MG - 0034 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0034 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
15.prosinec 2022

Británie vyhostí ze země 6 čínských diplomatů, včetně generálního konzula, uvedl ministr zahraničí Spojeného království. Je upřesněno, že důvodem tohoto rozhodnutí byl incident s aktivisty v Manchesteru, kdy podle policejních zpráv pracovníci čínské diplomatické mise odtáhli muže na pozemek konzulátu.

SVĚT

1, Ukrajina konečně dostane od USA patrioty, píše CNN. K oznámení může dojít v řádu dní.

Rusko od začátku října podniká na Ukrajinu rozsáhlé vzdušné útoky, kdy na ni během jednoho dne vyšle desítky raket, jejichž cílem jsou obvykle energetická zařízení. Ukrajina dlouhodobě žádá své západní partnery o protivzdušnou obranu, včetně amerických systémů protiraketové obrany Patriot, aby ji ochránila před silným ruským raketovým ostřelováním. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena doposud souhlas nedala, podle CNN (https://edition.cnn.com/2022/12/13/politics/us-patriot-missile-defense-system-ukraine/index.html) však v současnosti dokončuje plány na vyslání tohoto systému na Ukrajinu a podle dvou amerických představitelů a vysokého úředníka administrativy by mohly být oznámeny již tento týden.

2, NATO stanovilo vojenský rozpočet na rok 2023 ve výši téměř 2 miliard eur.

Aliance v prohlášení uvedla, že rozpočet na nadcházející rok vzrostl o 25 % ve srovnání s rokem 2022. „Spojenci se ve středu na zasedání Severoatlantické rady dohodli na civilních a vojenských rozpočtech NATO na rok 2023. Civilní rozpočet je stanoven na 370,8 milionu eur a vojenský rozpočet na 1,96 miliardy eur, což je o 27,8 % a 25,8 % více než v roce 2022,“ uvedla aliance v prohlášení.

3, Bílý dům změnil své osvětlení na duhové na počest schválení zákona ve Spojených státech o uznání a ochraně manželství osob stejného pohlaví.

Biden se v době jeho podpisu také vyjádřil na obranu „transgender dětí“ a odsoudil zákaz některých států na změnu pohlaví pro nezletilé.

4, Obyvatelce Norska hrozí vězení za to, že odmítla mužům právo být lesbami.

Tonje Gjevjon je umělkyně, feministka, aktivistka, která se rovněž drží netradiční orientace. Teoreticky by tedy měla být inkluzivní a tolerantní, ale to se jí nedaří. Není to tak dávno, co Gjevjon napsala na své facebookové stránce, že bez ohledu na to, jaké mají muži sexuální fantazie a fetiše, nemohou být lesby a nemohou otěhotnět. To absolutně není možné. Tonju, jak už to v demokratických zemích bývá zvykem, okamžitě udali a nyní ji vyslýchá policie. Dostalo se jí cti stát se druhým občanem Norska, který byl letos stíhán za transfobii. Hrozí jí až tři roky vězení.

5, Spojené státy nasadily ve východním Řecku úderné a průzkumné drony MQ-9 Reaper.

„Letecká základna Larissa se nachází na strategickém místě, což umožňuje MQ-9 snadno poskytovat podporu na východním a jižním křídle NATO, má odstrašující účinek a pomáhá vyhnout se konfliktu s Ruskem,“ uvedl zástupce velitelství amerických vzdušných sil v Evropě a Africe. Nasazení bezpilotních prostředků bylo umožněno díky dodatkům k americko-řecké dohodě z roku 1990 o vzájemné obranné spolupráci.

DOMA

1, Zdeňka žila týdny zamčená se smečkou hladových psů. Mezi výkaly ji nakonec našla vnučka.

V nelidských podmínkách žila Zdeňka Ďuracká několik měsíců. Jak často za ní dcera chodila, nikdo neví. Paní Zdeňka pobývala zamčená v domě jen ve společnosti psů a ztratila pojem o čase. Navíc neměla k dispozici ani mobil, televizi, rádio nebo hodinky. „Říkám jí: ‚Ivetko, kdy přijdeš?‘ ,Mami, za tři dny.‘ Ale neukázala se celý měsíc a půl. Já jsem tak zhubla. Já jsem vypadala, já jsem měla 72 kilo,“ řekla redaktorce CNNPrima seniorka ukazujíc své vyhublé ruce. Celé dny trávila v posteli obklopená odpadky. Ze svého pokoje vyšla pouze tehdy, když potřebovala na toaletu. Ve zbytku domu se totiž pohybovali psi její dcery. „Bála jsem se, protože oni na mě vždycky skočili. Sousedi to asi též slyšeli, že jsem vždycky volala o pomoc, že jsem měla strach,“ popsala.

2, Novinářka Seznamu zkritizovala vánočního kapra. Prý je komunistickou tradicí.

„Bylo by možné upustit od tradice zavedené v 50. letech komunisty, kteří národu nebyli schopni na Štědrý den nabídnout než brambory a kapra?“ ptá se novinářka Seznamu Veronika Sedláčková na Twitteru. Podle ní už bychom mohli zrušit tohle „týrání v ulicích i kapříny“, když máme tolik na výběr. Sedláčková však uživatele nepřesvědčila. „Kapr nemá s komunisty nic společného, je to postní tradice od rožmberských dob,“ napsal Michal Kučera. „Brambory sem přišly z Ameriky někdy okolo roku 1780 a už po roce 1800 to bylo jedno z hlavních jídel. Takže žádný vynález komunistů to není,“ uvedl další uživatel. „Smaženého kapra poprvé připravila M. D. Rettigová (zřejmě zasloužilá členka strany, neasi?) V kuchařce se smažený kapr společně s bramborovým salátem objevil v r. 1924. Pravda, komunistická strana byla u nás založena 1921. Novinářka by to věděla, Vy jste však slohařka,“ poukázala Veronika Mikešová. Asi se zeptám, a co ona má na štědrý den na slavnostní večeři? Asi holé talíře s máslem, ne? 

3, Evropa si může za energetickou krizi sama, myslí si jihočeský hejtman Martin Kuba. Vyzval ke zestátnění elektrické energie.

„Jediné, na co se v posledních letech zaměřovala, je, aby byla energie zelenější, a všechny ostatní faktory jsme ignorovali – aby byla bezpečná a abychom ji drželi na svém území,“ prohlásil bývalý ministr průmyslu a obchodu a někdejší první místopředseda ODS Martin Kuba. Kromě toho Kuba považuje zestátnění elektrické energie za jedinou možnou cestu, jak zvládnout krizi v této oblasti. „Vláda má podle mého dělat všechno pro to, aby se elektrická energie do budoucna zestátnila. Je to podle mě jediná cesta, protože energetika přestává být tržním faktorem. Energetika nebude dlouhodobě schopná tvářit se, že je úplně volným trhem,“ řekl hejtman Jihočeského kraje. Britský energetický operátor nařídil uhelným tepelným elektrárnám, aby zvýšily výrobu elektřiny, aby se vyhnuly blackoutu, píše The Telegraph. Připomeňme, že včera Ukrajina požádala Evropu o zvýšení dodávek (https://t.me/neCT24/22628) elektřiny. 

4, Státní volební komise vylosovala prezidentským kandidátům volební čísla.

Čísly budou označeny hlasovací lístky a zájemci o Hrad je také bezpochyby budou využívat ve svých předvolebních kampaních.
Číslo jedna na kandidátní listině bude mít senátor Pavel Fischer. Babiš dostal sedmičku, Pavel čtyřku, Nerudová šestku, Bašta dvojku.

5, Velké firmy budou mít stejný strop cen energií jako občané, schválila vláda.

Pro velké firmy bude platit v příštím roce stejný strop ceny energií, jaký už vláda dříve stanovila pro občany i pro malé a střední firmy, schválila vláda. Bude to platit pro celý rok 2023. „Zvolili jsme cestu, která je administrativně nejvýhodnější,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. „Program bude ještě třeba notifikovat u Evropské komise,“ řekl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Spolu se Stanjurou zvolené řešení představili již před jednáním vlády. Kabinet Petra Fialy v září rozhodl, že maximální cena silové elektřiny pro občany bude 6 tisíc korun za megawatthodinu včetně daně z přidané hodnoty a 3 tisíce korun za megawatthodinu plynu včetně DPH.

6, Senát schválil zrušení EET ke konci letošního roku. Sjednotil také podmínky u příspěvku na bydlení.

Elektronická evidence tržeb (EET) patrně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. V opačném případě by se od příštího roku rozšířila na další živnostníky. Senát ve středu novelu o zrušení EET podle očekávání schválil hlasy 63 ze 76 přítomných členů. Předlohu nyní dostane k posouzení prezident. Senátoři rovněž schválili zvýšení přídavků na dítě od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně nebo novelu upravující podmínky pro vstup a pro činnosti v Antarktidě včetně povolování. Zákonodárci odsouhlasili také budování nové Digitální a informační agentury a odmítli automatické zřizování datových schránek.

7, Vláda schválila zvýšení existenčního a životního minima o 5,2 procenta.

Životní minimum se od ledna zvýší. Pro člověka, který žije sám, se zvedne ze 4620 na 4860 korun. Vzroste tak o 5,2 procenta. Stejně se upraví i minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti, které jsou nižší. Upraví se také existenční minimum z 2980 na 3130 korun. Nařízení ve středu schválila vláda. Životní minimum pro dospělého, který žije sám, činí 4620 korun. Podle nařízení se zvýší o 240 korun. V rodině je částka pro dospělé i děti nižší. U první dospělé osoby v domácnosti dosahuje teď 4250 korun, u druhé a další pak 3840 korun. U dětí do šesti let je to 2900 korun, od šesti do 15 let 3320 korun a od 15 do 26 let 3490 korun. V domácnosti podle nařízení na prvního dospělého připadne od ledna 4470 korun, na druhého 4040 korun, na dítě do šesti let 2480 korun, od šesti do 15 let 3050 korun a od 15 do 26 let 3490 korun. Existenční minimum by se mělo upravit z 2980 na 3130 korun.

8, Nejsme ve válce! Babiš se ostře pustil do ukrajinských uprchlíků.

„Kolik těch uprchlíků tady je? Evidentně je to nějakých 350 tisíc. A kolik je státních pojištěnců? Jenom 60 tisíc. A kde vlastně bydlí a jaké mají profese a jaký mají majetek? Tak co to znamená? Že tady nepracují nebo že asi pracují na Ukrajině a sem chodí jenom kvůli zdravotní péči. Kde jsou ubytovaní?” ptal se Andrej Babiš na CNNPrima.

9, Volají nám i lidé, kteří tři dny nejedli, říká šéf poradny pro seniory.

O strachu ze zdražování, hladu a zoufalství, ale i o naději, tvořivosti a pestré nabídce aktivit mluví Jiří Hrabě, ředitel organizace Elpida, která začala před dvaceti lety učit důchodce pracovat s počítačem. Dnes vzdělává a propojuje desetitisíce seniorů mnoha způsoby a také pro ně provozuje krizovou telefonickou linku, která přijme 25 tisíc hovorů ročně. Už v minulých letech měli volající lidé strach ze zdražování nebo chudoby, ale dnes jde mnohým o život. Dostávají se do situací, kdy platí takové zálohy, že jim nezbývají peníze ani na jídlo. Často přitom jen nemají informace, co v této situaci mají dělat. S tím jim na naší lince +420800200007, která je bezplatná, dokážeme poradit a pomoct.

10, Nájmy za byty prolezlé plísní zvedl stát pětinásobně. Skončíme pod mostem, bojí se lidé.

Vlhké a plesnivé byty za 20 tisíc měsíčně čistého nájmu, takové podmínky nastavilo ministerstvo financí lidem ze dvou bytových domů v Harrachově. Ti se teď bojí, že skončí pod mostem. Dosud platili nájem čtyři až pět tisíc, v nových smlouvách je ale pětinásobek. Lidé tak mají jasno, že je chtějí vystěhovat. Ministerstvo ale tvrdí, že se nájemníků zbavovat nechce. Domy na jaře připadly státu po vleklém soudním sporu o vlastnictví se zdejší radnicí. Podle starosty města Tomáše Vašíčka je účel vysokých nájmů jediný, úředníci prý chtějí lidi z domů vyštvat a objekty výhodně prodat. „Pochopitelně cena bez nájemníků je úplně někde jinde,“ tvrdí starosta. Ministerstvo to však popírá. „Nikoho vystěhovat nechceme,“ zdůrazňuje mluvčí resortu Tomáš Weiss.

11, Petr Pavel si už není jistý, jestli by ve druhém kole podpořil Nerudovou.

„Zpočátku jsem měl celkem jasno, ale musím říct, že teď – po tom, co se dozvídám, a také i z častějších osobních kontaktů – bych ještě asi vážil,“ uvedl na stejný dotaz v obou městech. V Židlochovicích řekl, že ještě před nějakou dobou měl o podpoře Nerudové proti Babišovi ve druhém kole celkem jasno, nyní o tom přesvědčený není. „Každopádně bych ale čekal až na konkrétní situaci před volbou a na stav informací, které budu mít v té době, abych se mohl rozhodnout, koho mohu podpořit. Není to tak jednoznačné, jak to vypadá,“ uvedl.

12, Tak že, je to oficiální, Mrazík bude, po velké kritice se Nova rozhodla Mrazíka z televizních obrazovek nevztahovat!

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy