MG - 0028 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0028 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
7.prosinec 2022

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustí závažných protiprávních jednání. Stát jim bude moci například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Norma umožní zavést restrikce také proti organizacím a režimům, které porušují lidská práva nebo používají teroristické metody a kybernetické útoky!

SVĚT

1, Slovenská poslankyně Slavěna Vorobelová se na sociální síti zamyslela nad problémem hotovosti. 

Podle ní hotovost není problémem korupce, ale je to základní výměnný prostředek, který lidem zaručuje určitou míru svobody a autonomního rozhodování. Na druhé straně stojí digitální peníze, které jsou dokonale stopovatelné a v případě potřeby můžou být okamžitě zabaveny nebo zablokovány. Poslankyně v této souvislosti upozorňuje na iniciativy zavedení povinné digitální měny a likvidaci hotovosti. Podle Vorobelové nesmíme dopustit, aby k něčemu takovému došlo. Upozornila, že hlasovala pro přijatí ústavního práva na finanční hotovost s tím, že návrh nenašel širší podporu v parlamentu kvůli tomu, že se jedná o návrh hnutí Republika.
„Zde bych chtěla ještě zdůraznit, že bezmála všichni poslanci ze strany SaS byli PROTI. Ti, kteří mají nonstop plná ústa svobody, odmítli podpořit návrh ústavního zákona zakotvit takový prvek svobody do Ústavy SR. Hlasovali v absolutním rozporu s tím, co hlásají. Takže musíme za naši svobodu bojovat dál,“ dodala poslankyně.

2, Čína dokončila plynovod "Síla Sibiře" pro dodávky plynu z Ruska, úsek plynovodu Tai'an-Taixing byl oficiálně uveden do provozu.

Plynovod Síla Sibiře zásobuje Čínu z Blagoveščenska přes město Chej-che a dále přes přepravní síť ČLR.
Celková délka čínských úseků Síly Sibiře je 5111 kilometrů. Z toho 3 371 kilometrů je relativně nových a zbývajících 1 740 kilometrů je již v provozu. Rusko začala dodávat plyn svému jihovýchodnímu sousedovi prostřednictvím plynovodu "Sila Sibiře" v roce 2019.

3, Velitel Ozbrojených sil Ukrajiny: Musíme raketami zasáhnout obytné domy v Moskvě!

Major Kirill Veres, velitel jednotky K2 54. samostatné mechanizované brigády, prohlásil: "Když mi teď dají raketu, bez váhání ji odpálím! Ani ne tak na Kreml, ale na Moskvu, na jejích luxusní domy a byty, kde bydlí. A pak na všechny jejich elektrárny, aby pochopili a křičeli: To nemůžete!", prohlásil velitel.

DOMA

1, Tři dary v celkové výši 70,7 milionu korun pro Ukrajinu a Afghánistán na dnešním zasedání schválila vláda. 

Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský. Peníze půjdou například na modulární ubytovací jednotky či zdravotnický autobus na Ukrajině a na základní potřeby afghánského obyvatelstva.
Na Ukrajinu v souvislosti s válečným konfliktem půjde na návrh ministerstva zahraničí 50,7 milionu korun, z toho 30,7 milionu dostane ukrajinské ministerstvo zdravotnictví na zajištění mobilní zdravotní péče - zdravotnický autobus, dvě mobilní zdravotnické jednotky a mobilní stanovou jednotku. Zbytek pak obdrží rada města Znamjansk, v Kirovohradské oblasti, na zajištění mobilního ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatele pro nadcházející zimu.

2, Nerudová se brání kritice za slova, že by vláda neměla jezdit jen do Kyjeva!

Danuše Nerudová se brání kritice, která se na ni od některých lidí snesla za výrok o tom, že by vláda neměla jezdit zasedat „jenom do Kyjeva“, ale měla by absolvovat výjezdní zasedání i v českých regionech, jako je Ústecký či Moravskoslezský kraj. Kritici Nerudové vyčítají, že vytváří falešné dilema, ta oponuje, že Ukrajinu od počátku ruské agrese podporuje.

3, Ceny potravin dál porostou, varují experti. Důvodem jsou vysoké náklady na energie.

Vlna zdražování potravin ještě nedosáhla svého vrcholu. Supermarkety teď totiž budou muset bojovat s vysokými náklady na energie, na které zatím neplatí vládou stanovený strop. Ceny potravin tak zřejmě výrazně vyskočí. Deset kusů vajec za 90 korun, kostka pravého másla za 130 korun, litr mléka za 40 a bochník chleba za skoro 70 korun, jeden litr oleje na smažení 80 korun. To je výhled ekonomů na cenovky, které nás čekají v příštím roce. Cenový šok by ale mohl být ještě tvrdší. Supermarkety totiž začnou platit nové zálohy za energie. „Pokud nedojde k zastropování pro všechny, odrazí se to samozřejmě od počátku roku v cenách. Bude to velký náraz, protože masivní nárůsty energií se do nich dosud téměř nepromítaly,“ podotkl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy