MG - 0045 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0045 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
5.leden 2023

Generální tajemník NATO prohlásil, že podceňovat Rusko je nebezpečné. „Nejsou žádné příznaky toho, že prezident Putin změnil své plány a cíle na Ukrajině, a proto je podcenění Ruska nebezpečné,” cituje Stoltenberga Reuters. Generální tajemník NATO zdůraznil podle agentury, že Aliance potřebuje více vojáků, munice a zbraní.

SVĚT

1, V Rusku hrozí odvetnými opatřeními, pokud Německo převede ruská aktiva na obnovu Ukrajiny.

„Jakmile takové rozhodnutí padne, máme právo podniknout podobné kroky ve vztahu k majetku Německa a dalších států,“ napsal na Telegramu předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Připomeňme, že v Německu stále nepanuje v této otázce jednota. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková požaduje, aby Rusko uhradilo škody způsobené Ukrajině. Ministr financí Christian Lindner se však obává, že konfiskace majetku ruské centrální banky by mohla vytvořit nebezpečný precedens a zavést evropské země a jejich spojence do právní bažiny, napsal Bloomberg.

2, Estonsko chce převést zmrazená aktiva Ruska na Ukrajinu.

„Evropské země daly pokyn Evropské komisi, aby vytvořila právní schéma, které by umožnilo použití zmrazených aktiv na pomoc a obnovu Ukrajiny.
V této otázce však zatím nebylo dosaženo konsensu. Diskutovali jsme o tom ve vládě a rozhodli jsme se, že souběžně začneme vytvářet právní strukturu, která umožní použití těchto peněz,“ řekl Urmas Reinsalu, estonský ministr zahraničních věcí.

3, Australská tenisová federace odmítla pozastavit ruským a běloruským sportovcům účast na šampionátu Australian Open, uvedl televizní kanál 9News.

Ukrajinský velvyslanec v Austrálii Vasilij Mirošničenko dříve požadoval, aby Tennis Australia „zakázala ruským a běloruským hráčům účast na Australian Open“. „Budu usilovat o setkání s předsedou a generálním ředitelem této organizace, abych vyjádřil stanovisko ukrajinské vlády,“ řekl Mirošničenko.

DOMA

1, Česku je nová varianta covidu. Laboratoře potvrdily dva případy!

Státní zdravotní ústav zaznamenal v Česku dva případy nové varianty omikronu XBB.1.5. Ve Spojených státech zjistili tento podtyp, označovaný také jako Kraken, u 40 procent nově nakažených pacientů.
V České republice byl prokázán podtyp koronaviru ze Spojených států s označením XBB.1.5. Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o dvou prokázaných případech, skutečná čísla ale mohou být větší kvůli relativně malému testování.
"Jde o variantu, která se šíří rychleji než ty, které zatím známe. A vyznačuje se schopností imunitního úniku. Kraken, jak se jí přezdívá, tak nemusí dobře rozeznat imunitní buňky navozené vakcinací nebo prodělanou infekcí, je podstatě nakažlivější," sdělila mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

2, Všechny návrhy Babišových obhájců soud smetl ze stolu, je konec dokazování, Žalobce navrhl pro Babiše i Nagyovou tříletý podmíněný a také peněžitý trest.

Soud s Andrejem Babišem a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou spěje ke svému konci. Programem čtvrtečního jednání u Městského soudu v Praze jsou závěrečné řeči. Ve středu oba obžalovaní zopakovali, že jsou nevinní! Soudce ukončil dokazování, hlavní líčení se dostalo do finální fáze. Začaly závěrečné řeči, jako první je na řadě státní zástupce Jaroslav Šaroch. Poslední návrhy Babišových obhájců na doplnění dokazování soud zamítl, považuje je za nadbytečné. Jednalo se o projednání knihy Andrej Babiš mladší: Oči mi otevřel Bohdan Švarc, obhájce rovněž zažádal o revizní psychologický posudek stavu politikova syna, který u soudu vypovídal loni v září. Pro bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho tehdejší poradkyni Janu Nagyovou navrhl státní zástupce Jan Šaroch tříletou podmínku s odkladem na pět let. Oba by také podle jeho návrhu měli zaplatit peněžitý trest. Pro šéfa ANO by to mělo být deset milionů korun, Nagyová by mohla zaplatit půl milionu. Oba vinu odmítají.

3, Chci odvolat vládu a zabránit válce, prohlásil prezidentský kandidát Jaroslav Bašta během superdebaty na CNNPrima. 

„Pokud jde o rok 2022, byl to rok, který byl plný nepříjemných překvapení, která většinou vycházela z chybné politiky nynější vlády. Ta napáchala daleko víc škody než kdokoliv předtím. Kandiduji, abych odvolal vládu Petra Fialy, a proto, abych zabránil válce, kterou vláda touží vyvolat,“ řekl bývalý český ministr a diplomat Jaroslav Bašta. 

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy