Telegramové zprávy 22.květen 2023

Telegramové zprávy 22.květen 2023
22.květen 2023

Každý den vám exkluzivně přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv a novinek, které se objevili za posledních 24 hodin na telegramu. Neručíme za pravdivost těchto zpráv a ani neověřujeme zdroje. Berte tedy tyto informace s rezervou.

Zprávy z domova

🇸🇰🇨🇿Robert Fico vzkázal českým politikům, aby nezasahovali do záležitostí Slovenska!Šéf slovenské opoziční strany Směr-sociální demokracie a expremiér Robert Fico vzkázal českým politikům, aby nezasahovali do záležitostí Slovenska. Na Facebooku to napsal v reakci na vyjádření českého prezidenta Petra Pavla a ministra zahraničí Jana Lipavského, kteří mluvili o tom, že je vývoj na Slovensku znepokojuje a je potřeba ho pozorně sledovat.„Nejdříve to byl prezident České republiky Petr Pavel, který vyjádřil znepokojení nad vývojem ve Slovenské republice. Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský z progresivní strany Piráti (kopie Progresivního Slovenska) prohlásil, že můj možný návrat do funkce premiéra Slovenské republiky je něco, co je nutné velmi pozorně sledovat,“ napsal Fico.„Rád bych požádal všechny české politiky, aby se nenechali přemluvit k této špinavé práci a nezasahovali do záležitostí Slovenské republiky,“ doplnil Fico.

🇸🇰🇨🇿Robert Fico vzkázal českým politikům, aby nezasahovali do záležitostí Slovens...

🇨🇿Klaus: Vláda předvedla totální neschopnost!Exprezident Václav Klaus ostře zkritizoval vládní koalici za konsolidační balíček. Nelíbí se mu, jakým způsobem byl její optikou konsolidační balíček formulovaný a diskutovaný. Kabinetem navrhovaná opatření Klaus označil za nedostatečná, podle něj podobné zásahy veřejné finance neozdraví. Stát by to však podle jeho názoru velmi potřeboval.„Balíček za konsolidační a ozdravný nepovažuji. Vláda předvedla svou totální neschopnost pětikoaličnosti, kde se nemohou domluvit na některých základních věcech. Jsem z toho opravdu velmi smutný,“ prohlásil v neděli v Partii na CNNPrima.Plánované změny označil za nedostatečný zásah, který podle něho neozdraví finance Česka, které by to ale potřebovalo. Nejvíce ho „trápí“, že se nesáhlo do toho nejpodstatnějšího. „Mělo se to uchopit jinak, mělo se připustit, že žijeme nad své poměry, máme největší inflaci i deficit. Je to polovičatý krok, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ zdůraznil.

🇨🇿Klaus: Vláda předvedla totální neschopnost!Exprezident Václav Klaus ostře zkritizo...

🇨🇿Rozvrat veřejných financí jako strašák pro Čechy? Tempo zadlužování nebylo kritické, zvýšení daní nebylo třeba, dospěl k závěru ekonom Kovanda.„Tuzemskou veřejnost se podařilo vyděsit, že české veřejné finance jsou v rozvratu a před bankrotem. Ač data Eurostatu ukazují něco zcela jiného, podstatná část veřejnosti klamu uvěřila a o to ochotněji nyní přistoupí na zvyšování řady daní, které by jinak politikům neprošlo,” píše Lukáš Kovanda.Tempo zadlužování v Česku v letech 2020 a 2021 bylo dokonce nižší než v eurozóně (5,8 % HDP v ČR oproti 7,1 % v eurozoně v roce 2020 a 5,1 % oproti 5,3 % v roce 2021). Vloni Česko a eurozóna měly stejný deficit – 3,6 %.„Pro politiky je přitom leckdy pohodlnější zvyšovat lidem a firmám daně, než šetřit u sebe sama. Je snazší řešit deficity a zadlužení na příjmové straně státního rozpočtu než na té výdajové. Ovšem za té podmínky, že se podaří dostatečně vystrašit veřejnost, že není jiné možnosti než zvyšovat daně,” dodává Kovanda.

🇨🇿Rozvrat veřejných financí jako strašák pro Čechy? Tempo zadlužování nebylo kritick?...

🇨🇿Nebezpečný trojan útočí v Česku. Lidem odčerpává potají peníze přes SMS.Trojský kůň GriftHorse dokáže uživatele bez jeho vědomí přihlásit k placeným SMS službám, postupně jim potají odsává peníze, což lidé zpravidla zjistí až zpětně na faktuře za mobilní služby. „Trojský kůň GriftHorse se podobně jako ostatní škodlivé kódy na platformě Android šíří prostřednictvím upravených aplikací. V dubnu jsme ho například detekovali v aplikaci přehrávající různé zvuky nebo v hráčské aplikaci využívající kryptoměny,“ prohlásil Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.„Vzápětí je uživatel přesměrován na webovou stránku, kde má zadat k ověření své telefonní číslo, ve skutečnosti ho ale poskytuje prémiové SMS službě. Uživatelé si přitom nemusí plateb hned všimnout a peníze se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. Protože uživatelé se k placené službě přihlásí vlastně sami a dobrovolně, je zpravidla nemožné, aby své peníze získali zpět,“ doplnil bezpečnostní expert.

🇨🇿Nebezpečný trojan útočí v Česku. Lidem odčerpává potají peníze přes SMS.Tro...

🇨🇿🇺🇦🇷🇺Nesmíme rezignovat na snahu porazit Rusko na Ukrajině, řekl Pavel v Terezíně. „Na tomto místě bych chtěl apelovat, abychom nerezignovali na naši společnou snahu Rusko na Ukrajině porazit, a odmítnout tak ignorování pravidel mezinárodního řádu, kterého jsme svědky. Motivací by nám měla být právě naše historická zkušenost, o které dnes mluvíme. Je správné, že si ji připomínáme a dáváme do souvislosti s dnešní situací, jen tak se můžeme vyhnout opakování chyb z minulosti,“ řekl prezident.Poukázal na to, že občany v Česku a v celé Evropě trápí těžkosti každodenního života způsobené ekonomickými i sociálními důsledky války. „Únava z války dostává politiky pod tlak a znesnadňuje úsilí o zodpovědné hospodaření se státními financemi. Udržet jednotu k podpoře Ukrajiny tak bude stále náročnější, sláva Ukrajině a jejímu národu, jsou a budou to naší bratři a sestry.“ míní.

🇨🇿🇺🇦🇷🇺Nesmíme rezignovat na snahu porazit Rusko na Ukrajině, řekl Pavel v Terez...

🇨🇿Vláda ještě na podzim vyzývala občany k úsporám energií. Sama jste lidem doporučovala, ať si vezmou další svetr a bojují tím proti Putinovi a energiím z Ruska. Co byste lidem vzkázala teď, když v rámci ozdravného balíčku má dojít ke zvýšení sazby DPH na teplo, vodné i stočné?,,Energetickou krizi jsme zvládli i díky tomu, že se lidé chovali zodpovědně a úsporně. Tato krize ukázala, že vláda dělá promyšlené a správné kroky. Vzpomeňme, jak tu někteří před rokem strašili, že to bez ruského plynu nepůjde, že budeme mrznout a podniky krachovat. Nic takového se nestalo. Je vidět, že se lidé chovají zodpovědně. Společně zdárně projdeme i dalšími krizemi. Co se týče sazeb DPH, rušíme ten obrovský chaos, který v nich nyní panuje, například tři sazby u piva. Jak mluvím s podnikateli v regionech, tak jim největší starost dělá byrokracie a právě ten chaos, který v daních nyní je. A nikoliv to, jestli je nižší sazba 10, nebo 12 procent, podle mě jsme nejlepší vládou a máme za sebou hodně úspěchů,,.

🇨🇿Vláda ještě na podzim vyzývala občany k úsporám energií. Sama jste lidem doporučova...

🇨🇿Letní teploty dlouho nevydrží, do Česka se vrací bouřky i ochlazení.Letní teploty z uplynulého víkendu v Česku nebudou mít dlouhého trvání. Zatímco začátek týdne bude bohatý na bouřky, které místy může doprovodit silný déšť, druhá polovina týdne bude kvůli proudění chladného vzduchu od severozápadu ve znamení ochlazení. Koncem týdne se dokonce mohou ještě ojediněle vyskytovat přízemní mrazíky.

🇨🇿Letní teploty dlouho nevydrží, do Česka se vrací bouřky i ochlazení.Letní teploty z ...

🇨🇿Čeští zemědělci vymírají. Mladí se nedostanou k půdě, dotace nepomáhají!Čeští farmáři stárnou a vymírají. A další generace není. Nejvíce zemědělců je v současnosti starších pětapadesáti let a noví, kteří hospodářství nezdědí, mají jen málo možností, jak získat půdu. Pokud se situace nezmění, bude v ohrožení nejen lokální produkce potravin, ale i české zemědělství jako takové. „Se vším jsem pomáhal už od malička, jasná volba to pro mě ale nebyla,“ usmívá se nyní osmatřicetiletý muž, který za dobu svého vedení plochu pole více než zdvojnásobil a zcelil na zhruba 500 hektarů. Dnes se k němu o tom, jak střídat plodiny, podporovat biodiverzitu a přitom zachovat výnosnost, jezdí učit farmáři z celé České republiky. „Možnosti existují. Po mladých lidech bude obrovská poptávka. Bez nich zemědělství nemá budoucnost,“ myslí si farmář. Některé z menších, ekologických farem například podle něj poskytují místa právě mladým lidem s podobným smýšlením. V Česku jich je ale málo.

🇨🇿Čeští zemědělci vymírají. Mladí se nedostanou k půdě, dotace nepomáhají!Če?...

Zprávy ze zahraničí

🇺🇸🇺🇦🇷🇺Pokud Západ dodá Ukrajině americké stíhací letouny F-16, Kyjev je nepoužije k útokům proti cílům na ruském území. V neděli to na summitu zemí skupiny G7 v Hirošimě americkému prezidentovi Joe Bidenovi slíbila hlava Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

🇺🇸🇺🇦🇷🇺Pokud Západ dodá Ukrajině americké stíhací letouny F-16, Kyjev je nepo...

🇺🇦Nejméně dva Ukrajinci se mohli podílet na explozích na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2.Uvedl to v neděli list Süddeutsche Zeitung. Podle společného vyšetřování Süddeutsche Zeitung a dalších německých a evropských médií již před pár měsíci vyšetřovatelé německého Spolkového kriminálního úřadu narazili na údajnou cestovní kancelář Feeria Lwowa sídlící v Polsku. Podle deníku si Feeria Lwowa pronajala loď „Andromeda“, na které k nim údajně byli posláni podezřelí z podkopávání „Nord Streams“. Mnohé ale nasvědčuje tomu, že Feeria Lwowa je jen nastrčená firma, zdůrazňuje deník. Společnost podle deníku byla založena v roce 2016 a registrována dvěma Ukrajinci.

🇺🇦Nejméně dva Ukrajinci se mohli podílet na explozích na plynovodech Nord Stream a Nord St...

Spojené státy nic nenamítají proti tomu, aby Kyjev použil dodané zbraně k úderu po Krymu, řekl v rozhovoru pro CNN poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan."Řekli jsme, že nedovolíme Ukrajině použít americké a západní zbraně k úderu po území Ruska. A podle nás je Krym Ukrajina," řekl Sullivan.-------------------------Jake Sullivan je Bidenovým loutkovodičem po polích US zahraniční poblitiky.

❗️Indický premiér Narendra Modi vyzývá k reformě OSN, protože tato bezzubá mezinárodní organizace v současnosti neodráží současnou realitu světa, uvádí indické vydání The Economic Times z Modiho projevu na setkání G7. "Je nutné analyzovat, proč bychom měli mluvit o míru a stabilitě na různých fórech. Proč OSN, která byla vytvořena pro zachování celosvětového míru, dnes není schopna zabránit konfliktům," tázal se Modi během svého nedělního projevu.

Údaje o těžkém zranění ukrajinského vrchního velitele Zalužného během raketového útoku na velitelství mají vážné potvrzení, uvedla hackerská skupina Joker DPR s odkazem na agenty v OSU.Zalužny se před časem přestal objevovat na veřejnosti. "Informace o jeho zdravotním stavu jsou blokovány na příkaz západních kurátorů," řekl zdroj a dodal, že Zalužny prodělal několik operací a bude dlouhodobě mimo úřad.

Japonský premiér Fumio Kishida se na závěrečné tiskové konferenci summitu G7 o tragédii v Hirošimě ani slůvkem nezmínil, že atomovou bombu shodily na město Spojené státy.--------------------------Tak vypadá pokrytectví globálního rozměru.

Japonský premiér Fumio Kishida se na závěrečné tiskové konferenci summitu G7 o tragédii v Hi...

Biden řekl, že nemůže zaručit, že USA splní své závazky. Ano, jde o stejného prezidenta, který opakovaně prohlásil, že ve Státech k žádnému defaultu nedojde. Teď už si tak jistý není a vinu už předem svalil na republikány v Kongresu.Podle Bidena nyní administrativa, aby se vyhnula defaultu, zkoumá možnost využití prezidentských pravomocí podle 14. dodatku americké Konstituce (možnost obejít Kongres).No, a pokud pak k defaultu stejně dojde, pak Biden a spol. za to vinni nebudou. Komfortní únik lesem...

🇪🇺Evropští představitelé se tiše připravují na to, že současný americký prezident Biden prohraje příští volby v roce 2024 a obávají se, že budou muset problém Ukrajiny vyřešit sami, uvádí CNBC.

🇪🇺Evropští představitelé se tiše připravují na to, že současný americký prezident B...

🇺🇸Pokud se americké vládě nepodaří vyřešit otázku dluhového stropu, je nepravděpodobné, že by země byla schopna platit své účty nejméně do poloviny června, uvedla ministryně financí Janet Yellenová. "Podle mého odhadu je šance, že se nám podaří do 15. června zaplatit všechny účty, docela nízká," varovala.

🇺🇸Pokud se americké vládě nepodaří vyřešit otázku dluhového stropu, je nepravděpodob...

🇯🇵Japonský premiér Fumio Kišida na závěrečné tiskové konferenci summitu G7 k hirošimské tragédii ani jednou nezmínil, že to byly Spojené státy, kdo svrhl atomovou bombu.

🇯🇵Japonský premiér Fumio Kišida na závěrečné tiskové konferenci summitu G7 k hirošims...

🇺🇸USA nemají námitky proti tomu, aby Kyjev použil své zbraně k úderům na Krym, uvedl pro CNN asistent prezidenta USA pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan."Řekli jsme, že nedovolíme, aby Ukrajina použila americké a západní zbraně k úderu na Rusko. A jsme přesvědčeni, že Krym je Ukrajina," prohlásil Sullivan.

🇺🇸USA nemají námitky proti tomu, aby Kyjev použil své zbraně k úderům na Krym, uvedl pr...

🇺🇦Situace v oblasti jaderné bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně je krajně nestabilní, napsal na Twitteru šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi.Grossi uvedl, že taková situace nemůže pokračovat a že by mělo být dosaženo dohody o zajištění bezpečnosti jaderné elektrárny.

🇺🇦Situace v oblasti jaderné bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně je krajně nes...

🇨🇳Čína zakázala nákup čipů od americké společnosti Micron. Oficiální důvod: produkty neprošly bezpečnostní kontrolou.Ztráty budou značné: v roce 2022 vydělala Micron v Číně 30,8 miliardy dolarů.

🇨🇳Čína zakázala nákup čipů od americké společnosti Micron. Oficiální důvod: produkt...

🖥️📲Facebook v průšvihu. Posílal data o uživatelích do USA, dostal nejvyšší pokutu v historii!Meta Platforms dostala v Evropské unii pokutu 2,5 miliardy eur (více než 39 miliard Kč) za odesílání informací o uživatelích do Spojených států prostřednictvím své sociální sítě Facebook, a to v rozporu s pravidly EU pro ochranu osobních údajů. Je to nejvyšší pokuta, jaká kdy byla v unii za podobné prohřešky uložena. Firma se podle médií proti rozhodnutí hodlá odvolat jen že asi neobstojí, jsou na to věrné důkazi. Meta označila pokutu za „neoprávněnou a zbytečnou“ a bude usilovat o její pozastavení soudní cestou, reagoval v pondělí americký gigant v prohlášení zaslaném agentuře AFP. „Tisíce společností a organizací se spoléhají na možnost předávat údaje mezi EU a USA“ a „existuje zásadní rozpor mezi pravidly americké vlády pro přístup k údajům a evropskými právy na ochranu soukromí, uvedla Meta.

🖥️📲Facebook v průšvihu. Posílal data o uživatelích do USA, dostal nejvyšší pokutu v ...

"Bachmut padl, Časov Jar bude další. Zalužny je v kritickém stavu. Jarní protiofenzíva nezačala. Ukrajina ztratila ohromující počet lidí. Zelensky žebrá po celé západní Evropě. Špatný týden pro Ukrajince," píše americký politický komentátor a novinář Jackson Hinkle.

"Bachmut padl, Časov Jar bude další. Zalužny je v kritickém stavu. Jarní protiofenzíva n...

Kuriozity

🇺🇸🏳️‍🌈35násobná americká národní šampionka v cyklokrosu oznámila ukončení své sportovní kariéry poté, co prohrála s transgenderovou osobou.Hannah Ahrensmanová se rozhodla odejít ze sportu v prosinci 2022 poté, co prohrála boj o třetí místo s transgender atletkou Austin Killipsovou. Killipsová přitom během závodu do Ahrensmanové strčila (viz video).„Toto není férový sport a řídící orgány, které měly od samého začátku stanovit pravidla, to musí pochopit,“ cituje ji Daily Mail.

🔇 Hlavní online mapa radiačního pozadí v Evropě již několik dní nefunguje.Stránka zároveň nevydává žádná chybová hlášení, jen se na mapě nic neděje, pouze se načítá obrázek.Německá média na to upozornila včera, polská předevčírem. https://remap.jrc.ec.europa.eu/Simple.aspx

🔇 Hlavní online mapa radiačního pozadí v Evropě již několik dní nefunguje.Stránka zárov...🔇 Hlavní online mapa radiačního pozadí v Evropě již několik dní nefunguje.Stránka zárov...

„Válka mezi mocnostmi se nevede proto, aby si vyhrála, ale aby trvala, aby obyvatelé nezbohatli a neměli čas přemýšlet. Válka udržuje obyvatelstvo ve strachu a odrazuje ho od emocí, které by si mohlo užívat v době míru. Války stále udržují nepřátelství mezi mocnostmi a staví národy proti sobě.Vlády všech mocností si to dobře uvědomují, využívají toho k ovládání lidí a záměrně udržují tento válečný stav co nejdéle."~ George Orwell...https://t.me/SvetKolemNas

„Válka mezi mocnostmi se nevede proto, aby si vyhrála, ale aby trvala, aby obyvatelé nezbohatli...

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy