MG - 0029 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0029 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
9.prosinec 2022

Více než tři miliony rodin ve Velké Británii si nemohou dovolit vytápět své domovy na pozadí blížícího se ochlazení, píše The Guardian. V článku se píše, že tato zima staví lidi před volbou – zadlužit se nebo zůstat bez tepla a teplého jídla. Podle informací deníku si v letošním roce vzalo úvěry na zaplacení účtů až 2,4 milionu domácností.

SVĚT

1, Německo kvůli přípravě převratu očekává další razie. Prověří armádu i policii.

Další vlnu razií a zatýkání očekává šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v souvislosti s přípravou převratu, který v Německu chystali příznivci krajní pravice. Münch to řekl v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF (https://www.zdf.de/nachrichten/politik/razzia-reichsbuerger-muench-haldenwang-100.html), kde uvedl, že prozatím je obviněno 54 lidí. Thomas Haldenwang, který vede Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), což je německá civilní kontrarozvědka, řekl, že extremisty bezpečnostní složky sledovaly od jara. „Německé bezpečnostní úřady měly ale situaci po celou dobu pod kontrolou,“ dodal s tím, že skupina představovala skutečné nebezpečí. Skupina měla podle německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka své politické vedení, takzvanou radu, a ozbrojené křídlo, které shromažďovalo zbraně a chystalo útoky proti státu. Proti uskupení zakročila policie ve středu rozsáhlými raziemi v Německu a také v Rakousku a Itálii.

2, Smrtící infekce se v Evropě rozmáhá. Dětské oběti hlásí už i Španělsko, Francie a Irsko. 

Irská vládní agentura vyšetřuje tragické úmrtí čtyřletého dítěte. Dosavadní podezření jako na jednu z možných příčin ukazují na infekci streptokokem A. Pokud se předpoklad potvrdí, půjde v zemi o první oběť onemocnění, které si již vyžádalo životy nejméně devíti dětí v Británii. Zprávy o smrti mladistvých přicházejí už i z kontinentální Evropy. První oběti hlásí Španělsko i Francie. Irská Health Service Executive vyšetřuje smrt čtyřletého dítěte. Jednou z možných diagnóz je nákaza streptokokem A, uvedl Eamonn O'Moore, jeden z vedoucích pracovníků agentury. Informovala o tom stanice RTÉ. Pokud se infekce bakterií prokáže, jednalo by se v Irsku o první úmrtí s ní spojené. Nebezpečná nákaza se v poslední době začíná čím dál tím více rozšiřovat. O život již připravila devět dětí z Velké Británie.

3, Celine Dion byla diagnostikována nevyléčitelná neurologická choroba.

Celine Dion diagnostikována vzácná nevyléčitelná nemoc, která ji mění v „lidskou sochu Čtyřiapadesátiletá Celine Dion trpí syndromem ztuhlosti (Stiff Person Syndrome, SPS), který způsobuje nekontrolovatelné napínání svalů a z nemocných dělá „lidské sochy“, protože tělo uzamkne do strnulých poloh. Celine Dion prozradila, že jí bylo diagnostikováno vzácné a nevyléčitelné neurologické onemocnění. Čtyřiapadesátiletá zpěvačka trpí syndromem ztuhlosti (Stiff Person Syndrome, SPS), který zanechává nemocné jako „lidské sochy“, protože uzamyká tělo do strnulých poloh. Na toto onemocnění, které nakonec způsobí, že nemocní nemohou chodit ani mluvit, neexistuje žádný lék. Tragickou zprávu o svém zhoršujícím se zdravotním stavu sdělila fanouškům poté, co byla nucena zrušit své evropské turné. „Ahoj všichni, omlouvám se, že mi trvalo tak dlouho, než jsem se vám ozvala. Moc mi všichni chybíte a nemůžu se dočkat, až s vámi budu osobně mluvit na pódiu.“

DOMA

1, Každý desátý Čech s půjčkou se zadlužuje rizikově.

Index rizikového zadlužování, který dlouhodobě sleduje Česká bankovní asociace (ČBA) prostřednictvím průzkumu agentury Ipsos, je letos 10 procent. V reálu to znamená, že každý desátý Čech, který má zkušenost s půjčkami (podle průzkumu 75 procent lidí), by se mohl dostat do problémů, na škále dosáhl 4 a více bodů. Proti loňsku se ale situace mírně zlepšila, konkrétně o jeden procentní bod. A na co si Češi půjčují nejčastěji? Tři z deseti jako účel půjčky zmínili auto či motorku, více než čtvrtina (27 procent) si půjčila na rekonstrukci bytu, zhruba stejný počet (26 procent) na spotřební elektroniku a další čtvrtina (26 procent) pak na bílé elektro. Pětina lidí (21 procent) si za půjčené peníze vybavila byt.

2, Fiala, Ve vládě není vůle k zásahům do sazeb DPH.

Návrhy na snížení DPH na potraviny bude vláda podle Petra Fialy probírat v „první části příštího roku“. Fiala nicméně nevidí v kabinetu k těmto krokům velkou vůli. Zásadní pro něj je nezvyšovat celkovou daňovou zátěž pro občany ani firmy. Premiér to ve čtvrtek uvedl po jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou. Podle Fialy je legitimní bavit se o úpravě sazeb, zároveň je třeba mít na paměti, že výběr DPH je „velmi významnou položkou státního příjmu“. „Budeme se těm návrhů věnovat v první části příštího roku, ale velkou vůli k zásahům do DPH rozhodně uvnitř vlády nevidím,“ uvedl v dotazu na možné snížení DPH na potraviny. Fiala v této souvislosti připomněl, že zkušenosti z okolních zemí ukazují rizika podobných kroků, ať už se jedná o dlouhodobou neudržitelnost, nedostatek zboží i skokový růst cen. Fiala v této souvislosti zmínil situaci v Maďarsku, které zastropovalo ceny benzinu a po jeho momentálně řeší skokový nárůst na tržní ceny.

3, Českou televizi čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. 

Letos přijatá úsporná opatření nebudou po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT. Novým předsedou Rady ČT se stal bývalý šéf zpravodajství Karel Novák. Rada zároveň schválila rozpočet ČT na příští rok s příjmy a výdaji 7,386 miliardy Kč, což je o tři procenta více než letos. Příjem z televizních poplatků se má zvýšit o pět milionů na 5,695 miliardy Kč. Rozpočet podle dozorčí komise pokrývá náklady na provoz šesti kanálů ČT, ale bude jej možné naplnit na úkor úspor ve výrobě a investicích. V příštím roce už kvůli úsporám nebude vysílat kanál ČT3!

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy