MG - 0038 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0038 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
21.prosinec 2022

Koruna je vůči euru skoro nejsilnější v historii. Včera se poprvé od 1. září 2011 koruna uzavřela na kursu pod 24,20. A kde jsou všichni ti eurohujerové?

SVĚT

1, Zelenskyj je na cestě do Washingtonu, setká se s Bidenem.

Volodymyr Zelenskyj je na cestě do Washingtonu, uvedla televize CNN s odvoláním na své zdroje obeznámené se situací. V Bílém domě bude jednat Joem Bidenem a s projevem vystoupí také v Kongresu. Zelenského návštěva Spojených států je podle amerických médií utajována z bezpečnostních důvodů. Bílý dům na dotaz médií odmítl informace o Zelenského návštěvě komentovat.

2, Putin pořádá kolegium Ministerstva obrany RF. Účastníci na začátku uctili památku padlých během speciální operace minutou ticha. Ruský prezident Putin upozornil ministerstvo obrany, že neexistují žádná omezení na financování armády. „Země poskytuje vše, co armáda potřebuje,“ zmínil.

Poradu zahájil projevem prezident Putin, podle něj by informace o silách a zbraních NATO měly být analyzovány a použity k budování ruských ozbrojených sil, stejně jako rozsáhlé zkušenosti získané jednotkami během speciální operace. Velitelé podle Putina získali zkušenosti během speciální operace, proto by měli být přednostně jmenováni do nových funkcí Loď Admirál Gorškov s nejnovějšími systémy Cirkon vstoupí do bojové služby v lednu, zmínil ruský prezident. Putin také oznámil nutnost vývoje a využití dronů v armádě, podle jeho slov by měly být všude. „Naši vojáci musí mít vše na nejvyšší úrovni, včetně zbraní, přístrojů pro noční vidění, na bojišti nemohou být maličkosti, lékárničky, uniformy, boty, vše musí být na vysoké úrovni, moderní a spolehlivé,“ zdůraznil Putin. Rusko má podle Putina dobré zkušenosti s vývojem podvodních dronů, ruský průmysl je schopen vyvinout vzdušné i pozemské. Podle ruského prezidenta by se technologie umělé inteligence měla používat na všech úrovních rozhodování. Dodal také, že je nutné rozšířit arzenál moderních útočných zbraní v ruské armádě. Putin také nařídil ministerstvu obrany, aby bylo pozorné ke kritice, a to i emocionální, aby ji vyslechlo a reagovalo na ni včas. Po ruském prezidentovi na kolegiu vystoupil ministr obrany RF Šojgu. „Ruské ozbrojené síly přijímají komplexní opatření, aby zabránily úmrtím civilistů na Ukrajině,“ zdůraznil ruský ministr. Západ se podle Šojgu snaží co nejvíce oddálit vojenské operace na Ukrajině, aby oslabil Rusko. „27 zemí již utratilo 97 miliard dolarů na dodávky zbraní Ukrajině, štábní důstojníci NATO, dělostřelci a další specialisté jsou na Ukrajině na frontě, pro Kyjev pracuje více než 500 satelitů NATO,“ zdůraznil také Šojgu. Šojgu také uvedl, že částečná mobilizace byla provedena za účelem „stabilizace situace, ochrany nových území a provedení dalších útočných akcí“. Ruský ministr obrany Šojgu oznámil, že ruská jaderná triáda byla doplněna prvním strategickým bombardérem Tu-160M. Ruské ozbrojené síly zahájily sériové dodávky námořní hypersonické střely Cirkon, řekl také Sergej Šojgu. 

3, Stínový president USA dorazí do Kongresu, aby požádal o peníze pro svůj 51. stát. Republikánská poslankyně Marjorie Taylor Greeneová reaguje na avizovanou návštěvu Zelenského.

„Určitě stínový prezident musí přijít do Kongresu a vysvětlit, proč potřebuje miliardy dolarů amerických daňových poplatníků pro 51. stát, totiž Ukrajinu. To je nesmysl. Amerika je na prvním místě!” zuří americká politička.

DOMA

1, Stát nedokáže regulovat volně prodejné léky, říká Válek. Rodiče je shání i za hranicemi.

Stát nemůže podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka regulovat prodej volně prodejných léků, například počet balení Nurofenu, které si mohou lidé najednou koupit. Novela, která řeší výpadky léků na recept, bude platit nejdříve od roku 2024. Novinářům ministr v úterý řekl, že podrobnosti k dodávkám léků sdělí na tiskové konferenci za dva dny. „Stát nemá moc možností, jak volně prodejné léky, které jsou za stejnou cenu prodávané po celé Evropě, regulovat,“ upozornil ministr. Problémem jsou podle něj takzvané reexporty, kdy někdo nakoupí levnější lék v Česku a prodá ho v zahraničí. V současné době se ale naopak stává, že lidé například pro nedostatkový dětský sirup nebo čípky proti horečce jezdí do příhraničních měst v okolních zemích. Týká se to například jižních Čech, odkud je z mnoha míst blízko do Rakouska. Štáb ČT navštívil město Gmünd, které leží přes hranici u Českých Velenic. V lékárně byl sirup pro děti k sehnání, její vedoucí prozradila, že v tuzemsku místy nedostatkové medikamenty sem jezdí kupovat až patnáct zákazníků z Česka denně. Mají tu ale nastavený limit jednoho balení na osobu. Někteří rodiče se pokoušejí těžko sehnatelné léky získat i na internetu například od jiných rodin. Před tímto postupem ale varují lékaři, podle nichž mohou být takto obstarané přípravky například prošlé nebo vázané na konkrétní lékařský předpis. V Česku přitom aktuálně chybí i jiné léky. Například Panadol Junior, Septonex nebo Amoksiklav. Tedy další dětský sirup, běžná dezinfekce a jedno z běžně používaných antibiotik. Ukazuje to databáze, kterou zveřejňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Minulý týden ministerstvo informovalo, že výrobce do Česka přislíbil dodat 300 tisíc balení Nurofenu, do Vánoc by měla dorazit zhruba třetina. Už tento týden by měl podle výrobce být dostupný také rozpustný prášek Nurofen pro děti od tří měsíců a od šesti let a čípky. Novela zákona o léčivech, která by měla dát distributorům povinnost u vybraných léků na předpis držet dvouměsíční zásobu, je podle Válka v připomínkovém řízení. Do sněmovny by podle něj mohla přijít za několik měsíců a platit nejdříve od roku 2024. 

2, Babiš by se do druhého kola nedostal.

Favoritem prezidentských voleb je podle volebního modelu agentury Median Petr Pavel se ziskem 28 procent v prvním kole volby. Ekonomka Danuše Nerudová by měla 27,5 procenta a Andrej Babiš by byl až třetí s 24,5 procenta. Volební účast by byla 74 procent. Senátor Pavel Fischer by získal 5,5 procenta, další senátor Marek Hilšer 5 procent a odborový předák Josef Středula 4 procenta. Kandidát SPD Jaroslav Bašta by získal 3,5 procenta a Tomáš Zima a Karel Diviš shodně 1 procento. Ve druhém kole by pak Nerudová Pavla porazila v poměru 54:46 procentům. Babiše by Pavel porazil v poměru 63:37, Nerudová pak 64:36. Při hypotetickém souboji Pavla a Babiše ve druhém kole by byla desetina nerozhodnutých, při souboji Babiše s Nerudovou by nerozhodnutých bylo 8 procent. Při souboji Nerudové a Pavla by nerozhodnuto bylo 9 procent voličů. Zároveň by v takovém případě 17 procent voličů k volbám nešlo.

3, Chřipková epidemie se rozbíhá, vlna nákaz RS viry kulminuje.

Českou republikou momentálně prochází vlna respiračních onemocnění. Oproti minulému týdnu stoupla nemocnost o třetinu a evidováno je 2343 případů na 100 tisíc lidí. Nárůst je patrný ve všech krajích i věkových skupinách a měl by dále pokračovat. „Lze předpokládat, že i v dalším týdnu se počty nemocných s respiračními onemocněními včetně chřipky budou zvyšovat,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. O chřipkové epidemii se dá hovořit prakticky na celém území republiky. Ve srovnání s předchozím týdnem se nemocnost u chřipky zvýšila o 164 procent. „Výjimkou jsou dva regiony – Praha a Jihočeský kraj. V Praze se aktuálně jedná o zvýšený výskyt akutních respiračních infekcí, v Jihočeském kraji je pak aktuální situace hraniční,“ konstatovalo ministerstvo. Vedle chřipky, která je na vzestupu, eviduje Státní zdravotní ústav rovněž cirkulující RS viry a rovněž SARS-COV-2. „S ohledem na evropská data lze říci, že kulminuje epidemie RS virů,“ uvedl SZÚ k infekci, která se v uplynulých týdnech šířila především mezi dětmi a významnou měrou se podílí na zaplněnosti dětských oddělení. Chřipka se zatím šíří po celé Evropě, přičemž dominuje virus typu A. „Lze předpokládat, že i v dalším týdnu se počty nemocných s chřipkou ještě budou zvyšovat, ve shodě s Evropou můžeme očekávat postupný pokles hospitalizací v důsledku infekce virem RS,“ dodal SZÚ. Řada nemocnic již kvůli šíření respiračních chorob omezila či zcela zakázala návštěvy. Jako možná prevence nákazy se nabízí vyhýbat se větším skupinám osob, dodržovat základní hygienická pravidla, často si mýt ruce, konzumovat vitamíny a v případě příznaků omezit kontakt s rizikovými skupinami, což jsou zejména senioři a lidé trpící chronickými nemocemi.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy