MG - 0051 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0051 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
16.leden 2023

Už to začíná, druhé kolo! Objevily se nové billboardy Andreje Babiše: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." Souhlasíte? Půjdete volit do druhého kola, nebo necháte svůj hlas propadnout a tím pádem generál P.Pavel je jasný vítěz ve druhém kole.

SVĚT

1, Normalizace vztahů mezi Ruskem a Západem se ani po urovnání konfliktu na Ukrajině nepředpokládá.

Tak ohodnotil možnou perspektivu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro německé noviny Handelsblatt. „Už to nebude jako dřív. I když na Ukrajině utichnou zbraně, neměli bychom očekávat, že se naše vztahy s Ruskem normalizují,“ řekl Stoltenberg. Ukrajina dostane víc těžkých zbraní, přislíbil Stoltenberg. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro nedělní vydání německého deníku Handelsblatt také uvedl, že Ukrajina může ve velmi blízké budoucnosti očekávat další dodávky těžkých zbraní od západních zemí. „Nedávné přísliby těžkého zbraňového vybavená jsou důležité. A já očekávám další v blízké budoucnosti,“ řekl Stoltenberg. „Jsme v rozhodující fázi války,“ prohlásil šéf Severoatlantické aliance. „Proto je nutné, abychom poskytli Ukrajině zbraně, které potřebuje, aby zvítězila,“ dodal.

2, Ruští vojáci dobyli vesnici Verсhneje Vodjanoje nedaleko Doněcka, uvedl úřadující šéf DLR Denis Pušilin.

Je to jedna ze strategických obcí při osvobozování DLR.

3, Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg uznal, že budoucí bezpečnostní architektura Evropy by měla zahrnovat Rusko, a odmítl myšlenku úplného zákazu udělování schengenských víz ruským občanům.

Šéf rakouského ministerstva zahraničí také vyzval k zachování OBSE jako vyjednávací platformy a zkritizoval odmítnutí Varšavy pozvat ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na jednání organizace v Polsku.

DOMA

1, Robert Šlachta: Situace kolem legální migrace je práce, kterou má řešit Rakušan. Ne věšet pytle na budovu ministerstva.

Lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta upozornil na to, že kriminalita v Česku za poslední rok narostla o 20%. Připomněl, že policie za poslední rok řešila dvě hlavní věci. První byl nárůst nelegální migrace z Turecka přes Balkán.
„Tady jsem týdny upozorňoval na katastrofální situaci na východě země. A co dělal Rakušan? Zcela to ignoroval, protože ho plně zaměstnávali průšvihy v jeho zkorumpované straně,” poznamenal.
Druhá věc podle Šlachty byla legální migrace z Ukrajiny.
„A tady musím říct, že ani téměř po roce se Rakušan a ani vnitro nepoučili. Policejní prezident Vondrášek k počtu Ukrajinců u nás řekl: „Těžko soudit, kolik z nich se teď fakticky zdržuje na našem území. Odhady převyšují 300 tisíc lidí,“” uvedl.
Šlachta v této souvislosti zdůraznil, že téměř rok země je v situaci, kdy se neví přesně kolik lidí a jaké lidi v republice máme.
Do kdy bude Rakušan používat výmluvu, že je to zcela nová situace?

2, Sněmovna bude podruhé v tomto období jednat o nedůvěře Fialově vládě.

Schůzi svolanou na úterý vyvolalo opoziční hnutí ANO, které pro ni získalo podpisy 58 svých poslanců.
Schillerová zdůvodnila vyvolání sněmovního hlasování tím, že se její klub snažil zařadit minulé úterý na program schůze body, které podle ní představují skutečné problémy občanů.
"Bylo to z oblasti zdravotnictví - chybějící léky, z oblasti sociální, kdy hrozí zavírání sociálních služeb, bylo to z oblasti ekonomické. My jsme dosáhli nejvyšší ceny energií a plynu v paritě kupní síly v EU. Bylo to v oblasti rozpočtu, kde chybí desítky miliard na výdajové straně. A vláda prostě strká hlavu do písku," řekla Schillerová už v pátek. Dnes doplnila, že ANO hlasování vyvolalo, protože koalice kupí jednu chybu za druhou a odmítá se dlouhodobě zodpovídat jak opozici, tak lidem.

3, Česko má nejdražší elektřinu v Evropě. Síkela už ví, kdo za to může?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela přišel s vysvětlením, proč ceny na elektřiny v České republice, zejména v Praze, jsou tak vysoké.
Podle indexu HEPI, který srovnává ceny v evropských metropolích, platí Pražané za elektřinu nejvyšší ceny v Evropě.
Síkela se domnívá, že současná situace je způsobená tím, jak je nastaven trh, který byl kompletně liberalizován.
„A je otázka, do jaké míry my s tímto nastavením trhu něco dělat chceme. Pokud máme elektřinu nejdražší, tak jen v paritě kupní síly. Nemáme tak vysoké průměrné mzdy jako Německo nebo Belgie. Energie je komodita. Komodity mají bez ohledu na to, kde se s nimi obchoduje, přibližně stejnou cenu. To tak prostě je,“ konstatoval šéf resortu.
Síkela připomněl, že obchodníci standardně nakupují energie pro své zákazníky s předstihem, nakoupené množství se odvíjí od počtu jejich zákazníků.
„Když spadlo skoro milion zákazníků Bohemia Energy do režimu dodavatele poslední instance, museli tito zákazníci dostat nové smlouvy a vlastně tak vykoupili velkou část dopředu levně nakoupených energií,“ zdůraznil ministr.
Podle jeho slov obchodníci pak museli mnohem dřív a mnohem víc nakupovat za vysoké ceny, způsobené „ruskou strategií.”

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy