MG - 0052 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0052 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
18.leden 2023

Německo je „nepřímo“ zapojeno do bojových akcí na Ukrajině, připustil nový německý ministr obrany Boris Pistorius. Dodal, že resort se bude muset „přizpůsobit nové situaci“, která se vyvinula kvůli konfliktu na Ukrajině, píše Der Spiegel.

SVĚT

1, Spojené státy předají Ukrajině asi 300 000 155 mm dělostřeleckých granátů, které byly uloženy v amerických skladech v Izraeli.

Washington a Tel Aviv loni uzavřely odpovídající dohodu, uvádí The New York Times s odkazem na zdroje. Přibližně polovina této munice je již v Evropě a očekává se, že přes Polsko půjde na Ukrajinu.  Předchozí izraelská vláda byla proti dohodě, ale bývalý premiér Jair Lapid ji schválil po žádosti šéfa Pentagonu Lloyda Austina, aby se „vyhnulo napětí“, tvrdí článek. Zároveň je třeba poznamenat, že Tel Aviv nadále trvá na svém stanovisku a nechystá se poskytnout Kyjevu vojenskou pomoc, aby nepoškodil vztahy s Ruskem.

2, Evropský parlament upozornil na systematické porušování lidských práv na Ukrajině.

Například SBU nedávno zadržela dva občany v Oděse a obvinila je z toho, že jsou „komunisté“ a „ruští agenti,“ řekl španělský europoslanec Manu Pineda šéfovi diplomacie EU Josepu Borrellovi. Dodal, že v zemi „zmizelo více než 100 příznivců komunistických názorů“ a „desítky aktivistů“ byly uvězněny. Podle Pinedy se lidskoprávní organizace obávají, že se tito lidé mohou stát oběťmi mučení nebo mimosoudních poprav. Poslanec označil situaci v zemi za „atmosféru teroru a pronásledování“ a zeptal se Borrella, zda by toto téma nastolil na nových schůzkách s ukrajinskou vládou.

3, Express: Putin dostal příležitost potopit NATO pomoci torpéd Poseidon v případě agrese aliance.

Autor publikace Jack Walters poznamenal, že zbraň produkuje minimum hluku a manévruje, což dělá její zničení nemožné pro síly Severoatlantické aliance. Každá jaderná ponorka může nést až šest těchto torpéd. Ruská jaderná torpéda jsou schopna uvrhnout Spojené království do mořských hlubin,“ píše se v článku.

DOMA

1, Příjemců příspěvku na bydlení výrazně přibylo, v prosinci ho dostalo 228 tisíc lidí.

Úřady práce v prosinci vyplatily 228 tisíc příspěvků na bydlení, meziročně to je o 48 procent víc. Průměrná domácnost dostala 4777 korun. Stát minulý rok na příspěvky vydal celkem 8,56 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy víc než předloni. Vyplývá to z informací ministerstva práce. Podle statistických dat je ale domácností, které příspěvek pobírají, méně než v letech po minulé krizi. Nižší než tehdy jsou teď také výdaje. Příspěvek na bydlení mohou mít domácnosti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí třicet procent jejich příjmu. „Vidíme nárůst během podzimu, který je opravdu poměrně výrazný. Za prosinec se vyplatilo domácnostem 228 tisíc příspěvků na bydlení, průměrná výše stoupla zhruba na 4700 korun. Částka za prosinec překročila jednu miliardu korun. Tato pomoc je stále víc využívaná. Je to forma pomoci, která je adresná, do určité míry testovaná,“ řekl ministr práce Marian Jurečka.

2, Vláda chce zatáhnout ČR do války za každou cenu, prohlásil Okamura.

Vláda Petra Fialy chce podle předsedy opozičního SPD Tomia Okamury zatáhnout Česko do války za každou cenu a bez souhlasu Parlamentu. Současný kabinet chce podle něho zemi zničit nebo zadlužit. Okamura to uvedl v rámci úterní sněmovní debaty o nedůvěře vládě, kterou opakovaně vyzýval k demisi. „Tahle neschopná vláda se rozhodla naši zemi zničit naprosto a definitivně. Vzala si do hlavy, že nás zatáhne do války za každou cenu a i bez souhlasu Parlamentu,“ prohlašoval předseda SPD. Kabinet podle Okamury k zatažení Česka do války využije ústavní novelu, podle níž by vláda mohla dostat právo rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení bez parlamentního schválení. Předseda SPD ale nepřiblížil, jak by taková mise mohla představovat zavlečení ČR do války.

3, 17.1.2023 návštěva generála Petra Pavla v Ústí nad Labem. Přišlo 2.000 lidí!

Volby má vyhrané, proč? Odpovězte si sami! 

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy