MG - 0030 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
Žena za pultem slaví 45 let. Seriál Žena za pultem měl premiéru před 45 lety, 10. prosince 1977, a reprízuje se dodnes. Režie se ujal zkušený Jaroslav Dudek, který měl v té době už za sebou povedené a ve svém žánru v Československu průkopnické seriály Tři chlapi v chalupě a Taková normální rodinka. Do dnes po 45letech je seriál strašně oblíbený což naznačuje u mladých lidí, vždy když Česká televize vysílá tenhle seriál, trhá rekordy sledovanosti.
SVĚT
1, Může to být hrozivé. Válka na Ukrajině by mohla přerůst v konflikt Ruska a NATO, varuje Stoltenberg.
Válka na Ukrajině se může vymknout kontrole a přerůst v rozsáhlý konflikt mezi Ruskem a NATO, který zasáhne celý kontinent. V rozhovoru poskytnutém norské televizní stanici NRK to řekl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Podle něj ale Aliance denně usilovně pracuje na tom, aby se takovému vývoji vyhnula. „Pokud se budou věci vyvíjet špatným směrem, pak to může být opravdu hrozivé,“ citovala z rozhovoru agentura AP. „Je tu strašlivá válka na Ukrajině. Tato válka se může stát rozsáhlou válkou, z níž vznikne obrovský konflikt mezi NATO a Ruskem… Pracujeme každý den na tom, abychom se tomu vyhnuli,“ řekl dále šéf NATO.
2, Magnitského zákon: USA připravují nové sankce proti Rusku a Číně za porušování lidských práv.
Většina omezení bude uvalena na základě Magnitského zákona z roku 2016, který opravňuje vládu USA sankcionovat zahraniční vládní úředníky po celém světě, kteří jsou považováni za porušovatele lidských práv, zmrazit jejich majetek a zakázat jim vstup do Spojených států. Nejvíce bude zasažen čínský rybářský průmysl. Sankce se dotknou Ruska v oblasti obrany a průmyslu a také všech společností, které se podílejí na dovozu íránských dronů. Kromě toho Kongres zvažuje návrh zákona o obraně, který by přímo sankcionoval jakýkoli americký subjekt, který by vědomě obchodoval se zlatem z rezerv ruské centrální banky nebo je převážel.
3, Začíná nové vyšetřování zkázy lodi Estonie.
Po 28 letech od největší námořní katastrofy poválečné Evropy se znovu otevřelo vyšetřování příčin potopení trajektu Estonia. 28. září 1994 při něm v chladných vodách Baltského moře zemřelo 852 lidí. Filmaři v něm ukazují mimo jiné záběry vraku lodi natočené z malé ponorky, na nichž je vidět něco, o čem se zpráva mezinárodní vyšetřovací komise z roku 1997 vůbec nezmiňuje - zhruba čtyřmetrová díra v trupu plavidla. A také tajná přeprava vojenského materiálu. Deset let po katastrofě oficiální verzí otřásla nová informace, že Estonia byla v roce 1994 využívána k transportu vojenského materiálu z Pobaltí do Švédska. Švédská a Edtonská vláda na to reagovaly spuštěním vyšetřování, jehož výsledkem bylo zjištění, že mezi 14. a 20. zářím bylo na palubě trajektu přepravováno neexplozivní vojenské zařízení. Konkrétně se mělo jednat o elektroniku, která by podle prohlášení vlád nemohla způsobit nehodu, i kdyby na palubě byla ještě nešťastné noci 28. září, kdo tomu věří?
4, Polští žoldáci bojují na Ukrajině bez potřebných povolení od polských úřadů a riskují, že skončí ve vězení.
Podle informací novin Rzeczpospolita obdržel obranný rezort do konce října jenom 34 žádostí o povolení služby v zahraniční armádě, z nichž se 25 týkalo OS Ukrajiny, jenom dvě z nich byly schváleny Ministerstvem obrany Polska. Avšak Poláků, kteří se zapojili do OS Ukrajiny, je mnohem více a není to žádné tajemství. Podle slov novináře a bývalého poslance Mirosława Czecha jich může být několik set. Tento týden informovala média o smrti tří z nich. Ministerstvo obrany Polska zároveň uvádí, že pokud služba v zahraniční armádě není v rozporu se zájmy Polska, nebude existovat žádná trestní odpovědnost.
DOMA
1, Kovanda o drahotě: Dobrý obchodník využije situace a ceny zvýší.
Je proto právě na spotřebitelích, zda jsou ochotni předražené zboží kupovat. Agrární analytik Petr Havel poznamenal, že tímto jednáním mohou obchodníci přijít o byznys, protože zákazníci přestanou produkty pořizovat. Mezi potraviny, které meziročně prudce zdražily, patří například vejce. Ve slevě kus Češi zakoupí za tři koruny, bez ní za osm korun. Zemědělci argumentují tím, že je produkce vajec energeticky náročná. Podle Havla se však nejedná o jediné faktory, které cenu tohoto zboží ženou nahoru. „Energetická náročnost se mění v průběhu roku. Nyní v zimě je vyšší, nosnicím je třeba topit. Není to však pouze energie, byť je v hlavní roli. Je nutné zmínit ptačí chřipku, která zasáhla chovy drůbeže, jež se musely vybít. Dále máme trend zvyšovat pohodu zvířat – i to jsou vyšší náklady. Posledním bodem je předvánoční období, po vejcích je vysoká poptávka,“ přiblížil analytik.
2, Koaliční vláda Petra Fialy z ODS má za sebou rok u moci.
Přestože přicházela s představami o zkrocení státního dluhu a provedení mnoha reforem, realita se rychle změnila. V únoru napadla Ruská vojska Ukrajinu a uvrhla Evropu do krize, která nemá od druhé světové války obdoby. Ceny energií vyletěly nahoru, obavy panují o bezpečnost. Podle zdrojů ČT24 máme nejlepší vládu za poslední léta, vláda Petra Fialy pomáhá Českým lidem jak nejlépe to jde, a my se máme blahobytě což nám do normálního života nic nechybí.
3, Klesá zájem Čechů o dění na Ukrajině i podpora vládní pomoci.
S kroky kabinetu nyní souhlasí asi dvě pětiny obyvatel, což je ve srovnání s jarem o 16 procentních bodů méně. Roste počet lidí, kteří se staví proti přijímání ukrajinských uprchlíků. Nyní je jich více než čtvrtina, ve srovnání s jarem o 14 procentních bodů více. „V současnosti se o vývoj situace na Ukrajině zajímají necelé tři pětiny (57 procent) české veřejnosti, což je o 21 procentních bodů méně než na jaře letošního roku,“ uvedlo CVVM. Nejvíce se lidé v Česku o dění na Ukrajině zajímali právě letos na jaře po začátku ruské invaze. Podle CVVM je snižování zájmu očekávatelné. S kroky vlády na podporu Ukrajiny nyní souhlasí 42 procent lidí, naopak více než polovina (52 procent) lidí s nimi nesouhlasí. Podle CVVM podpora vlády od jara klesla o 16 procentních bodů a nesouhlas s jejími kroky naopak vzrostl o 17 procentních bodů. Lidé se také méně zajímají o ukrajinské uprchlíky. Nyní se o ně zajímá 44 procent českých občanů, což je o 22 procentních bodů méně než na jaře. Více než čtvrtina Čechů (27 procent) se staví proti přijímání ukrajinských uprchlíků, tento podíl od jara vzrostl o 14 procentních bodů. Zhruba tři pětiny jsou pro dočasné přijetí běženců a jen desetina občanů souhlasí s jejich trvalým usazením v Česku.
4, Podpora Nerudové stoupá, překonala Pavla i Babiše!
Preference ekonomky Danuše Nerudové výrazně posílily a v listopadovém průzkumu společnosti Median by ji volilo 28 procent lidí. Dosavadní dva favorité, expremiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel, by získali 26,5 a 23,5 procenta. Nerudové se podle autorů průzkumu daří oslovovat i jiné než mladé voliče.