MG - 0039 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0039 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
23.prosinec 2022

Krásné vánoce vám přeji, bohatého ježíška ať tam najdete hlavně zdraví, pohodu a lásku. Uvidíme se 27.12.2022

SVĚT

1, Dvě, nebo tři? Nebo snad 4, 8, 15, 23, 42, či víc? Kolik vlastně existuje těch pohlaví? Tentokrát se zaměříme na otázku, která, soudě podle komentářů na sociálních sítích, vrtá hlavou spoustě lidí a nenechá jim spát. Kolik vlastně existuje těch pohlaví? Odpověď rozhodně není tak snadná, jak se může na první pohled znát. Jedna věc je ale naprosto jistá – z biologického i sociálního hlediska existuje rozhodně více než dvě pohlaví. A ne, určitě by nepomohlo, kdybychom lidi rozdělovali podle toho, „co mají mezi nohama“. Jak je to možné?

Jak píšeme už v tomto článku, (https://www.sbarvouven.cz/clanky/gender-transgender-cisgender-co-to-jsou-zas-za-novoty/,) z biologického hlediska existují ženy, muži a pak lidé, kteří mají znaky obou pohlaví a není možné jednoznačně určit, zda jde o ženu, nebo o muže. Dá se tedy říci, že mimo ženského a mužského pohlaví existuje velký počet intersex variací, a ne všechny jsou patrné ihned po narození. Pokud se ale na porodním sále podívají na pohlaví miminka a jen pokrčí rameny s tím, že to není jasné, často stále ještě dochází ke „korektivním operacím“, aby dítě mohlo zapadnout do jedné nebo druhé škatulky. Jestliže k tomu dochází krátce po porodu, je to vždy bez ohledu na přání člověka, kterého se to týká. Někteří intersex lidé pak mohou pociťovat různou míru dysforie (negativní pocity, které vyvolávají určité tělesné vlastnosti, jež nejsou v souladu s pociťovaným rodem člověka) podobně jako trans lidé, a mohou podobně jako oni mít zájem projít procesem tranzice.
Asi celosvětově nejznámější intersex osoba je Caster Semenya, která se identifikuje jako cis žena, bylo jí po narození připsáno ženské pohlaví, má však pohlavní chromozomy XY a přirozeně vyšší hladinu testosteronu. Z hlediska genderu, tedy něčeho, co můžeme nazvat sociálním pohlavím, je situace ještě složitější, protože každý člověk může pociťovat svoji příslušnost nebo nepříslušnost k danému pohlaví velice individuálně. Většina cis i trans lidí se však identifikuje buď jako muž, nebo jako žena. Existují však i osoby v rámci genderové diverzity, tedy osoby, které se nedokážou zcela ztotožnit ani s jedním z uvedených pohlaví. Vzhledem k tomuto individuálnímu prožívání nelze dost dobře spočítat, kolik takových jednotlivých identit existuje.
Nejčastější identity jsou však následující:
Nebinární nebo genderqueer osoby – obecné označení pro všechny, kdo nedokáže zcela zapadnout ani do jedné ze škatulek muž či žena.
Genderfluidní osoby – zastřešující termín pro ty, jejichž genderová identita se mění.
Bigender osoby – jejich genderová identita se mění z mužské na ženskou a naopak v závislosti na kontextu nebo na situaci.
Trigender osoby – jejich genderová identita se pohybuje mezi mužskou, ženskou a třetím pohlavím v závislosti na kontextu nebo na situaci.
Pangender osoby – jejich genderová identita je souhrnem všech identit.
Polygender osoby – jejich genderová identita je souhrnem mnoha identit, ne však všech.
Neutrois – zastřešující termín pro osoby, které se identifikují genderově neutrálně.
Agender osoby – necítí příslušnost k žádné genderové identitě.
Genderless osoby – neidentifikují se s žádným genderem.
Dvojí duch – osoby, které ve svém životě naplňují role obou tradičních pohlaví; tento pojem byl užíván mezi původními obyvateli Severní Ameriky, ale v současnosti jej používají i jiné kultury. 

„Najviac ma osobne a denne ťaží, že rodovo nekonformný zjav súvisí so šikanou, fyzickými a verbálnymi útokmi, diskrimináciou, stratou zamestanania a problémom si ho nájsť a so zvýšeným stresom a strachom o vlastné bezpečie každý jeden deň, ktoré boli vedecky potvrdené, že súvisia s kratším vekom, ktorého sa človek dožije, a mnohými ochoreniami.“
I když nemusí být snadné pocity nebinárních lidí pochopit, faktem je, že kromě mužů a žen (ať cis, nebo trans) existovaly, existují a budou existovat i osoby v rámci genderové diverzity.
Sumerská bohyně Inanna, která je totožná se semitskou bohyní Ištar, měla mimo jiné moc proměnit muže v ženu a ženu v muže.

2, Evropa za českého předsednictví zazelenala. Klimatická agenda zrychluje.

Po začátku konfliktu na Ukrajině měla Evropa jasno. Cesta k nezávislosti na Ruském plynu povede skrze rozvoj čistých zdrojů a energetických úspor. Zrychlilo se proto tempo zelených politik, které zároveň mají vést ke snižování emisí, ochraně přírody, a tím přispívat k řešení klimatické změny (https://www.idnes.cz/wiki/obecne/klimaticke-zmeny.K5075697). Česká republika neprotestovala, naopak řadu z nich pomohla dojednat.
Hned v květnu přišla Evropská komise s návrhem (https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/evropska-komise-sankce.A220518_061423_zahranicni_tbr), že by se v EU do konce dekády mělo vyrábět 45 procent energie z obnovitelných zdrojů, místo původních 40. Evropský parlament návrh v září schválil, a ještě k němu přidal navýšení energetických úspor na nejméně 40 procent do roku 2030.

3, Slovensko ruší koncesionářské poplatky, televizi bude financovat z rozpočtu. 

Slovenští poslanci odhlasovali zrušení koncesionářských poplatků. Financování veřejnoprávního rozhlasu a televize (RTVS) od července 2023 bude z rozpočtu.

4, Americký prezident Joe Biden zdůraznil, že Spojené státy budou Ukrajinu, která čelí brutálnímu útoku Ruska, podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba, nevyloučil jaderné zbraně pro celou Evropu, Rusko porazíme, my se jich nebojíme zdůraznil Biden. Válka bude pokračovat tak dlouho dokud se Rusko nestáhne z Ukrajiny. 

Vím, že vyhrajeme. Mírový plán máme připravený, prohlásil Zelenskyj. Americký prezident Joe Biden přivítal v Bílém domě vzácnou návštěvu. Do Washingtonu přicestoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten po společném jednání s Bidenem hned několikrát poděkoval za masivní podporu, kterou Spojené státy Ukrajině dlouhodobě poskytují v boji proti ruskému agresorovi. Zelenskyj dále zmínil své přesvědčení, že Ukrajina nad ruskými okupanty zvítězí. „Mírový plán máme připravený,“ dodala ukrajinská hlava státu. Zelenskyj pak doplnil: „Vím, že naše země ve válce proti ruskému teroru zvítězí. Mírový plán máme připravený.“ Ukrajina žije a bojuje. Zelenskyj promluvil k aplaudujícímu Kongresu. „Bitvu o americká srdce už Ukrajina vyhrála. Zbývá porazit kremelský režim na bitevním poli. Příští rok bude rozhodující. Bojujeme za stejné hodnoty,“ prohlásil Zelenskyj. Po projevu předal kongresmanům ukrajinskou vlajku podepsanou obránci Bachmutu jakožto symbol a připomínku odhodlání ukrajinského lidu k obraně své země. Na oplátku převzal americkou vlajku, která ve středu, tedy v den jeho návštěvy, vlála nad Kapitolem. Američtí zákonodárci ukrajinského prezidenta v Kongresu přivítali bouřlivým potleskem a cestou k řečnickému pultíku se s ním srdečně zdravili. Jeho následný projev přerušovali potleskem ve stoje. „Vyhrajeme, protože jsme jednotní. Ukrajina, Spojené státy a celý svobodný svět,“ řekl Zelenskyj již tradičně oblečený ve vojenském stylu. Nenecháme vás padnout, slíbil Biden Zelenskému v Bílém domě. Americký prezident Joe Biden svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému v Bílém domě osobně přislíbil další americkou pomoc tak, aby se mohla bránit tak dlouho, jak jen to bude potřeba. Biden to prohlásil ve středu večer na tiskové konferenci obou státníků po společném jednání v Bílém domě. Jedná se o první zahraniční cestu ukrajinského prezidenta od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu. Už dříve Zelenskyj uvedl, že je ve Washingtonu, aby poděkoval Američanům za jejich tolik potřebnou pomoc. Ukrajinský prezident ale přiletěl také pro příslib další vojenské, finanční i materiální pomoci Spojených států, tedy nejsilnějšího spojence Kyjeva. Američané už další podporu slíbili. Tím nejdůležitějším dalším krokem je již avizované dodání protileteckých systémů Patriot. Bílý dům krátce před příletem Zelenského potvrdil, že požadované Patrioty Ukrajincům dodá. Kdyby bylo nejhůře, jsme schopni Ukrajině dodat i jaderné zbraně. 

DOMA

1, Zelenského návštěva Spojených států je dle ministra zahraničí historickým momentem. 

„Podtrhuje to význam americké pomoci pro obranu Ukrajiny proti ruské agresi. Vítám i rozhodnutí Spojených států poskytnout protiletecké systémy, které jsou obranného charakteru – to znamená, že neeskalují situaci, ale dovolí Ukrajině se bránit,“ uvedl Lipavský. „Já si především myslím, že je to veliké symbolické gesto,“ zhodnotil Vystrčil. „Jsem rád, že je Zelenskyj na návštěvě USA, které jsou lídrem demokratického světa. (…) Vím, že prezident Zelenskyj měl pozvání od prezidenta Bidena, doufám, že má i pozvání od evropských lídrů. I Evropa by se tímto způsobem měla zachovat. To je důležité, aby to (ruský prezident) Vladimir Putin viděl a slyšel, aby dostal strach,“ soudí předseda Senátu.

2, Miminko s teplotou poslali z pohotovosti domažlické nemocnice domů, do rána zemřelo! 

Policisté prověřují okolnosti smrti tříměsíčního chlapečka, který zemřel poté, co jej z dětské ambulance v domažlické nemocnici poslali domů s tím, že jde o nachlazení. U dítěte po několika hodinách došlo k zástavě dechu a oživit se ho již záchranářům nepodařilo.

3, Dávky pouze pro uprchlíky bez práce. MPSV navrhlo změny! 

Humanitární dávka nyní činí 5000 korun. Mají na ni nárok lidé bez bezplatného ubytování se stravou a hygienickými potřebami. Vyplácí se jim za měsíc, kdy získali vízum k ochraně. V případě potřeby mohou pětitisícový příspěvek pobírat ještě pět měsíců, poté se snižuje na životní minimum. Životní minimum se od ledna zvyšuje. Podle návrhu by tak humanitární dávka pro dospělé měla činit 4860 korun a pro děti 3490 korun. Pro seniory a invalidy by podpora měla být vyšší, odpovídat by měla 1,5násobku minima. Pro lidi nad 65 let a invalidní dospělé by tak měla dosahovat 7290 korun, pro děti 5235 korun.

4, Zaměříme se na zneužívání nemocenské. Kdo pomoc potřebuje, dostane ji, kdo zneužije vše vrátí plus penále, říká Jurečka. 

Kontrola zneužívání sociálního systému musí být důslednější, říká ministr práce a sociálních věcí a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Zaměří se na nemocenskou nebo příspěvky na bydlení ve vyloučených lokalitách. Zároveň slibuje cílenější pomoc lidem, kteří ji skutečně potřebují. "Mám garantovat, že člověk, který si nedokáže pomoci sám, se nepropadne na sociální dno nebo neskončí na ulici," říká. Budeme sledovat nájemné versus kvalitu bydlení kdo si žádá o pomoc státu, všechny lidi kteří budou žádat o jakou koli pomoc státu bych rád kontroloval a hlídal, a ten kdo by porušil, okamžitě náhradu v celkové výši plus penále.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy