MG - 0019 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0019 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
27.listopad 2022

Demonstrace proti Fialovi k ničemu nepovedou. Česko zimu přežije, předpovídá ruský vědec. Do veřejného dění v posledních týdnech promlouvá organizátor protivládních demonstrací a aktivista Ladislav Vrabel. Na protest na začátku září dokázal přilákat desítky tisíc lidí a další tisíce pak přišly i na jiné akce, které pořádal. Vrabel a ostatní řečníci či účastníci na těchto demonstracích volají po konci vlády premiéra Petra Fialy nebo po různých proruských krocích.

SVĚT

1, Více než 700 německých firem požádalo v říjnu 2022 o bankrot.

To je o 15 % více než ve stejném období loňského roku, píše německý deník Bild. Současná situace se může zhoršit více než v letech 2020 až 2021. Tehdy bylo mnoho firem nuceno kvůli pandemii zavřít. Nyní se podnikatelé nemohou vyrovnat s náklady kvůli cenám ropy a plynu. V Německu se také zvýšily úrokové sazby úvěrů a zemi hrozí vlna bankrotů, která se dotkne jak malých, tak i velkých podniků. Více než polovina Němců přešla kvůli rostoucím cenám do režimu úspor. Vyplývá to ze studie technologické společnosti NielsenIQ.

2, Po explozích na plynovodech Nord Stream začala být v Evropě hlídána potrubí kvůli obavám z diverze.

Ochrana ropné a plynárenské infrastruktury se stala prioritou pro národní bezpečnost evropských zemí, píše The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje. Upřesňuje se, že kontrolou potrubí a mořských vrtných plošin se zabývají válečné lodě, podvodní drony a vojenské letectvo a v ropných a plynových objektech byly nasazeny dokonce policejní a speciální jednotky. Svá bezpečnostní opatření posílily i soukromé energetické společnosti.

3, Evropský parlament doporučuje Srbsku, aby uznalo nezávislost Kosova a zavedlo sankce proti Ruské federaci v zájmu vstupu do EU.

Oznámila to srbská premiérka Ana Brnabičová s poukazem na nejednoznačnost doporučení Evropské unie. „Pokud nesouhlasíte se sankcemi [proti Rusku] kvůli narušené územní celistvosti [Ukrajiny], navrhujeme, abyste nepokračovali ve své evropské cestě. Další doporučení spočívá v tom, že můžete pokračovat ve své evropské cestě pouze tehdy, pokud se sami vzdáte své územní celistvosti,“ citují premiérku Brnabićovou média.

DOMA

1, Kovanda: Peněženku a psychiku českého spotřebitele čeká dvojitý šok.

Marketingová akce Black Friday, jak poukazuje ekonom Lukáš Kovanda, proběhla v tomto roce docela úspěšně. Listopadová spotřebitelská nálada je totiž nejvyšší od letošního dubna. Podle ekonoma se však jedná o záludnou situaci, kdy jak profesionální finančníky, tak i obyčejní spotřebitelé byli uchlácholeni klidem – „zdánlivým a dočasným klidem před bouří“. Kovanda tvrdí, že podstatná část veřejnosti pozná energetickou drahotu se vším všudy až od příštího roku, kdy se zároveň obnoví vzestupná drahá inflace.

2, „Fialo to stačí, jste váleční štváči.“

Spolek Národní rada obnovy dnes na pražské Letné zorganizoval protivládní demonstraci, na kterou podle dosavadních informací dorazila asi tisícovka lidí. Organizátoři demonstrace chtějí na Letné předložit seznam 20 požadavků na vládu. Jsou mezi nimi například snížení koncové ceny elektřiny na 100 euro za megawatthodinu, odvolání vedení ČEZ a Energetického regulačního úřadu, ukončení obchodování s elektřinou na lipské burze nebo pokračování v dodávkách ruské ropy do Česka. Odmítají také účast Česka v jakémkoli „vojenském paktu“ a požadují vznik pohraniční policie. 

3, Energetická politika Česka a Evropské unie zaspala. Do současné krize bychom se dostali i bez konfliktu na Ukrajině, tvrdí expert Michal Šnobr.

„Energetická politika, jak Evropské unie, tak České republiky, zaspala. Protože ceny byly dlouhodobě nízké, do energetiky se vůbec neinvestovalo. Bez války na Ukrajině bychom se do současné situace dostali stejně, jen pomaleji… Současná situace nemá řešení. V energetice se totiž investuje na dlouhé roky, na desetiletí. To za pár měsíců nezměníte,” řekl energetický expert. Podle jeho slov případné celoevropské zastropování cen plynu a energií problém nevyřeší. „Vůbec nejsme v situaci, kdy bychom se mohli radovat. Nemyslím si, že celoevropské zastropování cen, především plynu, vůbec nastane… Je velkým problémem nastavit jednotný cenový strop, protože plyn je pro jednotlivé státy různě důležitý a odebírají ho také z jiných destinací,” řekl Šnobr.

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy