelenkovi a dalších odpůrcích vakcín.

Dr. Bhakdi dnes stanul před soudem na základě obvinění z "podněcování mas" a "...

☝️Média: NATO vyslalo signál Putinovi ohledně Ukrajiny.Na pozadí konfliktu na Ukrajině se NATO pod záštitou Německa rozhodlo pohrozit Rusku leteckými manévry s názvem Air Defender 23, píše německý list Bild.Poznamenává se, že se poprvé o Air Defender 23 začalo mluvit již v roce 2018, ale myšlenku se rozhodli realizovat až po zahájení speciální operace na Ukrajině.„Bundeswehr se připravuje na největší letecké cvičení NATO v historii. Tato událost bude nepochybně signálem pro Rusko a prezidenta Vladimira Putina,“  píše se v článku.

☝️Média: NATO vyslalo signál Putinovi ohledně Ukrajiny.Na pozadí konfliktu na Ukrajině se N...

🇺🇸🇺🇦Ministerstvo zahraničí USA přiznalo smrt dalších dvou Američanů na Ukrajině. "Můžeme potvrdit nedávné úmrtí dvou amerických občanů v ukrajinském Donbasu," uvedl mluvčí v prohlášení. jména mrtvých ani okolnosti jejich smrti nebyly upřesněny. Vzhledem k prohlášení zástupce vedoucího Chersonské oblastní správy, že za ostřelováním Antonovského mostu přes Dněpr americkými specialisty, kteří přijeli na Ukrajinu, stojí HIMARS, lze předpokládat, že počet zlikvidovaných Američanů se v nejbližší době jen zvýší.

🇺🇸🇺🇦Ministerstvo zahraničí USA přiznalo smrt dalších dvou Američanů na Ukrajině....

🇷🇺🇺🇦Útok dronů na Kreml byl podle Spojených států pravděpodobně organizován jednou z ukrajinských speciálních služeb.Píše o tom New York Times s odvoláním na úředníky. Americké zpravodajské služby podle listu nevědí, kdo přesně útok provedl. Není také jasné, zda o tom Zelenskyj věděl.Zpočátku Washington připustil, že samotná Moskva zinscenovala tuto operaci „pod falešnou vlajkou“ s cílem eskalovat konflikt, ale poté, co zachytili rozhovor „překvapených“ ruských představitelů, opustili verzi, poznamenávají noviny.Kreml, jak si vzpomínáme, označil to, co se stalo, za plánovaný teroristický útok a zdůraznil, že Ruská federace si vyhrazuje právo přijmout odvetná opatření, kde a kdy to uzná za vhodné.

🇷🇺🇺🇦Útok dronů na Kreml byl podle Spojených států pravděpodobně organizován jedn...

🇷🇺Federální služba bezpečnosti RF zabránila teroristickému útoku na objekty jaderné energetiky v Ruské federaci, který naplánovaly ukrajinské speciální služby.Na začátku května se ukrajinští sabotéři pokusili odpálit více než 30 elektrických vedení Leningradské a Kalininské jaderné elektrárny. To by podle plánu ukrajinských speciálních služeb vedlo k odstavení jaderných reaktorů a narušení normálního provozu jaderné elektrárny. Teroristům se podařilo odpálit jeden a zaminovat čtyři stožáry elektrického vedení JE Leningrad a položit výbušná zařízení pod sedm stožárů JE Kalinin.Dva občané Ukrajiny byli zadrženi, další občan Ukrajiny a Ruské federace, který je v Belgii, byl zařazen na seznam hledaných osob. Byli naverbováni Službou vnější rozvědky Ukrajiny a byli vycvičeni v táborech v Kyjevské a Nikolajevské oblasti. Kvůli sabotáži nelegálně překročili rusko-běloruskou hranici v Pskovské oblasti, kam se dostali z Ukrajiny tranzitem přes Polsko a Bělorusko.

🇷🇺Federální služba bezpečnosti RF zabránila teroristickému útoku na objekty jaderné en...

🇹🇷Erdogan doporučil svému volebním protikandidátovi Kılıçdarogluovi, aby poté, co hovořil o Rusku, „odjel na dovolenou“.Opozičnímu předákovi vytýkal, že se chce „podřídit Západu“: „Panu Kemalovi se nelíbí, že udržuji kontakty s Vladimirem Putinem. Vy vůbec nerozumíte politice, pane Kemale,“ uvedl turecký prezident.Již dříve Kılıçdaroğlu řekl, že Turecko, pokud vyhraje prezidentské volby, bude dodržovat rozhodnutí západních zemí uvalit sankce proti Rusku.

🇹🇷Erdogan doporučil svému volebním protikandidátovi Kılıçdarogluovi, aby poté, co hovo...

🇷🇺🇧🇾Ministři obrany Ruska a Běloruska podepsali dohodu o rozmístění jaderných zbraní na běloruském území.Ministři obrany Běloruska a Ruska Viktor Chrenin a Sergej Šojgu podepsali v Minsku dokumenty definující umístění ruských nestrategických jaderných zbraní.„Během setkání byly podepsány dokumenty, které určují umístění ruských nestrategických jaderných zbraní ve speciálním skladovacím zařízení na území Běloruské republiky," uvedlo běloruské ministerstvo.V rámci jednání ministři obrany projednali také vojensko-politickou situaci a otázky vojensko-technické spolupráce resortů obrany.„Běloruská republika má zájem na dalším rozvoji strategických spojeneckých vztahů s Ruskou federací ve vojenské sféře,“ uvedl běloruský ministr obrany Chrenin.Kontrola ruských nestrategických jaderných zbraní rozmístěných v Bělorusku zůstává na Rusku, stejně jako rozhodnutí o jejich použítí.

🇩🇪Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do recese.Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do recese. Podle revidovaných údajů se hrubý domácí produkt ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 procenta, uvedl dnes spolkový statistický úřad Destatis. Původně statistici uváděli, že růst v prvním čtvrtletí stagnoval.Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika klesla o 0,5 procenta. Recese je obvykle definována jako dvě čtvrtletí mezičtvrtletního ekonomického poklesu za sebou.

🇩🇪Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do recese.Německá ekonomika se v prv...

🇺🇦Západ již napumpoval na Ukrajinu zbraně za více než 65 miliard dolarů a na oplátku požaduje „bez ohledu na ztráty demonstrovat taktické úspěchy“, uvedl ruský ministr obrany Šojgu.Na straně Kyjeva operuje více než 2,5 tisíce zahraničních žoldáků, dodal ruský ministr.Šojgu také uvedl, že se Západ snaží zasahovat do situace kolem Náhorního Karabachu, zvýšit svou přítomnost a zdiskreditovat ruskou mírovou politiku.

🇺🇦Velení Ozbrojených sil Ukrajiny účelově vrhlo do Artěmovska nevycvičené bojovníky, aby ušetřilo síly na protiofenzívu.„Bachmut vás naučí," řekl jim velitel roty před vysláním k útoku na ruské jednotky.Nevycvičení ukrajinští vojáci z Charkovské oblasti často sabotovali rozkazy svého velení.Wall Street Journal zveřejňuje materiál s přebalem v podobě fotografie z jiného ukrajinského hřbitova, kam byli zjevně posláni ti, které „Bachmut“ nikdy neučil.

🇺🇦Velení Ozbrojených sil Ukrajiny účelově vrhlo do Artěmovska nevycvičené bojovníky, ...

Biden: "Spojené státy nikdy nevyhlásily default a neudělají to."Království křivých zrcadel. Každý chápe, že USA utrácejí více, než vydělávají, že celý banket je zajištěn pouze tiskařským lisem a vojenskými základnami po celém světě a američtí prezidenti uznávají, že default není ekonomický, ale politický ukazatel.Maria ZacharovaBěhem summitu G7 v Japonsku přirovnal Vladimir Zelenskyj Hirošimu zasaženou americkou atomovou bombou k Artěmovsku.Výborně, protože Bílý dům zařídil obojí. -- Maria Zacharova

Podle výsledků nejnovějšího průzkumu má Trump v prezidentských primárkách výrazný náskok před konkurenty v Republikánské straně.

Podle výsledků nejnovějšího průzkumu má Trump v prezidentských primárkách výrazný násko...

Spojené státy americké zaznamenaly největší pokles peněžní zásoby M2 (množství hotovosti v oběhu a bezhotovostních prostředků na účtech, které lze přeměnit na hotovost)

Spojené státy americké zaznamenaly největší pokles peněžní zásoby M2 (množství hotovosti...

🇺🇸Zvláštní zástupce generálního tajemníka NATO pro jižní Kavkaz a Střední Asii Javier Kolomina požaduje zákaz leteckého spojení mezi Moskvou a Tbilisi: "Přímé lety mezi Tbilisi a Moskvou vytvářejí prostor pro možné obcházení sankcí proti Rusku. Toto rozhodnutí Moskvy se nám nelíbí, ale bylo to jednostranné rozhodnutí. Znepokojují nás spíše reakce, které jsme zaznamenali od některých poslanců gruzínského parlamentu, členů vlády, protože jde o princip pokračovat v podpoře Ukrajiny, která je pro nás všechny prioritou a měla by být prioritou pro všechny naše partnery."

🇺🇸Zvláštní zástupce generálního tajemníka NATO pro jižní Kavkaz a Střední Asii Javi...

🇭🇺🇷🇺 Evropská komise nebrání Rusku a Maďarsku v realizaci jaderného projektu v Evropě. Neobvyklý krok EK umožní Rusku pokračovat ve výstavbě nových reaktorů v maďarské jaderné elektrárně Paks. Oznámil to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.Jaderná elektrárna Paks je jedinou provozovanou jadernou elektrárnou v Maďarsku. Smlouvu o výstavbě nových bloků podepsaly Rusko a Maďarsko již v roce 2014.

🇭🇺🇷🇺 Evropská komise nebrání Rusku a Maďarsku v realizaci jaderného projektu v Evro...

Kuriozity

🎵🎶Zemřela „rocková babička“ Tina Turnerová, podlehla dlouhé nemoci. Turner byla držitelkou osmi cen Grammy. Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 83 let. Ještě před vypuknutím pandemie Covidu utrpěla těžké selhání ledvin a od manžela dostala dárcovskou ledvinu. Kvůli týrání ze strany svého násilnického bývalého manžela trpěla také posttraumatickým syndromem. Dále onemocněla na rakovinu a prodělala mozkovou mrtvici.Music⤵️https://youtu.be/GC5E8ie2pdMhttps://youtu.be/oGpFcHTxjZs

🎵🎶Zemřela „rocková babička“ Tina Turnerová, podlehla dlouhé nemoci. Turner byla drži...

🤣🤣

🤣🤣

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy