MG - 0033 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0033 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
13.prosinec 2022

Bývalý Český poslanec D.Feri (za Top09) půjde pred soud! Státní zastupitelství obžalovalo bývalého poslance Dominika Feriho ze znásilnění. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 podalo podle Seznam Zpráv obžalobu na Dominika Feriho. Policie ho viní ze tří případů znásilnění. Hrozí mu až deset let vězení, protože ho kriminalisté stíhají i pro trestný čin znásilnění spáchaný na dítěti, šlo o sedmnáctiletou dívku.

SVĚT

1, „Poláci jsou pro Ukrajinu, ale proti Ukrajincům.”

V Polsku vyšla zpráva, která uvedla výsledky soiologického průzkumu postoje místních obyvatel k ukrajinským uprchlíkům. Je zajímavé, že výsledek tohoto průzkumu se odráží v názvu zprávy.

2, Slovenští poslanci se rozhodli odložit hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Poslanci Národní rady SR nehlasovali o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě Eduarda Hegera. Rozhodli se totiž, že hlasování se posouvá na čtvrtek (15. 12.) na 17:00. Poslanci Národní rady (NR) SR o tom rozhodli v úterý v poledne, když odsouhlasili procedurální návrh Michala Šipoše, předsedy poslaneckého klubu Olano. Odůvodnil to potřebou vytvořit prostor pro jednání o řešení vzniklé krize, včetně možnosti voleb.

3, Ukrajina si myslí, že Maďarsko by mělo být vyloučeno z NATO.

„Pokud bude (Maďarsko) nadále systematicky podkopávat transatlantickou solidaritu, mělo by být vyloučeno z NATO," řekl Newsweek Oleksandr Merezhko, šéf výboru pro mezinárodní záležitosti Nejvyšší rady Ukrajiny.

4, Covidová zima se blíží. Francouzi si přejí návrat povinných roušek.

„Nosme roušky, jakmile jsme se zranitelnými lidmi nebo na přeplněných místech, jako je veřejná doprava. Jsou to malá gesta, která zachraňují životy. Epidemie začíná znovu,“ vzkázala (https://www.huffingtonpost.fr/france/video/9e-vague-du-covid-borne-appelle-a-porter-le-masque-dans-les-transports_210893.html) už 29. listopadu Francouzům premiérka Elisabeth Borneová. V parlamentu tak reagovala na zprávy o přicházející deváté vlně koronaviru v zemi.
Obavy premiérky sdílejí i běžní Francouzi, ukázal výzkum, který si u společností Odoxa/BackboneConsulting nechal vypracovat deník Le Figaro (https://www.lefigaro.fr/sciences/les-francais-favorables-au-retour-du-masque-obligatoire-dans-l-espace-public-20221211). Hned 61 procent z víc než tisícovky dotázaných znepokojuje zdravotní situace v zemi. 66 procent respondentů se pak obává o své nejbližší, více než polovina lidí plánuje opatrné Vánoce a Silvestra, při nichž se budou vyhýbat davům a dodržovat doporučený odstup od ostatních. 

DOMA

1, Jurečka chce zvýšit minimální mzdu o 1100 korun. Odbory žádají víc, zaměstnavatelé míň.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka předloží příští středu vládě návrh na zvýšení minimální mzdy o 1100 korun měsíčně. Měsíční minimální plat by tak měl vzrůst z 16 200 na 17 300 korun hrubého. Naopak takzvanou zaručenou mzdu, kterou stát zaměstnancům garantuje podle vzdělání či zodpovědnosti, nechá stát až na výjimku zmrazenou. Zástupci firem považují růst za příliš rychlý, podle odborů je naopak nedostatečný. „Je to opravdu rozumný kompromis, jak sociálně zohlednit růst minimální mzdy a zároveň také nezpůsobit to, že by nám začala růst nezaměstnanost,“ říká k návrhu Jurečka. Podle resortu zvýšení o 1100 korun odpovídá jednačtyřiceti procentům předvídané průměrné mzdy pro příští rok, která by mohla dosáhnout zhruba 42 150 korun.

2, Diviš může kandidovat na prezidenta, Janečkovi soud nevyhověl, kandidaturu Rohanové zrušil.

Karel Diviš se bude moci zúčastnit prezidentských voleb, rozhodl Nejvyšší správní soud. Se stížností naopak neuspěl Karel Janeček. Soud z voleb také vyloučil Denisu Rohanovou, která sbírala podpisy zákonodárců již loni. Prezidentských voleb se tak příští měsíc zúčastní devět kandidátů.

3, Senátorka sdílela dezinformaci o odpojování elektroměrů, ČEZ zvažuje právní kroky.

Podle ČEZu se však jedná o lež, zvažuje právní kroky. Příspěvek se objevil na blogu jménem Vidlákovy kydy a cituje se v něm anonymní zaměstnanec ČEZu z jižní Moravy, který v posledních dnech „nic jiného nedělá, než odpojuje lidem elektroměry“. „Nejhorší jsou prý ty brečící matky, které ho prosí, aby ještě deset minut počkal, že ještě rychle alespoň dovaří poslední oběd. Nebo babičky, které se ho ptají, co mají dál dělat,“ stojí v textu, který senátorka za obvod Kroměříž sdílela. „Obrátila jsem se dnes na ministry, aby prověřili stav odpojování elektřiny domácnostem, a potvrdí-li se nárůst, aby hned zakročili,“ uvedla Zwyrtek Hamplová na Facebooku. „Nelze přenášet dopady cen, které jsou dílem této vlády, na ty nejslabší,“ doplnila.

4, SPD chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě!

„Začali jsme sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, Fialova vláda rezignovala na pomoc občanů s růstem cen. Důsledkem je až nedůstojný stav, kdy jsou čeští občané nuceni jezdit nakupovat například od Polska,“ prohlásil Okamura. Pro svolání mimořádné schůze je potřeba sesbírat 50 podpisů zákonodárců, SPD má v dolní komoře ale jen 20 zástupců. Osloví proto další opoziční hnutí ANO. „Doufám, že se přidají,“ míní Okamura.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy