Rozhovor JV Stalina s dopisovatelem deníku Pravda. 17. února 1951
RUSKO / USA / UK: Nedávno se na soudruha Stalina obrátil dopisovatel deníku Pravda s několika otázkami zahraničněpolitického charakteru. Níže je vytištěna odpověď soudruha Stalina. Otázka: Jak se díváte na nejnovější prohlášení britského premiéra Attleeho v Dolní sněmovně, že po skončení války Sovětský svaz neodzbrojil, tj. nedemobilizoval svá vojska, že od té doby Sovětský svaz zvyšuje své ozbrojené síly?
RUSKO / USA / UK: Nedávno se na soudruha Stalina obrátil dopisovatel deníku Pravda s několika otázkami zahraničněpolitického charakteru. Níže je vytištěna odpověď soudruha Stalina.
Otázka: Jak se díváte na nejnovější prohlášení britského premiéra Attleeho v Dolní sněmovně, že po skončení války Sovětský svaz neodzbrojil, tj. nedemobilizoval svá vojska, že od té doby Sovětský svaz zvyšuje své ozbrojené síly?
Odpověď: Toto prohlášení premiéra Attleeho považuji za pomluvy Sovětského svazu.
Celý svět ví, že Sovětský svaz po válce demobilizoval svá vojska. Jak známo, demobilizace probíhala ve třech etapách: první a druhá etapa se uskutečnila v průběhu roku 1945 a třetí etapa se uskutečnila od května do září 1946.
Kromě toho byly v letech 1946 a 1947 demobilizovány starší ročníky příslušníků Sovětské armády a začátkem roku 1948 demobilizovány všechny zbývající starší ročníky.
Toto jsou fakta, která jsou známá každému.
Kdyby byl premiér Attlee odborníkem ve finanční nebo ekonomické vědě, bez problémů by si uvědomil, že žádný stát, včetně sovětského, nemůže plně rozvinout civilní průmysl, spustit velké stavební projekty, jako jsou vodní elektrárny na Volze, Dněpru, Amu-Darji, které si vyžadují desítky miliard rozpočtových výdajů, pokračovat v politice systematického snižování cen zboží masové spotřeby, což také vyžaduje desítky miliard rozpočtových výdajů, investovat stovky miliard do obnovy toho, co zničili němečtí okupanti, a poté při obnově Sovětského svazu investovat stovky miliard dolarů do obnovy země .
A pokud premiér Attlee navzdory všem těmto faktům a vědeckým úvahám stále považuje za možné otevřeně očerňovat Sovětský svaz a jeho mírovou politiku, lze to vysvětlit jen tím, že si myslí, že očerňováním Sovětského svazu může ospravedlnit závody ve zbrojení, které v Anglii v současnosti vede labouristická vláda.
Premiér Attlee potřebuje lež o Sovětském svazu, potřebuje vylíčit mírovou politiku Sovětského svazu jako agresivní a agresivní politiku anglické vlády jako mírovou, aby lhal anglický lid, vnucoval mu tuto lež o Sovětském svazu a tak ho lží vtáhl do nové světové války organizované amerických.
Premiér Attlee se prezentuje jako zastánce míru. Ale pokud je skutečně za mír, proč odmítl návrh Sovětského svazu v OSN na okamžité uzavření mírového paktu mezi Sovětským svazem, Anglií, Spojenými státy americkými, Čínou a Francií?
Pokud je skutečně za mír, proč odmítl návrhy Sovětského svazu na okamžité snížení zbrojení, na okamžitý zákaz atomových zbraní?
Pokud je skutečně za mír, proč pronásleduje zastánce míru, proč zakázal Kongres obránců míru v Anglii? Ohrozí kampaň na obranu míru bezpečnost Anglie?
Je jasné, že premiér Attlee se nestaví za zachování míru, ale za rozpoutání nové světové útočné války.
Otázka: Co si myslíte o intervenci v Koreji a jak by mohla skončit?
Odpověď: Co si myslíte o Korejské republice? Pokud Anglie a Spojené státy nakonec odmítnou mírové návrhy čínské lidové vlády, válka v Koreji může skončit jen porážkou intervencionistů.
Otázka: Proč? Jsou američtí a britští generálové a důstojníci horší než čínští a korejští?
Odpověď: Ne, nejsou horší. Američtí a britští generálové a důstojníci nejsou horší než generálové a důstojníci kterékoli jiné země. Pokud jde o vojáky Spojených států a Anglie, ve válce proti hitlerovskému Německu a militaristickému Japonsku se ukázaly, jak známo, na té lepší straně. O co jde? A to, že válku proti Koreji a Číně považují vojáci za nespravedlivou, zatímco válku proti hitlerovskému Německu a militaristickému Japonsku považovali za zcela spravedlivou. Faktem je, že tato válka je mezi americkými a britskými vojáky mimořádně nepopulární.
Ve skutečnosti je obtížné přesvědčit vojáky, že Čína, která neohrožuje ani Anglii, ani Ameriku a jejíž Američané obsadili ostrov Tchaj-wan, je agresor a Spojené státy americké, které obsadily ostrov Tchaj-wan a přivedly svá vojska k samotným hranicím Číny, jsou obránce. Je obtížné přesvědčit vojáky, že Spojené státy americké mají právo bránit svou bezpečnost na korejském území a na hranicích Číny, zatímco Čína a Korea nemají právo bránit svou bezpečnost na vlastním území nebo na vlastních hranicích. Proto je válka mezi anglo-americkými vojáky nepopulární.
Je jasné, že i ti nejzkušenější generálové a důstojníci mohou selhat, pokud vojáci považují válku, která jim byla vnucena, za hluboce nespravedlivou, a plní-li proto své povinnosti na frontě formálně, bez víry ve správnost svého poslání, bez nadšení.
Otázka: Jak se díváte na rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN), která prohlásila Čínskou lidovou republiku za agresora?
Odpověď: Považuji to za ostudné rozhodnutí. Člověk musí skutečně ztratit poslední zbytky svědomí, tvrdí-li, že Spojené státy americké, které se zmocnily čínského území – ostrova Tchaj-wan – a vtrhly do Koreje k hranicím Číny, jsou bránící se stranou a Čínská lidová republika, která brání své hranice a snaží se získat zpět ostrov Tchaj-wan, kterého se zmocnili Američané, je agresorem.
Organizace spojených národů, která byla vytvořena jako ochranný val k zachování míru, se mění na nástroj války, na prostředek k rozpoutání nové světové války. Agresorské jádro OSN tvoří deset zemí – členy agresivního Severoatlantického paktu (USA, Anglie, Francie, Kanada, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Norsko, Island) a dvacet latinskoamerických zemí (Argentina, Brazílie, Bolívie, Chile, Kolumbie, Kostar , Dominikánská republika, Ekvádor, Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela). Zástupci těchto zemí nyní v OSN rozhodují o osudu války a míru. Právě oni přijali v OSN ostudné rozhodnutí o agresivitě Čínské lidové republiky.
Pro současné uspořádání OSN je příznačné, že například malá Dominikánská republika v Americe, která má sotva dva miliony obyvatel, má nyní v OSN stejnou váhu jako Indie a mnohem větší váhu než Čínská lidová republika, které bylo odňato hlasovací právo v OSN.
Tím, že se OSN mění na nástroj agresivní války, přestává být zároveň světovou organizací rovnocenných národů. OSN už ve skutečnosti není ani tak světovou organizací, jako spíše organizací Američanů, která jedná ve prospěch amerických agresorů. Nejen Spojené státy americké a Kanada touží zahájit novou válku, ale také dvacet latinskoamerických zemí, jejichž vlastníci a obchodníci touží po nové válce někde v Evropě nebo Asii, aby mohli prodávat zboží bojujícím zemím za super vysoké ceny a vydělávat na tomto krvavém obchodu miliony. Není žádným tajemstvím, že dvacet zástupců dvaceti latinskoamerických zemí nyní představuje ve Spojených národech nejjednotnější
a nejposlušnější armádu Spojených států amerických.
Spojené národy se tak vydávají na potupnou cestu Ligy národů. Pohřbívá tak svou morální autoritu a odsuzuje se k rozpadu.
Otázka: Považujete novou světovou válku za nezbytnou?
Odpověď: Ne. Alespoň v současnosti ji nelze považovat za nezbytnou.
Samozřejmě, ve Spojených státech amerických, v Anglii i ve Francii existují agresivní síly, které touží po nové válce. Potřebují válku, aby dosáhli superzisky, aby mohli okrádat jiné země. Jsou to miliardáři a milionáři, kteří vidí ve válce výnosný artikl, přinášející obrovské zisky.
Oni, tyto agresivní síly, drží v rukou reakční vlády a řídí je. Zároveň se však obávají svých národů, které nechtějí novou válku a jsou za zachování míru. Proto se snaží využít reakční vlády, aby své národy zapletly do lží,
oklamaly je a novou válku vylíčily jako obrannou válku a mírovou politiku mírumilovných zemí jako agresivní. Snaží se oklamat své národy, aby jim vnutili své agresivní plány a zatáhli je do nové války.
Proto se obávají kampaně za mír ve strachu, že by mohla odhalit agresivní záměry reakčních vlád.
Proto selhaly při návrzích Sovětského svazu na mírový pakt, na snížení zbrojení, na zákaz atomových zbraní, protože se obávají, že přijetí těchto návrhů by oslabilo agresivní opatření reakčních vlád a učinilo závody ve zbrojení zbytečnými. Jak skončí tento boj mezi agresivními a mírumilovnými silami? Mír se zachová a upevní, vezmou-li národy věc zachování míru do vlastních rukou a budou ho bránit až do konce. Válka se může stát nezbytnou, pokud se válečným štváčům podaří spoutat masy lží, oklamat je a zatáhnout do nové světové války.
Proto je nyní mimořádně důležitá široká kampaň za zachování míru jako prostředek k odhalení zločineckých machinací válečných štváčů.
Pokud jde o Sovětský svaz, bude nadále neochvějně pokračovat v politice předcházení válce a zachovávání míru.
Překlad: Boris Mesár, CZ24.news