MG - 0044 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0044 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
3.leden 2023

Majitele bytů děsí další zdražení. Strop na energie se nevztahuje na centrální vytápění. Řada lidí v bytech musí počítat s dalším zdražením tepla. Centrální vytápění totiž není součástí stropu jako v případě plynu nebo elektřiny, a tak obyvatelům teplárny navyšují ceny o desítky i stovky procent. Sdružení bytových družstev CNNPrima sdělilo, že očekává větší počet neplatičů než v minulých letech. Výdaje navíc čekají ty, kteří mají podfinancovány odvody u společenství vlastníků jednotek.

SVĚT

1, Sunak, který hodlá čelit Rusku, narazil na strašnou realitu.

Britský lídr prohlásil předtím ve svém silvestrovském projevu, že Londýn hodlá i nadále podporovat „ukrajinské přátele” v boji proti „krutým akcím Putina.” Slíbil, že vybuduje zemi, na kterou budou potomci hrdí. Daily Mail ale píše, že Sunak „narazil na hroznou realitu.” Prvním případem této reality byla pro britského premiéra „katastrofální” slova primáře místní pohotovostní lékařské služby, který řekl, že kvůli poruchám na odděleních umírá každý týden na 500 pacientů. „Druhá rána spočívala v tom, že podle úředních dat překročil loni Lamanšský průliv rekordní počet migrantů, 45 756, a to nehledě na obrovské úsilí ministrů, jež se snažili zabránit pašování lidí,” zdůraznil list.
Také odbory železničářů hodlají znovu stávkovat, a to v situaci, kdy zemi hrozí další protesty zdravotních sester a personálu pohotovostní lékařské služby. Kromě toho všeho zůstaly takové problémy jako rychlá inflace a krize životních nákladů.

2, V New Yorku byla legalizována praxe přeměny mrtvých těl na hnojivo.

Jedná se o šestý stát USA, který takovou legislativu přijal. Obecně se to považuje za mnohem ekologičtější způsob manipulace s tělem. Praxe dostala název „zelený pohřeb“. Mrtvola je umístěna do speciálního polootevřeného opakovaně použitelného kontejneru, kde je stimulován proces rozkladu. V závěru dostaneme kompaktní briketu prvotřídního hnojiva.

3, Šéfka Evropské centrální banky Lagardeová: k omezení inflace je třeba uměle zpomalit růst mezd.

V rozhovoru s chorvatskými novináři o vstupu země do eurozóny si šéfka měnové politiky EU postěžovala na zrychlený růst mezd ve srovnání s předchozími lety. Inflace je příčinou, ale inflace bude i důsledkem.
EU zakáže zemím "příliš rychlé" zvyšování mezd, aby se zabránilo začarovanému kruhu zrychleného růstu cen.

DOMA

1, Skandály kolem Danuše Nerudové neutichají. 

Na Twitteru se do ní pustil Jakup Drápal, který působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Ve svých příspěvcích vysvětluje, proč ji jako vědecký pracovník nebude volit. Tvrdí, že Nerudová publikovala velké množství nekvalitních článků nebo se „připodepisovala pod články v oborech, kterým nerozumí“. Kromě toho se snažila „vynaložit co nejméně úsilí na splnění čárek pod docenturu a profesuru“. Podobný názor zastává také profesor Jiří Damborský, který na sociální síti napsal: „Nelze než konstatovat, že ve vědecké práci se kandidátka na prezidentku dopouštěla neetického chování. Velmi zjednodušeně řečeno, paní profesorka Nerudová podváděla,“ reagoval na Drápalův příspěvek.

2, Získali jsme respekt, který musíme nadále využívat, hodnotí předsednictví Česka v EU premiér Fiala.

Premiér Petr Fiala a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek na tiskové konferenci zhodnotili ukončené české předsednictví v Radě Evropské unie. Půlrok v čele bloku výrazně ovlivnily únorová ruská invaze na Ukrajinu a vysoké ceny energií. Předseda vlády při bilancování mimo jiné řekl, že předsednictví vládu naučilo lépe hájit české zájmy, naše země si podle něj v jeho průběhu získala respekt, který musí Česko nadále využívat při budoucích vyjednáváních. „Zásadní byla také pomoc Ukrajině, kterou Kyjev dostane z evropských zdrojů. Je to důležité opatření i proti další migrační vlně. Náš cíl musí být, aby Ukrajinci zůstávali doma, jak si to sami přejí,“ zmínil premiér. Zdůraznil, že Česko hledalo „kompromisy přijatelné pro všechny strany“, současně ale výsledky zohledňovaly zájmy českých občanů. „Evropská politika se neustále propisuje do našich životů,“ dodal předseda vlády. Ministr Bek řekl, že v případě českého předsednictví bylo vidět přibližně jedno procento odvedené práce, zbytek se podle něj odehrával mimo zorné pole médií. Očekávání dalších zemí nebyla podle Beka před začátkem předsednictví příliš vysoká, to se ale prý v jeho průběhu podařilo změnit. Původně přitom prý Česko mělo „pověst maďarského satelitu na periferii Evropy“. Zástupci vlády už dříve označili předsednictví za úspěšné, podle opozice ale kabinet nevyužil všechny jeho příležitosti. Chvála zaznívala od vrcholných představitelů Evropské unie, například od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

3, Dva týdny před volbami u sázkařů vede Pavel.

Petr Pavel se vrátil do pozice největšího sázkového favorita na post prezidenta republiky. Necelých čtrnáct dnů před volbou hlavy státu vystřídal v čele Danuši Nerudovou, kurzově si pohoršil i Andrej Babiš. Celkové sázky na prezidentské volby dosahují u sázkových kanceláří oslovených ČTK 80 milionů korun. Ostatní kandidáti mají na výhru vysoké kurzy a sázkaře příliš nelákají. Čtvrtý je podle kurzů Pavel Fischer a za ním Marek Hilšer, Josef Středula, Jaroslav Bašta, Karel Diviš a Tomáš Zima. Sázet se dá nejen na volbu prezidenta, ale dokonce i na nejbližší program nové hlavy státu. Například u Fortuny je kurz 100:1 na šanci, že by prezident nejel na Slovensko. Rovněž se dá sázet, zda pojede do Německa, Polska nebo na Ukrajinu. Vsadit lze i na obsazení prezidentské kanceláře, například jestli kancléřem zůstane Vratislav Mynář, mluvčím Jiří Ovčáček a ředitelem protokolu Vladimír Kruliš.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy