MG - 0043 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0043 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
2.leden 2023

Zelenskyj poděkoval Česku. „Děkuji přátelskému Česku a premiérovi Petru Fialovi za to, že během předsednictví podporovali Ukrajinu na její cestě za členstvím v EU,“ napsal Zelenskyj na twitteru. Ocenil také, že si sedmadvacítka udržela jednotu a zůstala solidární s Ukrajinou čelící ruské agresi. „Společně zvítězíme!“ uvedl ukrajinský prezident.

SVĚT

1, Čaputová na Slovensku rozdá státní vyznamenání. Dorazil i Zeman.

Slovensko 1. ledna slaví 30. výročí samostatnosti, při jehož příležitosti proběhne předání státních vyznamenání. Prezidentka Zuzana Čaputová by podle dostupných informací měla ocenit na 28 osobností. Akce se účastní i český prezident Miloš Zeman či předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová. Čaputová má v budově Slovenské filharmonie vyznamenat celkem 28 osobností. Na akci má dorazit celá řada zahraničních státníků. Vedle českého prezidenta Miloše Zemana a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové mluvčí slovenské prezidentky Martin Strižinec potvrdil účast polské hlavy státu Andrzeje Dudy či prezidenta Rakouska Alexandera Van der Bellena. Stejně tak by měla být přítomna i ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

2, Lukašenko poblahopřál občanům Slovenska k výročí vzniku republiky.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že přátelství Bělorusů a Slováků nesmí být zničeno kvůli politickým ambicím. „Upřímné přátelství a vztahy mezi námi nesmí být zrušeny náhlými politickými ambicemi a rozpory. Bělorusko vždy vystupuje pro rozšíření partnerství na všech úrovních. Jsem přesvědčen, že naši občané určitě najdou cesty k zachování stabilních vztahů, jež budou pevným základem prohloubení spolupráce obou zemí,” prohlásil běloruský prezident. Prezident popřál všem občanům Slovenska prosperitu a klidnou budoucnost. „Ať nový rok 2023 přinese do každého domova naději a radost, splní všechny vytoužené sny,” dodal Lukašenko.

3, Západní sankce selhaly. 

Rusko se dokázalo dostat z krize, kterou na něj připravovali jeho evropští a američtí „sousedé“, a vykázalo hospodářský přebytek 220 miliard dolarů, píše The Economist. Kolektivní Západ neočekával, že se mezi Čínou a Ruskem objeví úspěšná spolupráce a že ruský průmysl bude schopen obnovit objem produkce zboží, které zemi opustilo – nikoli kompromisního, ale ještě kvalitnějšího. Novináři The Economist píší, že evropští experti očekávali minimálně 15% pokles ruského HDP, nemluvě o totálním zbídačení obyvatelstva a vyprázdnění obchodů. Západ se navíc diví, že nezaměstnanost v Rusku téměř nevzrostla. Britské vydání je nuceno uznat i úspěch paralelních dodávek – tureckých tranší zahraničního zboží.

4, CHORVATSKO 2023,

DOMA

1, Za předraženou elektřinu mohou lidi poděkovat Fialově vládě!

Rok 2023 bude dost zajímavý co se týče energií! 

2, Vláda chce od Unie půjčku až 150 miliard.

„Vláda by měla do konce února rozhodnout o využití předpokládané výše půjčky 100 až 150 miliard korun,“ potvrdila Právu Gabriela Krušinová z tiskového oddělení ministerstva financí (MF). Úvěr by měl financovat projekty, které pomohou Česku zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech. Původně měl kabinet o půjčce rozhodnout do konce letošního roku. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve Právu řekl, že s tímto záměrem souhlasí a že by úvěr měl financovat projekty, které pomohou Česku zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech a posílí jeho energetickou bezpečnost.

3, Fiala: Pokud Rusko zvítězí, můžeme být ohroženi. Mír nám zajistí silnější armáda.

„Vojenský útok Ruska na Ukrajinu nám ukázal, že naše bezpečnost není samozřejmostí. Může být ohrožena, například pokud Rusko na Ukrajině zvítězí a pokud my sami nebudeme naší obraně a bezpečnosti věnovat patřičnou pozornost. To se v minulých letech bohužel nedělo,“ S budováním armády zároveň zmínil, že Česko. „není malý, slabý a nevýznamný stát kdesi na okraji Evropy“, což prý občas slýchá ve veřejných debatách. „Takové poraženectví musíme společně odmítnout a opustit. Podle počtu obyvatel jsme 9. nejlidnatější stát z 27 členských zemí Evropské unie. A ani podle naší ekonomiky, prosperity a životní úrovně nepatříme nikam na konec. Jsme významná, středně velká evropská země,“ zhodnotil premiér. Buďme hrdí, žijeme lépe než většina lidí na planetě, řekl Fiala a ocenil Čechy i Slováky. Fiala se na úvod svého novoročního projevu zamyslel nad tím, že oba státy vznikly v obtížných podmínkách. „Pro českou společnost to nebyla zcela samozřejmá volba, část občanů neviděla důvod, proč musí zaniknout společný stát Čechů a Slováků, v němž se většina z nich narodila, a který přetrval bezmála tři čtvrtě století těžkých zkoušek a výzev,“ hodnotil Fiala. V projevu Fiala připomněl, že Česko a Slovensko se na rozchodu dohodly u jednacího stolu. „Zvládly to se vzájemným respektem, rychle a především pokojně, tedy mírovou cestou,“ komentoval nynější premiér. „Obě země úzce spolupracují prakticky ve všech oblastech. Ale hlavně: Slováci jsou naši blízcí přátelé, takže když náhodou na mistrovství světa v hokeji postoupí ten druhý tým, zcela spontánně mu fandí fanoušci obou států,“ glosoval Fiala. Vztah mezi Čechy a Slováky tak hodnotí jako výjimečný.

4, Vystrčil: Musíme se tvrdě postavit populistům a dezinformátorům. 

Ohrožuje nás zrůdná válka! Ruská agrese proti Ukrajině je zrůdným a zločinným počinem, který ohrožuje naše bezpečí a naši svobodnou budoucnost. Uvedl to předseda horní komory Miloš Vystrčil ve svém nedělním novoročním projevu. Varoval také před populisty a dezinformátory, kteří na současné krizi parazitovat, ať už politicky či ekonomicky. V závěru proslovu vyzval občany, aby šli k prezidentským volbám. „Ve svobodné demokratické společnosti záleží skutečně na každém, nikdo z nás není nulou,“. Uznal, že ve světle konfliktu na Ukrajině, inflace a energetické krize neprochází Češi nejveselejším obdobím. „Ano, nežijeme v jednoduché době. Bojujeme i s tím, že se někteří neštítí na vzniklé situaci politicky a ekonomicky parazitovat,“ pokračoval předseda Senátu.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy