MG - 0048 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0048 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
11.leden 2023

Fiala změny ve vládě nechystá. Petr Fiala v souvislosti s revizí programového prohlášení neplánuje změny ministrů ani výměny úřadů mezi stranami koalice. Nic takového se nechystá, řekl.

SVĚT

1, The Argus: Lékař Ransom řekl, že stav britských nemocnic je horší než na Ukrajině.

Paul Ransom, britský lékař z Brightonu, hovořil pro noviny The Argus o otřesném stavu místních nemocnic, které nejsou schopny pacientům poskytnout adekvátní péči.
Podle lékaře, který působil v zahraničí, včetně Ukrajiny, překročil stav národního systému zdravotní péče všechny hranice kvůli nedostatečnému financování a špatné organizaci.
„Na Ukrajině, v Gruzii, na Srí Lance, v Zimbabwe a na mnoha dalších místech, kde jsem byl, jen zřídka vidím chodby přeplněné pacienty čekajícími na svůj pokoj a lékařský personál neví, jak vybrat ty nejkritičtější pacienty, aby je odvezli na intenzivní péči, která má již nyní dvojnásobný počet lůžek,“ zdůraznil Ransom.

2, Francouzský věk odchodu do důchodu se do roku 2030 zvýší z 62 na 64 let. Francii čekají masivní protesty.

Prezident Emmanuel Macron loni během předvolební kampaně oznámil své odhodlání provést důchodovou reformu před koncem svého mandátu.
Francouzské odbory chystají velkou vlnu protestů kvůli nové penzijní reformě. Senioři s minimálním důchodem si mají sice polepšit, ovšem do penze budou Francouzi odcházet místo v 62 až v 64 letech. I to už je přitom ze strany vlády ústupek, jelikož prezident Emmanuel Macron v předvolební kampani sliboval ještě o rok víc.

3, NATO a Rada Evropy podepsaly v Bruselu třetí společnou deklaraci o spolupráci.

V dokumentu strany deklarovaly svůj záměr posílit spolupráci tím, že uznají NATO jako "páteř kolektivní obrany a bezpečnosti spojenců", a upozornily na důležitou roli posilování evropské obrany jako doplněk společné bezpečnosti všech aliančních zemí. Generální tajemník NATO Stoltenberg rovněž konstatoval, že pomoc Ukrajině vyčerpala vojenské rezervy zemí NATO a EU.:
"Spojenci NATO a členové EU vyčerpali rezervy tím, že pomáhali Ukrajině. Ale bylo to správné rozhodnutí. Jde o naši bezpečnost, takže se musíme obrátit na naše vlastní schopnosti, naše vlastní zásoby a munici, abychom Kyjevu pomohli". Zároveň Stoltenberg (pozor!) vyzval nepodceňovat. Rusko!

DOMA

1, Blažek: Okolo Babišova rozsudku jsou nebezpečné emoce.

Soudce Jan Šott podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka prokázal rozsudkem Andreje Babiše odvahu. Nesouhlasí však s emotivními reakcemi, které podle něj zpochybňují nezávislost justice. „Nežijeme v úplně normální době, ta míra emocí je přehnaná. K verdiktu jsem řekl klasickou starořímskou zásadu, že platí presumpce neviny, a od mnoha spoluobčanů jsem dostal výzvu, ať vstoupím do ANO. To není nic jiného než naprosto vychýlená debata špatným směrem,“ řekl ministr Blažek.
Internet je podle něj denně plný různých obvinění vůči různým lidem a jediný, kdo o tom může rozhodovat, je soud.
Soudce Šotta ocenil za prokázání odvahy. „Bylo jasné, že pokud neodsoudí obžalované, tak bude předmětem určité mediální vlny, která je postavena na emocích, nikoli na zdravém rozumu,“ doplnil ministr a odmítl po­dle něj nepřiměřenou kritiku justice.

2, ANO vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

Opoziční hnutí ANO chce ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Novinářům to v úterý sdělila šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Krok oznámila několik dní před prvním kolem prezidentské volby, v níž kandiduje šéf ANO Andrej Babiš. Podle Schillerové v tom není taktika. „Nemůžeme přihlížet tomu, že vládní pětikoalice si prosazuje návrhy, které nejsou ty nejdůležitější. Proto jsme se radili, jak dál. Chci vám oznámit, že se klub hnutí ANO jednomyslně shodl na tom, že sebereme podpisy a pokusíme se vyslovit nedůvěru této vládě,“ oznámila Schillerová.
Ke svolání mimořádné schůze je potřeba 50 poslanců, Schillerová předpokládá, že podpisy bude mít sesbírané během příštích dvou dnů.

3, Policie odložila případ s vyvěšením plachty s českou a ukrajinskou vlajkou s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, sdělil mluvčí policejního prezidenta Josef Bocán. 

„Došli jsme k závěru, že ve věci se nejedná o podezření z trestného činu. Úkony trestního řízení nebyly zahájeny a věc byla uložena ad acta," řekl ČT Bocán.
Odložila by případ policie i v případě, kdyby to udělal „obyčejný smrtelník“ a do pytle by dal třeba Zelenského?

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy