MG - 0025 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0025 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
4.prosinec 2022

Stravenkový paušál nenaplňuje očekávání. Koalice bude jednat o daňovém zvýhodnění stravenek. Zaměstnavatelé mají druhým rokem možnost pracovníkům přispívat na stravování penězi prostřednictvím stravenkového paušálu. Ten ale podle aktuální studie Centra ekonomických a tržních analýz nenaplnil svůj účel: nemotivuje lidi chodit na obědy ani nepřiměl více firem, aby zaměstnancům na stravování přispívaly.

SVĚT

1, V důsledku stoupání životních nákladů začaly Angličanky obchodovat se svým tělem.

Svaz anglických prostitutek v poslední době bije na poplach – na linku důvěry se stále častěji začaly obracet obyčejné ženy, pro které je to všechno poprvé, nebo bývalé prostitutky, které dávno pověsily trenky na hřebík, ale teď jsou nuceny vrátit se ke své profesi.

2, Britové dojídají po svých domácích mazlíčcích kvůli rostoucím cenám, píše The Independent.

V rozhovoru pro noviny to řekl Mark Steed, vedoucí potravinářského programu z Cardiffu. Někteří Britové si podle něj kvůli nízkým platům a vysoké inflaci nemohou dovolit ani nezbytné minimum.
„Jsem šokován tím, že někteří lidé dojídají jídlo po svých domácích mazlíčcích a jiní ohřívají jídlo na svíčkách nebo radiátoru,“ přiznal Steed.
Podle údajů publikace dosáhla inflace ve velké Británii 41letého maxima – ceny potravin a nápojů se za rok zvýšily o 16,4 %. V říjnu, jak napsal Financial Times, se ekonomika státu dostala do recese.

3, Maďarsko si vybojovalo výjimku během jednání o zastropování cen na ruskou ropu. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že Budapešť dosáhla dalšího úspěchu ve věci zajištění energetické bezpečnosti země.

Šéf maďarské diplomacie zároveň uvedl, že rozhodnutí Evropské unie o zavedení cenového stropu škodí především evropské ekonomice.

DOMA

1, Český expert Votápek popsal, jak by vypadala odveta NATO: Letectvo by zlikvidovalo Rusko za pár dnů.

NATO nad Ruskem tak zdrcující převahu, že by bylo vymalováno během několika dnů,“ zdůraznil Votápek s tím, že je otázka, kolik zbraní, tanků a letadel musíme Ukrajincům dodat, aby zvítězili, a kdy jim je dodáme. „Bavíme se o kapacitách evropského zbrojního průmyslu, který je nepochybně větší než ten ruský,“ zdůraznil. Podle něj je jasné, že Rusko svých původních cílů nedosáhne. „Putin hraje o to, za jakých podmínek odejde z Ukrajiny a za jakých podmínek dojde k příměří. To, že Rusko válku prohrává, je zjevné i v Kremlu. Hrají o to, jestli udrží něco z okupovaných území, nebo vůbec nic,“ sdělil Votápek s tím, že se Putin snaží se špatnými kartami dosáhnout co nejlepšího výsledku. Podle Votápka se Západ bojí zasáhnout vůči Rusku adekvátním způsobem. „Někdo řekne, že Rusko je stát podporující terorismus, jiný to vylepší tím, že v Rusku panuje režim, který je teroristický, ale nikdo neřekne, že Rusko je teroristický stát,“ popsal Votápek a dodal, že je to proto, že v takovém případě platí pravidlo, že se s teroristy nevyjednává a hlavně se s nimi nevede byznys. „Mezi vyspělými zeměmi není vůle udělat radikální řez, oddělit se od Ruska a konečně nad ním zvítězit,“ popsal.

2, Twitteru hrozí sankce, pokud nezabrání ruské propagandě, varovala Muska Jourová.

Elon Musk riskuje, že svým propouštěním v Twitteru akorát nahraje ruské propagandě, myslí si místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová, která má boj s online dezinformacemi na starosti. V rozhovoru pro Bloomberg vyzvala amerického miliardáře, aby zajistil, že jeho sociální síť nebude šířit obsah vytvořený sankcionovanými médii jako Russia Today nebo Sputnik.

3, Případů rakoviny slinivky výrazně přibývá. Pravidelná kontrola může odhalit nemoc včas.

Lékaři chtějí od ledna intenzivněji sledovat pacienty, u kterých je riziko vzniku rakoviny slinivky. Zapojit se hodlá na třicet nemocnic. Nádor patří k těm nejagresivnějším. Zdravotnické statistiky navíc u této diagnózy ukazují nejvýraznější nárůst. „Pacient zachycený v časné fázi má šanci na plné vyléčení. Bohužel, většina pacientů přichází v pozdní fázi, která už neumožňuje léčbu,“ popsal Přemysl Falt, zástupce přednosty I. interní kliniky gastroenterologické ve FN Olomouc. Pilotně běží preventivní program v Olomouci rok. Lékaři sledují pacienty, kteří mají rakovinu slinivky v rodině, nebo se u nich objevila mutace takzvaného BRCA genu. „V České republice onemocní každý rok 2300 lidí karcinomem pankreatu. Screening se samozřejmě týká mnohem širšího množství osob, protože ne každý rakovinu slinivky bude mít,“ konstatoval předseda České gastroenterologické společnosti Ondřej Urban.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy