Počítání času, dnů, měsíců (Koledův Dar)

Počítání času, dnů, měsíců (Koledův Dar)
19.září 2024

My Slované jsme měli za dávných dob několik kalendářních forem počítání, ale do současnosti se jich uchovalo jen několik. Nehledě na svou z dnešního pohledu zvláštnost, obzvlášť pokud v základu kalendáře se všude vyskytuje 9, slovanský kalendářní systém je nejpřesnější a nejvhodnější ze všech dnes existujících kalendářů. Přestože se toto zdá velmi odvážné tvrzení, vyjasněme si v následujících řádcích, že je opodstatněné.

Počítání času, dnů, měsíců (Koledův Dar)

Počítání času, dnů, měsíců (Koledův Dar)

My Slované jsme měli za dávných dob několik kalendářních forem počítání, ale do současnosti se jich uchovalo jen několik. 

Nehledě na svou z dnešního pohledu zvláštnost, obzvlášť pokud v základu kalendáře se všude vyskytuje 9, slovanský kalendářní systém je nejpřesnější a nejvhodnější ze všech dnes existujících kalendářů. Přestože se toto zdá velmi odvážné tvrzení, vyjasněme si v následujících řádcích, že je opodstatněné. O to víc, že ​​za posledních několik desítek tisíc let tento Slovanský kalendář, jinak zvaný  Koledův Dar  „neutekl“ ani „nezaostal“ ani o jediný den. 

Takže začněme s jednoduchými fakty:  
Koledův Dar   sestává ze tří přírodních období: Jeseň, Zima a Jaro;
Tyto tři sezóny jsou spojeny do jediného slunečního cyklu, který nazýváme Leto; 
Leto   sestává z 9 měsíců, tzn. na každou přírodní sezónu připadají po tři měsíce;
Kalendář má dvě podoby:   Běžné Leto a Posvätné Leto. Oni tvoří Kruh Liet, ve kterém je 15 běžných Let a 1 Posvätné Leto; 
Devět Kruhů Let tvorí Kruh Života, který se skládá ze 144 let. Tyto opakující se cykly nazýváme Kruholetem Čísloboha;
Běžné Leto   sestává z 365 dní, všechny nepřátelské měsíce mají po 41 dní, sudé po 40 dní: (5×41=205)+(4×40=160) = 365; 
Posvätné Leto   sestává z 369 dní, všechny měsíce mají po 41 dní (41×9) = 369.
Novoletí připadalo na 1. den druhého měsíce Podzimu, tzn. na Den Jesenní Rovnodennosti. Toto pravidlo je spojeno s tím, že již byla vzata celá úroda, sýpky byly naplněny a tak se Nové léto začínalo s plným dostatkem všeho. 

Týden Slovanského kalendáře   také obsahoval 9 dní. Názvy nesly číselnou formu a jmenovaly se:

Pondělí (Понедельникъ), Úterý (Вторникъ), Středa (Тритейникъ), Čtvrtek (Четверикъ), Pátek (Пятніца), Šestek (Шестица), Sedmok (Седьмица), Ôsmok (Осьмица) a Neděle (Неделя). Bylo to velmi vhodné, všechny nepřátelské měsíce Běžného Léta začínaly z jednoho dne v týdnu a páry z druhého. A protože Posvätné Leto pozůstávalo ze 41 týdnů, tak i následující Kruh Života začínal z téhož dne týdnu jako Posvätné Leto. Takto každý Kruh Života, tzn. cyklus 144 let začínal od pondělí. 

Názvy Měsíců Slovanského Kalendáře:  
Рамхатъ   – Měsíc Začátku Léta;
Айлѣтъ   – Měsíc Nových Darů;
Бейлѣтъ   – Měsíc Bielého Záření a Klidu Světa; 
Гейлѣтъ   – Měsíc Sněhových Bouří a Struže (Ochlazení); 
Дайлѣтъ   – Měsíc Probouzení Přírody; 
Элѣтъ   – Měsíc Setby a Nařečení; 
Вейлѣтъ   – Měsíc Větrů;
Хейлѣтъ   – Měsíc Přijetí Darů Přírody; 
Тайлѣтъ   – Měsíc Zavření. 

Den se členil na 16 hodin, hodina na 144 minut, minuta na 1296 vteřin. Na následujícím obrázku jsou znázorněny vztahy mezi slovanskými mierami času a 12tkovým systémem měření času.

Autor článku:
ANS

Aliance národních sil

Směr veškerého našeho konání a směřování určuje jediná otázka: „Je to dobré pro naši zemi?“. Řídíme se heslem patrona České země knížete Václava: „Cizí nechceme, svoje nedáme!“ ​Chceme vystoupit z NATO i z EU, zrušit plnění OSN Agendy 2030 a dohodu s OSN z roku 2008 o naší účasti na přesídlovacích programech. ​ANS prosazuje společné jednání vlasteneckých sil napříč politickým spektrem – nehledě na tzv. levici a tzv. pravici. Za hlavní dělící linii současné politické scény (české i evropské) považuje rozdílný vztah jednotlivých subjektů k následujícímu: vlastenectví versus multikulturní globalismus. ​Naší filosofií je spolupráce s každým spolkem, občanskou iniciativou a jednotlivci, pokud jsou jejich názory v souladu s principy soužití, prosperity a míru v naší zemi. Naše motto, vycházející z husitské historie, zní: „Nepřátel se nelekejme a na množství nehleďme!“