MG - 0037 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0037 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
19.prosinec 2022

Platy politiků skokově vzrostou! Platy vrcholných politiků od ledna vzrostou o zhruba 12,7 procenta. Podle sdělení ministerstva práce a sociálních věcí, které bylo publikováno ve Sbírce zákonů, si tak poslanci a senátoři polepší měsíčně o 11 600 korun na 102 400 a prezident o 38 500 na 341 200 korun. Skokově vzrostou i platy ministrů.

SVĚT

1, Velká Británie hodlá příští rok předat Ukrajině statisíce dělostřelecké munice v hodnotě 250 milionů liber.

Premiér Rishi Sunak to brzy oficiálně oznámí během summitu „k boji proti ruské agresi“ v Estonsku, píše The Guardian. Střely budou převezeny do Kyjeva jako součást „balíčku vojenské pomoci, který již zahrnuje raketové systémy a protiletadlová děla“, píše se v článku. Na konci listopadu média zjistila, že Spojené království poprvé Kyjevu předá vrtulníky. Také se uvádělo, že Londýn dal Kyjevu vysoce přesné laserem naváděné střely Brimstone 2 s dvojnásobným odpalovacím dosahem než předchozí model.

2, Řecký občan byl zadržen v Rakousku kvůli podezření ze špionáže pro Rusko. 

Devětatřicetiletý Řek s ruskými kořeny, kterého různé zdroje nazývají Alexandr nebo Anatoly, se dostal do složité situace. Média tvrdí, že Řek je synem bývalého diplomata, který dříve působil v Rakousku a Německu, a mohl by být i ruským špiónem. Místní zpravodajské agentury se domnívají, že muž mohl absolvovat speciální vojenský výcvik v Rusku, po kterém odjel do Evropy, aby si vyměňoval důležité informace s diplomaty a špiony v různých zemích. Byl zatčen ve Vídni. Oficiálně pobíral hrdina vyšetřování jen malé sociální dávky. Přesto za čtyři roky stihl uskutečnit 65 zahraničních cest – do Ruska, Běloruska, Turecka a Gruzie. Při prohlídce bytu řeckého občana našli detektor signálů z odposlouchávacích zařízení, skryté kamery a zařízení a notebooky obsahující přibližně 10 milionů souborů.

3, Bělorusko uvedlo do pohotovosti raketové systémy S-400 a Iskander. 

Do pohotovostního bojového režimu raketové systémy S-400 a Iskander dodané Ruskem, řekl v pondělí běloruský prezident Alexandr Lukašenko. „Dnes jsme dali do pohotovostního bojového režimu systém S-400, který jste předali Bělorusku, a co je nejdůležitější, systém Iskander, který jste nám také slíbil před šesti měsíci,“ obrátil se Lukašenko na ruského prezidenta Vladimira Putina, který v pondělí do Minsku dorazil na jednání. „Dohodli jsme se, že budeme i nadále společně přijímat veškerá nezbytná opatření, abychom zajistili bezpečnost obou našich zemí. Bude se pokračovat v praxi pravidelných společných cvičení a dalších operačních a bojových výcvikových aktivit,“ řekl Putin.

4, Generální tajemník OSN řekl, že nevidí perspektivy na jednání o mírových rozhovorech mezi Kyjevem a Moskvou v blízké budoucnosti.

DOMA

1, Majitel zavírá problémový panelák. Nemáme kam jít, bojí se nájemníci.

Do konce roku se musejí vystěhovat obyvatelé věžového domu v Mírové ulici v Klášterci nad Ohří, který je mezi místními znám jako „dům hrůzy“. Oznámení o odstěhování dostali do schránky od většinových majitelů bytů, objekt je totiž podle nich neobyvatelný. Město jedná o odkupu paneláku. Lidé z „domu hrůzy“ se musejí vystěhovat. „Objekt bude uzavřen kvůli životu ohrožujícímu technickému stavu, který byl způsoben obyvateli. Většina nájemníků již neplatí nájemné a úhrady záloh za služby, i přesto je naše společnosti dotují,“ zaslal vyjádření v SMS zprávě jeden ze tří většinových majitelů bytů Pavel Kříž s tím, že po 31. prosinci 2022 budou v domě vypnuty veškeré dodávky energií. Ve věžáku je 78 bytů, zhruba půlka je obsazených, ve většině žijí problémoví, sociálně slabí obyvatelé. Ostatní byty jsou vybydlené, je v nich velký nepořádek. Světlo na chodbě nesvítí, výtah ale jezdí.

2, Petr Pavel očekává, že během volební kampaně bude čelit útokům týkající se jeho minulosti.

Zároveň poukázal na aktuální výsledky průzkumů, podle kterých do 2. kola postoupí Andrej Babiš, Danuše Nerudová nebo on. Poznamenal, že pokud by byl ve 2. kole Babiš, měl by se proti němu postavit někdo, kdo bude mít dost odolnosti mu vzdorovat, protože by "šly rukavice dolů" a způsob vedení boje by byl velice ostrý. Očekává, že lidé z okolí Babiše, Zemana nebo prorusky smýšlející komunity udělají vše, aby se do 2. kola nedostal. Předpokládá proto v dalších týdnech před volbami proti sobě další útoky. "Mám informace o útocích, které proti mně chtějí podniknout. Preventivně je chci vyvrátit, abych nemusel ztrácet čas jejich vysvětlováním v horké fázi kampaně, kdy se chci věnovat tématům důležitým pro budoucnost země," uvedl Pavel.

3, EU nám škodí. Dohoda k emisním povolenkám dál zdraží elektřinu a teplo, tvrdí svaz průmyslu.

Dohoda EU k emisním povolenkám není dobrou zprávou pro český průmysl, uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR s tím, že dál zdraží elektřinu a teplo. Naopak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka označil dohodu za pozitivní krok pro budoucnost. Podle něj přinese domácnostem peníze. „Dohoda povede k dalšímu růstu ceny emisní povolenky, což znamená růst vstupů nejen pro řadu průmyslových podniků, ale povede také ke zdražení elektřiny a tepla,“ uvedl svaz. Evropská rada a Evropský parlament podle něj schválily úpravy v přísnější podobě, než byl návrh Evropské komise. „Evropská rada podlehla tlaku Evropského parlamentu na překotné snižování emisí, který si stále neuvědomuje realitu, před níž evropský průmysl nyní stojí,“ řekl Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy.

4, Nová vakcína umožní očkovat děti proti RS viru ještě před narozením, říká Hostomský.

V nemocnicích přibývá dětských pacientů, kteří jsou hospitalizováni s RS virem. Mezi nimi jsou i několikadenní kojenci. Ve vývoji je přitom více druhů vakcín, jedna z nich by se mohla dokonce aplikovat těhotným maminkám, a to několik měsíců před porodem. Ve vysílání CNNPrima to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Protože se epidemie nákazy RS viry Česku v posledních dvou sezonách spíše vyhýbala, nyní je její nástup silnější a rychlejší, než tomu bylo v době předcovidové. „Ukazuje se, že virus promoří 95 procent dětí, a to ještě předtím, než dosáhnou druhého roku života. Pak už jsou do jisté míry pro infekci imunní,“ popsal biochemik Zdeněk Hostomský. Toto infekční onemocnění dle jeho slov nejčastěji postihuje kojence, čerstvě narozené a předčasně narozené děti. Prevencí před virem by mohla být právě vakcína. „Vakcína proti RS viru je ve vývoji, jde asi o čtyři kandidáty, kteří jsou v pokročilých stádiích klinických studií," pokračoval Hostomský. Jedna z vakcín by sloužila těhotným maminkám několik měsíců před porodem, zejména pokud by šlo o rizikové těhotenství. Zde je totiž vysoká pravděpodobnost, že se dítě narodí předčasně. „Maminky by kojenci přes pupeční šňůru předaly potřebné protilátky, což by pro ně bylo obrovskou výhodou," řekl Hostomský a dodal, že by určitě nebyl pro plošné očkování zdravých dětí. „Vakcíny budou k dispozici, ale pouze pro již zmíněnou rizikovou populaci dětí," uzavřel Hostomský. Infekce RS virem má podobné projevy jako běžné nachlazení. Může se dostavit rýma, kašel nebo pískoty, tedy hvízdání během dýchání, a nechutenství. Dospělý s RS virem může, ale nemusí mít příznaky, zatímco u dětí se příznaky obvykle projeví. Informace poskytla Evropská nadace pro péči o novorozence.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy