Telegramové zprávy 11.květen 2023

Telegramové zprávy 11.květen 2023
11.květen 2023

Každý den vám exkluzivně přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv a novinek, které se objevili za posledních 24 hodin na telegramu. Neručíme za pravdivost těchto zpráv a ani neověřujeme zdroje. Berte tedy tyto informace s rezervou.

Zprávy z domova

🇨🇿😔Pokud jste tedy dnes potkali pár dobrovolníků a koupili si od nich žlutou kytičku na podporu lidí nemocných s rakovinou, udělali jste dobře! Proč vlastně⤵️Onkologických pacientů stále přibývá. V Česku je počet nově diagnostikovaných osob s rakovinou vyšší, než je průměr v EU. Mohou za to rizikové faktory, jako je vysoká spotřeba alkoholu, kouření i velký počet lidí s nadváhou a obezitou.Dobrá zpráva je, že kvalita české onkologické péče je na vysoké úrovni. Účinné jsou i screeningové programy, kde je míra účasti vyšší, než je evropský průměr, a to jak u screeningu rakoviny děložního čípku, prsu i tlustého střeva a konečníku.Mezi nejčastější nádorová onemocnění patřily nádory kůže (72 tis.), prsou (56 tis.) a mužských pohlavních orgánů (52 tis.). Nejdražší je léčba nádorů mízních, krvetvorných a příbuzných tkání.Od loňského roku je nově zavedený screening plic, do kterého se dosud zapojilo 5000 klientů a zachyceno už bylo 85 nádorů.

🇨🇿😔Pokud jste tedy dnes potkali pár dobrovolníků a koupili si od nich žlutou kytičku n...

🇨🇿Lidé dopady úsporného balíčku pocítí, říká Pekarová Adamová!Běžní občané dopady úsporného balíčku pocítí, potvrdila CNNPrima v rozhovoru šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Přiznala tak, že součástí bude i navýšení příjmu do státního rozpočtu, tedy daní. Současně v rozhovoru Politalk uvedla, že vláda je v mnoha ohledech úspěšná a dokázala vyřešit tíživou situaci lidí. ,,musíme zdanit a zvýšit DPH na všechno kolem nás, státní kasa potřebuji více peněz než doposud, přemýšlíme že vše zpoplatníme, ano, i doktora a nemocniční péči, a co se týče jídla přemýšlíme na sazbou DPH z 15% na 22% a také alkohol, cigarety a pohonné hmoty,,

🇨🇿Lidé dopady úsporného balíčku pocítí, říká Pekarová Adamová!Běžní občan?...

🇨🇿🇺🇦Víc než polovině Čechů se nelíbí vládní pomoc Ukrajině, ukázal průzkum.Centrum pro výzkum veřejného mínění ve středu zveřejnilo průzkum, ze kterého vyplývá, že s kroky vlády na podporu Ukrajiny nesouhlasí 51 procent Čechů.Šetření probíhalo v průběhu letošního února a března a zúčastnilo se ho 10861 lidí.

🇨🇿🇺🇦Víc než polovině Čechů se nelíbí vládní pomoc Ukrajině, ukázal průzkum.C...

Český prezident oznámil presun dvoch batérií protiraketovej obrany Kub na UkrajinuZdroj: @infantmilitarioSledujte a zdieľajtehttps://t.me/casusbellilive

Český prezident oznámil presun dvoch batérií protiraketovej obrany Kub na UkrajinuZdroj: @infan...

🇨🇿Málo léků? Pacientům by se mohly odměřit jen dávky, které potřebují, zní z ministerstva.České republice je možné vydávat léčiva pouze v neporušených obalech. Podávat tabletky po kusech je nápad, který bude vyžadovat legislativní změny.„Nyní tento scénář pouze zvažujeme, snažíme se zmapovat, jaké změny nebo legislativní úpravy by bylo nutné udělat, aby to bylo možné. Pokud nám návrh vyjde jako správná cesta, nepředpokládám, že to bude dřív než za rok,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.Podle ministerstva zdravotnictví by systém pro začátek mohl fungovat jen u některých léků, například antibiotik, kterých je nedostatek už několik měsíců. „V lékárně se odměří přesné množství například antibiotika konkrétnímu pacientovi. Ten pak dostane pouze takovou dávku, kterou skutečně potřebuje,“ doplnil Dvořáček. Výdej na míru by podle resortu mohl být receptem na plýtvání s léky a v době, kdy některé chybí, by mohl být užitečným nástrojem, jak jejich nedostatek řešit.

🇨🇿Málo léků? Pacientům by se mohly odměřit jen dávky, které potřebují, zní z minist...

🇨🇿🇺🇦Pavel: Česko předá Ukrajině „tři prsty smrti“.Česko předá Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany KUB a příslušné rakety. V Radiožurnálu to ve středu řekl prezident Petr Pavel. Jde o sovětský výrobek, jemuž se podle vzhledu přezdívá „tři prsty smrti“. Systém KUB ve výzbroji české armády nahradí raketové komplety Spyder z Izraele. Připomněl, že západní státy zatím byly zdrženlivé v poskytnutí moderních stíhaček, protože příprava na jejich po­užití trvá dlouho – i proto, že stroje obsahují utajované systémy. Kyjev zatím dostal z několika zemí stíhačky MiG-29. P.Pavel: „Vím, že jednání probíhají, a nechme se překvapit, jestli nakonec Ukrajina přece jenom nějaké F-16, možná s demontovanou částí těchto vybavení, dostane. Je namístě se zamyslet možná i nad tím, jestli bychom nemohli Ukrajině poskytnout naše letouny L-159 s jistým výhledem a perspektivou na přezbrojení, protože i ty by jako letouny přímé letové podpory právě v protiofenzivě mohly Ukrajině významně pomoci, sláva Ukrajině a jejímu národu“

🇨🇿🇺🇦Pavel: Česko předá Ukrajině „tři prsty smrti“.Česko předá Ukrajině dva ...

Co vládní balíček obsahuje:Omezení neinvestičních dotací má přinést 46 miliard korun, revizí provozních a mzdových výdajů státu se má ušetřit 20 miliard korun.DPH bude mít dvě sazby místo nynějších tří, vláda více zdaní alkohol, tabák. Zlevnit naopak chce potraviny, bydlení nebo léky.Vláda slibuje zjednodušit a zpřehlednit daňový systém. Zrušeno bude 22 daňových výjimek. Zkrátí se tak mimo jiné daňové přiznání.Důchodová reforma stojí na úpravách výpočtu věku odchodu do důchodu, změně valorizací penzí a úpravách předčasných důchodů.Nové důchody by měly být o něco nižší než dnes. Část příjmu ve stáři by si člověk měl zajistit ze spoření, na které přispívá stát.Reforma počítá se společným základem pro výpočet penze manželů i větším zohledněním péče o děti. Zmírnit se mají podmínky penze vdov a vdovců.Minimální odvody OSVČ by v příštích letech měly vzrůst na úroveň minimální mzdy. Upravit by se měly limity pro odvody dohodářů.

Podrobnosti o změnách v daňovém systému:Vládní konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) se sloučí na 12 procentech.Díky sloučení sazeb se podle ministra financí Zbyňka Stanjury sníží o tři procentní body DPH na léky, potraviny či bydlení. Jedinou výjimkou ze sazeb bude nulová DPH na knihy. Úprava DPH podle Stanjury bude znamenat, že lidem zůstane navíc 6,3 miliardy korun.Daň z příjmu právnických osob od roku 2025 vzroste na 21 procent ze současných 19 procent, státu to vynese 22 miliard korun. Část výnosu z daně z nemovitosti půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu, příští rok to vynese devět miliard korun, v roce 2025 dalších 300 milionů korun. Daně z tabáku, alkoholu a hazardu vynesou za dva roky navíc 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce.Balíček zvýší odvody živnostníků, kteří příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun, v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun. Opětovné zavedení nemocenského pojištění se sazbou 0,6 procenta přinese státu příští rok dodatečných 11,9 miliardy korun, v dalším roce dalších 1,1 miliardy korun.

🇨🇿🙄Jan Lipavský připomněl „úspěchy” české diplomacie ve vztazích s Ruskem: Za poslední dva roky jsme snížili stavy ruských diplomatů opravdu bezprecedentním způsobem, a dokonce jsme šli příkladem zbytku Evropy.Ministr zahraničí současně poznamenal, že země nemá v plánu nevyhošťovat ruského velvyslance v Praze.„V tuto chvíli (pro vyhoštění ruského velvyslance) nevidím důvod. Neznamená to, že bychom jakkoliv vycházeli Rusku vstříc. Je to diplomat, tedy osoba, která může být například předvolána na ministerstvo zahraničních věcí. Stejně tak i my máme diplomatickou přítomnost v Moskvě,“ uvedl Lipavský v Rozstřelu Vladimíra Vokála.Podle jeho slov Česko má momentálně s Ruskem zcela zmražené vztahy.„A my chceme s tímto státem udržovat minimální možné diplomatické vztahy, což znamená i přítomnost ruského velvyslance v Praze,“ podotkl.

🇨🇿🙄Jan Lipavský připomněl „úspěchy” české diplomacie ve vztazích s Ruskem: Za p...

ČT24 16:10 Vláda odmítla návrh zákona ANO o celostátním referendu. Lid ČR je prý snadno manipulovatelný dezinformacemi.

Zprávy ze zahraničí

🇺🇸 USA - A je to venku! Předseda kontrolního výboru sněmovny reprezentantů James Comer na tiskovce: "Podle bankovních záznamů a důkazů Bidenovi vyprali skrze síť více než 20ti firem LLC (obdoba české s.r.o.) přes 10 milionů dolarů v úplatcích od zahraničních plátců. Většina těch firem byla založena v době, kdy byl Biden viceprezident Baracka Obamy." 💣💣💣Zajímavý. Kdyby dems měli podobný podezření nebo důkazy proti Trumpovi, tak už dnes hlasují o impeachmentu. 🤮 No uvidíme, jak tohle dopadne.

🇺🇸 USA - Člen sněmovny reprezentantů Byron Donalds: "Bidenovi společníci Rob Walker a Eric Schwering založili nejméně 16 společností, přes které Bidenovi prali peníze už v době, kdy byl Joe Biden viceprezident. Jak vyšetřování probíhá, tak se list společností rozšiřuje. V tuto chvíli jich je již přes 20. Vytvořili tuto síť společností, aby platby utajili."

Kanada zahájí výcvik ukrajinských ozbrojených sil na území Lotyšska.🇨🇦🇱🇻Kanada a Lotyšsko budou od 15. května společně cvičit ukrajinské vojáky na lotyšském území, uvedla ve středu kanadská ministryně obrany Anita Anandová.Během projevu v Ottavě Anandová a její lotyšská kolegyně Inara Murniece zdůraznily, že nový program doplní snahy o výcvik ukrajinských vojáků ve Velké Británii a Polsku.Kanada již dříve oznámila, že vycvičila 36 000 ukrajinských vojáků.

Kanada zahájí výcvik ukrajinských ozbrojených sil na území Lotyšska.🇨🇦🇱🇻Kanada a...

🇺🇸🇺🇦🇷🇺Válku na Ukrajině bych vyřešil za den, prohlásil Trump v debatě. Donalda Trumpa se během debaty novinářka zeptala, zda podporuje americkou vojenskou pomoc Ukrajině a jak by se vypořádal s hrozbou, kterou představuje ruský prezident Vladimir Putin. Trump na její dotaz odpověděl, že kdyby byl on prezidentem, k válce by nedošlo.„Pokud budu prezidentem, vyřeším tuto válku za jeden den, za 24 hodin,“ prohlásil Trump, který se již na podzim nechal slyšet, že se hodlá potřetí ucházet o Bílý dům.Jak exprezident dodal, setkal by se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i právě s Vladimirem Putinem. „Oba mají slabé stránky a oba mají silné stránky a během 24 hodin by byla válka vyřešená. Bylo by po ní,“ řekl Trump.

🇺🇸🇺🇦🇷🇺Válku na Ukrajině bych vyřešil za den, prohlásil Trump v debatě. Donal...

🇺🇸Vyšetřování amerického Kongresu zjistilo, že Bidenova rodina nezákonně získala více než 10 milionů dolarů z Číny a dalších zahraničních zdrojů, včetně korupčních schémat s rumunskými podnikateli.Výbor Sněmovny reprezentantů navíc zjistil zapojení CIA do pokusu vydávat skandál s notebookem Bidenova syna, v němž se našlo množství důkazů o jeho trestných činech, za "dezinformaci ve prospěch Ruska".Notebook obsahoval důkazy o daňových únicích, porušení zákona o registraci zahraničních agentů (FARA) a 459 dalších trestných činů včetně nezákonného zahraničního lobbingu a praní špinavých peněz. Právě tyto informace se CIA snažila skrýt a vydávat za "dezinformace".

🇺🇸WhatsApp není bezpečný, varuje Elon Musk. Prý tajně využívá mikrofon.WhatsApp se připojuje k mikrofonu zařízení bez vědomí uživatele. Musk neotálel a proti konkurentovi ostře vystoupil. Na vině je pravděpodobně chyba na straně Googlu.Prohlášení Meta: Vývojáři v žádném případě nešpehují a ani tajně nesbírají osobní údaje uživatelů. „Věříme, že za nezvyklou aktivitou stojí chyba v Androidu, která špatně přiřazuje aktivity v rámci panelu Zabezpečení a soukromí. Již jsme kontaktovali Google, aby celou záležitost prozkoumal a napravil,“ stojí v prohlášení WhatsAppu. Zároveň platforma dodává, že veškerá komunikace je šifrovaná, takže i kdyby zaměstnanci chtěli uživatele odposlouchávat, jednoduše by to nebylo v jejich silách. Za ostrým prohlášením Muska pravděpodobně není starost o soukromí uživatelů, ale spíše snaha poškodit konkurenci.

🇺🇸WhatsApp není bezpečný, varuje Elon Musk. Prý tajně využívá mikrofon.WhatsApp se př...

🇺🇦🇷🇺Ukrajina se 9. května pokusila zaútočit na Moskvu – bylo zaznamenáno přibližně 100 dronů, všechny byly zneškodněny, řekl generálmajor letectví, předseda prezidia důstojníků Ruska Sergej Lipovoj.

🇷🇺🇺🇦Speciální operace na Ukrajině je Ruskem záměrně protahována, protože ruské ozbrojené síly se snaží co nejvíce zachránit města a lidské životy tím, že vedou speciální operaci, a ne válku v plném rozsahu. Toto vysvětlení protahování ukrajinského konfliktu podal mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov."Můžete se ptát, proč Rusové jednají tak pomalu? Protože Rusové nevedou válku," zdůraznil kremelský mluvčí v rozhovoru pro ATV."My nevedeme válku. Vedení války je něco jiného, je to totální zničení infrastruktury, je to totální zničení měst," vysvětlil Peskov. "To my neděláme. Snažíme se zachovat infrastrukturu a snažíme se zachovat lidské životy," zdůraznil.

🇬🇧🇺🇦Británie dodala Ukrajině rakety dlouhého doletu Storm Shadow, informuje CNN. Ukrajina prý ujistila Londýn, že rakety nebudou použity pro útoky na území Ruska.CNN dále cituje vysoce postaveného amerického úředníka, podle kterého „tyto rakety mění pravidla hry“ a dávají Kyjevu možnosti, o které prosil již od začátku.

🇬🇧🇺🇦Británie dodala Ukrajině rakety dlouhého doletu Storm Shadow, informuje CNN. Ukra...

☄️Izraelská armáda zahájila operaci „Knock on the Roof“, která zahrnuje zničení vícepodlažních budov, v nichž je umístěna infrastruktura pásma Gazy. "Klop na střechu" obvykle zahrnuje 3 fáze:▪️Telefonické upozornění obyvatel domů, že jejich dům bude brzy zasažen raketovým útokem.▪️Prototyp rakety je vypuštěn v domě plánovaném k likvidaci. Je navržen tak, aby obyvatelům demonstroval vážnost izraelských záměrů.▪️Totální demolice budovy, již opravdová raketa.👉 https://t.me/SvetKolemNas

🤔 Po prohlášení, že „Celý svět bude mít problémy“ (pokud USA nesplní státní dluh) a slovech „Tuto bitvu vyhrajeme“, byl Biden opět ztracen na pódiuOtočil se kolem sebe, dokud mu nepřišla pomoc.😈 🤐https://t.me/SvetKolemNas

📌Bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin oznámil potřebu druhé vlny mobilizace v Rusku. Poznamenal, že v zóně SVO je nedostatek personálu, je potřeba ho doplnit. "Nepřítel je silnější než my." Nemůžeme zde jednat tak, aby to byl každý sám za sebe. Proto je nutná mobilizace,“ řekl Rogozin.

📌Bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin oznámil potřebu druhé vlny mobilizace v Rusku. Pozn...

250-500 ukrajinských vojáků potřebuje každý měsíc specializovanou léčbu ztracených končetin.Uvádí to dopis starosty Kyjeva Vitalije Klička starostovi Berlína Kai Wegnerovi, píše Politico. Kličko žádá zajistit léčbu ukrajinských vojáků na klinikách v Berlíně a zaplatit ji.

250-500 ukrajinských vojáků potřebuje každý měsíc specializovanou léčbu ztracených konče...

Kuriozity

🇬🇧V Británii se narodilo první dítě s DNA od tří rodičů.Podle listu The Guardian lékaři provedli inovativní postup IVF (oplodnění ve zkumavce) zaměřený na prevenci genetických onemocnění, která jsou přenášena z matek na děti prostřednictvím mitochondrií (součástí buňky).Během tohoto postupu se vytvoří embryo ze spermie a vajíčka rodičů a z mitochondrie z vajíčka dárce.V roce 2015 britský parlament schválil návrh zákona, který umožňuje umělé oplodnění pomocí vzorků DNA od tří lidí.

🇬🇧V Británii se narodilo první dítě s DNA od tří rodičů.Podle listu The Guardian léka...

zdroje se začaly objevovat v Saúdské Arábii 2. května 2023

🇺🇸Ředitelka dětské nemocnice říká, že změna pohlaví pro děti je stejná jako léčba cukrovky nebo astmatu.Klinika Children's Minnesota léčí děti, které se potýkají s takzvanou genderovou dysforií již ve věku 6 let, a nabízejí hormony dětem ve věku 14 let.„Existuje spousta možností pohlaví. Není tu jen on a ona, jsou tu oni, jsou tu další možnosti,“ řekla doktorka Angela Goepferdová.

🇺🇸Ředitelka dětské nemocnice říká, že změna pohlaví pro děti je stejná jako léčba...

Srbsko, plakát z roku 1991😢https://t.me/SvetKolemNas

Srbsko, plakát z roku 1991😢https://t.me/SvetKolemNas

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy