MG - 0046 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0046 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
6.leden 2023

Joe Biden se domnívá, že boje na Ukrajině jsou v „kritickém bodě“. Oznámil účinnost použití na Ukrajině protiraketových kompletů Patriot, přestože Kyjev před pár dny uvedl, že se teprve připravuje na dodávky.

SVĚT

1, Rakety, drony i špionážní satelit. Korea je na prahu války. 

Na Korejském poloostrově bylo v roce 2022 mimořádně živo. Severní Korea uskutečnila rekordní počet raketových testů, na což Jižní Korea odpověděla masivním vojenským cvičením. Někteří experti se obávají, že vzájemné špičkování dlouholetých rivalů může letos přerůst v otevřený konflikt. Ačkoli většina světa stále vnímá Severní Koreu jako autoritářský skanzen, kterého není potřeba se bát, v Soulu už tak usměvaví nejsou. KLDR totiž byla v roce 2022 mimořádně vojensky aktivní. Armáda pod taktovkou Kim Čong-una provedla loni nejvíce raketových testů v historii země (cca 90). Hned čtvrtinu střel, které kdy Severokorejci testovali, vzlétlo k nebesům právě během minulého roku. Informovala o tom BBC.

2, Američané se domnívají, že v roce 2023 se moc USA a Ruské federace sníží a Čína vzroste.

Podle průzkumu veřejného mínění, který provedl americký institut Gallup, jsou Američané ohledně vyhlídek na rok 2023 spíše pesimističtí:
79 % Američanů se domnívá, že rok 2023 bude rokem ekonomických potíží, vyšších daní a rostoucích rozpočtových deficitů;
90 % Američanů očekává, že příští rok bude v USA rokem politických konfliktů;
72 % si myslí, že se zvýší míra kriminality;
56 % respondentů předpovídá, že dojde k mnoha odborářským stávkám;
85 % respondentů se domnívá, že nadcházející rok bude plný mezinárodních sporů;
73 % respondentů věří, že síla Číny poroste, 26 % Američanů s tímto názorem nesouhlasí;
64 % si myslí, že moc USA ve světě bude klesat, 35 % s tímto tvrzením nesouhlasí;
64 % Američanů očekává, že moc Ruska ve světě v roce 2023 poklesne, 35 % s tím nesouhlasí.

3, Rusko oznámilo začátek příměří, Kyjev mluví o pokrytectví. U Bachmutu pokračuje palba z obou stran.

Dělostřelecká palba u východoukrajinského Bachmutu pokračuje z obou stran navzdory tomu, že od pátečního poledne moskevského času (10:00 SEČ) Rusko jednostranně vyhlásilo příměří. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na své reportéry na místě. Ruská státní televize Rossija-1 předtím tvrdila, že příměří platí podle plánu podél celé frontové linie na Ukrajině. Poradce ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko kolem poledne SEČ na Telegramu napsal, že Rusové zasáhli obytnou budovu v Kramatorsku, který leží několik desítek kilometrů od Bachmutu. Předtím informoval o ruském ostřelování hasičské stanice v jihoukrajinském Chersonu, které podle ruskojazyčného serveru BBC nastalo brzy ráno. Na místě jsou podle Tymošenka mrtví a zranění. Ukrajinské ozbrojené síly podle ruské agentury TASS přesně na úvod jednostranného příměří ostřelovali okupovaný východoukrajinský Doněck. O ukrajinském ostřelování obydlených oblastí podle agentury Interfax hovoří i ruské ministerstvo obrany, které tvrdí, že ruští vojáci klid zbraní dodržují.

DOMA

1, Vláda schválila dobrovolné odvody do armády.

Vydáváním dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) na obranu státu nebo shromažďováním údajů pro případný odvod občanů počítá nová vojenská legislativa, kterou ve středu schválila vláda. Návrhy zákonů reagují mimo jiné na válku na Ukrajině, řekl novinářům po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala. Cílem předpisů je zvýšit připravenost státu k obraně i umožnit stabilní financování armády. Zatraktivnit mají také službu v aktivní záloze.
Změna má dále umožnit, aby lidé s brannou povinností požádali o tzv. dobrovolné předurčení, tedy o dobrovolné převzetí výkonu branné povinnosti v době mimo ohrožení státu a válečného stavu. „Říkáme tomu dobrovolné předurčení, protože jsme úplně nechtěli použít slovo odvod. Protože to není odvod. My nikoho neodvádíme, my žádáme, vyzýváme, prosíme, aby ti kteří z nějakého důvodu nechtějí sloužit u Aktivních záloh, aby podstoupili zdravotní prohlídku,“ uvedla ministryně.

2, Nerudová musí svou kauzu s rychlotituly voličům vysvětlit, myslí si premiér Petr Fiala. Došlo tam ke zcela zjevným problémům, konstatoval.

„Abych byl objektivní, došlo tam ke zcela zjevným problémům a prověřuje to důkladně Národní akreditační úřad. Ten řekl, že v polovině nebo ke konci ledna zveřejní podrobné hodnocení a závěry, které z kauzy vyplývají. To je kompetentní orgán… Obecně platí, že prostě nějaké rychlotituly, usnadňování doktorského řízení jsou něco nepřijatelného – to myslím víme všichni,” řekl český premiér a předseda ODS.

3, Česká televize prověřuje chování Fridrichové. Stížnost přišla od Wollnera.

Česká televize prověřuje podnět na možné nevhodné chování novinářky a moderátorky pořadu 168 hodin Nory Fridrichové. Řekla mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková. Za stížností na Fridrichovou má podle jejích slov stát dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner. Toho televize také prověřuje, a to za údajný bossing a sexuální obtěžování. Podnět měl podle Wollnera přijít právě od Fridrichové. „Dostali jsme podnět upozorňující na možné nevhodné chování Nory Fridrichové vůči podřízeným. Standardně, tak jako v každém jiném podobném případě, jej vyhodnocujeme a řešíme postup, jak se mu budeme věnovat,“ řekla mluvčí Česká televize. Žádné další podrobnosti však nesdělila.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy