MG - 0032 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0032 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
12.prosinec 2022

U půjčky EU Ukrajině se počítá s variantou s Maďarskem i bez něj, řekl náměstek Kurfürst. Pořád je možné, že Maďarsko bude s půjčkou Evropské unie pro Ukrajinu ve výši osmnácti miliard eur (437,5 miliardy korun) na příští rok souhlasit. V Otázkách Václava Moravce to řekl náměstek ministra zahraničí pro Evropu Jaroslav Kurfürst. Podle něj existují dvě varianty záruk, v jednom případě budou případně garance dávány dvaceti šesti členskými státy bez Budapešti.

SVĚT

1, Finsko chystá plot na hranici s Ruskem.

Finsko zabezpečuje svou hranici s Ruskem. Vláda tam chystá výstavbu plotu v přepočtu za deset miliard korun. Měl by být tři metry vysoký a zakončený ostnatým drátem. Země už v září zakázala vstup do země Rusům s turistickými vízy. Finsko-ruská hranice měří přes třináct set kilometrů. Šéf finských pohraničníků Matti Pitkäniitty je nyní kromě ochrany hranic odpovědný i za vybudování plotu. „Musíme převzít větší odpovědnost než v minulosti za situaci na hranicích,“ řekl. Plánovaný plot bude zatím jen na dvou stech kilometrech. Vést by měl až k hraničnímu přechodu u města Valima. Podle místních politiků má zabránit mimo jiné tomu, aby Rusko do Finska účelově pouštělo migranty z Afriky a Asie. „Pokud bude někdy imigrace hodně narůstat, budeme připraveni ji kontrolovat,“ uvedla finská europoslankyně Maipetra Kumpula-Natriová.

2, Fico obvinil slovenskou vládu z politické korupce.

Poslanec parlamentu a lídr opozičního Směru-SD Robert Fico obvinil vládní kabinet SR z politické korupce a zastrašování v souvislosti s hlasováním pro vyslovení nedůvěry vládě.
Fico poukazuje na to, že premiér Eduard Heger si chtěl například zajistit hlasy hnutí Jsme rodina tím, že vláda schválila smlouvy na 9000 nájemních bytů. „K tomu ještě dostali bonus v podobě snížení DPH na vleky a restaurace, kde jde pouze o tříměsíční období,“ dodal. „Tato vláda je schopna všeho jen proto, aby přežila. Myslí si, že jsou jediní na světě, kteří mají právo v této zemi vládnout,“ konstatoval s tím, že poslancům, kteří chtějí vládu odvolat, se může něco „přihodit“.

3, OSN byla varována před nebezpečím vyzbrojování Ukrajiny Západem.

Vojenská podpora Západu pro Kyjev zvýraznila riziko, že se zbraně dostanou do nesprávných rukou, řekl v pátek Radě bezpečnosti OSN Daniel Kovalik , profesor mezinárodních lidských práv Pittsburské univerzity. I když jsou tyto zbraně úspěšně dodány ukrajinským silám, často jsou používány k ostřelování civilistů v Donbasu, protože se dostanou do rukou nepředpokládaných uživatelů, včetně zločinců, dodal Kovalik. Profesor řekl, že právě strávil týden ve městě Doněck a byl svědkem ukrajinských útoků na civilní cíle s použitím západních zbraní, které byly zjevně dodány „do správných rukou“. Dodal rovněž, že na vlastní oči viděl, jak kyjevské síly ostřelovaly místní školu, stadion a vodárnu. Podle Kovalika si záležitost zaslouží mezinárodní dohled. „Spojené státy to však neudělají,“ dodal s tím, že Kongres před několika dny odhlasoval rezoluci vyzývající k auditu americké pomoci Ukrajině.

4, Německo prohlásilo, že armáda není schopna bránit Berlín.

V případě vážného válečného konfliktu bude německá armáda schopna bránit pouze malé město, jako je Augsburg, uvedl pro Süddeutsche Zeitung vedoucí obranné skupiny KNDS Frank Haun. Zdůraznil, že země NATO jsou připraveny se bránit jen proto, že mají silného spojence ve Spojených státech. A Evropa je obranyschopná jen částečně. "Bundeswehr? Dříve měla přes dva tisíce tanků Leopard 2, nyní jich má asi 300. Možná by s nimi ještě dokázala ubránit Augsburg, ale v žádném případě ne Berlín," říká Haun.

DOMA

1, Vláda plánuje škrty v podpoře v nezaměstnanosti. Chce ušetřit stovky milionů korun!

Podle ministra Jurečky při nezaměstnanosti ve výši zhruba 3,5 procenta mohou aktivní lidé najít práci rychleji. Volných míst je stále víc než uchazečů. „Například bychom rychleji snižovali míru podpory v čase. To, že na pracovním úřadě čerpají tuto podporu jeden, dva, tři měsíce, tomu rozumím a nemám ambici dělat nějaké snížení. Ale je třeba se podívat třeba na to, že tam jsou lidé, kteří tam jsou delší čas,“ řekl ministr.  „Podpora v nezaměstnanosti by měla být řekněme v určité míře přísnější, pokud se lidé na Úřad práce vrací častěji,“ doplnil s tím, že půjde o kombinaci zpřísnění podmínek pro poskytnutí podpory a reálné snížení vyplácené dávky.

2, Miloš Zeman podpořil pomoc Ukrajině. Vztah k Putinovi byl omyl, připouští.

„Viděl jsem v něm politika, kterého jsem si neidealizoval, ale o němž jsem se domníval, že mu, jako každému politikovi, jde o zájem jeho země. Agrese vůči Ukrajině byla proti zájmům Ruské federace, a pokud si to Vladimir Putin neuvědomoval, tím hůře pro něj,“ prohlásil Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál. Problém spatřuje i v samotném vojenském konfliktu a jeho dopadech na ČR. Kvůli nim je ochotný slevit i z hospodářských zájmů. „I když preferuji ekonomické zájmy, tak jsou situace, kdy tyto zájmy musí ustoupit zájmům bezpečnostním. A to je přesně situace na Ukrajině. Není ohrožena pouze Ukrajina, je ohrožena bezpečnost České republiky, a právě proto jsem první den ruské agrese podpořil naši pomoc Ukrajině.“

3, A je to tady! 

V těchto dnech začala Pražská energetika (PRE) rozesílat nové zálohy pro rok 2023, někteří zákazníci však byli nemile překvapeni. Částky, které jim dodavatel vypočítal, byly i čtyřikrát vyšší, a to i navzdory tomu, že od 1. ledna platí zastropované ceny na elektřinu a plyn. Před několika dny slečna Klára z Prahy otevřela dopis od PRE s novými zálohami na elektřinu pro příští rok. Z původních tří tisíc ovšem má od ledna měsíčně platit 13 860. „Tušila jsem, že přijde plán nových záloh a že se asi zvednou. Ale když jsem viděla, že mám od nového roku platit místo tří tisíc měsíčně skoro čtrnáct, nemohla jsem uvěřit vlastním očím. Sice byt sdílíme ve třech, ale stejně by to pro mě znamenalo výrazné zvýšení nákladů. Ihned situaci začala řešit přes svůj zákaznický portál a zkoušela se dovolat na zákaznickou linku, ovšem neúspěšně. Nakonec vyplnila online formulář a sjednala si schůzku. Zatím se jí nikdo neozval.

4, Už se zase straší! Kdo rozumí skratce RSV a ARI jasně pochopí... 

V Česku podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). Některé kraje už hlásí prudký nárůst nemocných chřipkou, počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Čeští hygienici varují, že počty nemocných do Vánoc ještě vzrostou. Jak uvedl portál The Insider, lékaři v Evropě, USA a Austrálii se navíc potýkají se záhadným virem. Lidé mají negativní testy na covid-19, chřipku i RSV, přesto popisují příznaky, které mají všechna tato onemocnění, copak to je? Lidé by si měli dát opravdový pozor, proto že na tohle nefunguje ani očkovaní proti Covidu nebo chřipce! Je to další strašení, nebo.....??

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy