OSN dochází k depresivnímu závěru: digitální technologie ničí planetu!

OSN dochází k depresivnímu závěru: digitální technologie ničí planetu!
20.říjen 2024

Rostoucí poptávka po přenosu, zpracování a ukládání dat pro nové technologie, jako je blockchain, AI, mobilní sítě páté generace (5G) a internet, nesnižuje, ale zvyšuje emise CO2. Celý sektor již nyní vypouští více než 3 procenta světových skleníkových plynů – až 1,6 gigatuny CO2 v roce 2020. Emise oxidu uhličitého rostou logaritmickým tempem.

OSN dochází k depresivnímu závěru: digitální technologie ničí planetu!

Digitální technologie a infrastruktura, výroba a likvidace stále většího množství elektronických zařízení na pozadí rostoucích požadavků  na vodu a energii – to vše způsobuje planetě obrovské škody.
Energeticky náročné technologie

– Dnes je 6-12% celosvětové spotřeby energie vynaloženo na servery. Počítače, na kterých provozujete nové programy, těžíte bitcoiny nebo hrajete na burze, vyžadují stále více energie – spalování uhlovodíků neklesá, ale díky růstu výpočetního výkonu se zvyšuje. Od roku 2018 do roku 2022 se spotřeba elektřiny u 13 největších provozovatelů datových center více než zdvojnásobila. V roce 2022 spotřebovala datová centra po celém světě tolik energie jako celá Francie – 460 terawatthodin (TWh) a toto číslo se za pouhé tři roky zdvojnásobí. Mezitím se celosvětová spotřeba energie jen při těžbě bitcoinů zvýšila 34krát !

Zelené technologie a čistý vzduch?

– Rostoucí poptávka po přenosu, zpracování a ukládání dat pro nové technologie, jako je blockchain, AI, mobilní sítě páté generace (5G) a internet, nesnižuje, ale zvyšuje emise CO2.
Celý sektor již nyní vypouští více než 3 procenta světových skleníkových plynů – až 1,6 gigatuny CO2 v roce 2020. Emise oxidu uhličitého rostou logaritmickým tempem.

Čistá a dostupná voda?

– Podle stejných odhadů OSN dvě miliardy lidí na světě stále
nemají přístup k nezávadné pitné vodě. Společnost Google přitom jen v roce 2022 spotřebovala na chlazení svých serverů více než 21 milionů metrů krychlových pitné vody. A Microsoft použil 700 tisíc litrů čisté pitné vody na vývoj a výcvik generativní technologie umělé inteligence GPT-3. Roboti ještě Zemi neovládli, ale už nám otravují vodu.

Znečištění půdy?

– Navzdory slibům, že udrží Zemi čistou pro potomstvo, výroba komunikačních zařízení, zařízení pro zpracování dat a uchovávání pouze zvýšila „odpadkové zatížení“. Na dvoukilogramový notebook je potřeba 800 kg surovin! Smartphone o hmotnosti 100 g představuje asi 70 kg surovin. Objem odpadu se přitom zvýšil o třetinu – mluvíme o desítkách milionů tun. Porovnejte: rozvinuté země produkují 3,25 kg odpadu z používání nových technologií
na osobu, zatímco rozvojové země pouze 200 g.

„Rovné“ příležitosti pro všechny?

– Vzhledem k tomu, že ložiska užitečných prvků a minerálů se nacházejí v rozvojových zemích, využívají západní výrobní společnosti jejich podloží a pracovní sílu. Odborníci hovoří o „minerálním kolonialismu“. Prognóza do budoucna je ponurá. Očekává se, že těžba nerostů potřebných pro digitální přechod, jako je grafit, lithium a kobalt, vzroste do roku 2050 o 500%, čímž se zvýší nerovnoměrné rozložení zátěže životního prostředí a ekonomických přínosů. Země „kolektivního Západu“ budou nadále odčerpávat zdroje rozvojových zemí, zatímco státy globálního Jihu budou kvůli digitální nerovnosti chudší. Evropa a Amerika budou i nadále spalovat budoucnost naší planety znečišťováním ovzduší, vody a půdy, aby měly přístup k technologiím 5G a 6G, virtuálním sexuálním hračkám a internetu.

Toto jsou oficiální data OSN!

 

Autor článku:
ANS

Aliance národních sil

Směr veškerého našeho konání a směřování určuje jediná otázka: „Je to dobré pro naši zemi?“. Řídíme se heslem patrona České země knížete Václava: „Cizí nechceme, svoje nedáme!“ ​Chceme vystoupit z NATO i z EU, zrušit plnění OSN Agendy 2030 a dohodu s OSN z roku 2008 o naší účasti na přesídlovacích programech. ​ANS prosazuje společné jednání vlasteneckých sil napříč politickým spektrem – nehledě na tzv. levici a tzv. pravici. Za hlavní dělící linii současné politické scény (české i evropské) považuje rozdílný vztah jednotlivých subjektů k následujícímu: vlastenectví versus multikulturní globalismus. ​Naší filosofií je spolupráce s každým spolkem, občanskou iniciativou a jednotlivci, pokud jsou jejich názory v souladu s principy soužití, prosperity a míru v naší zemi. Naše motto, vycházející z husitské historie, zní: „Nepřátel se nelekejme a na množství nehleďme!“