MG - 0007 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
Zelenskyj oznámil, že vystoupí na summitu G20 online.
SVĚT
1, Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová hodlá na legislativní úrovni dosáhnout v Německu zavedení limitu na hotovostní platby ve výši 10 000 eur.
„Platit za šperky nebo hodinky za 30 000 eur v hotovosti bude brzy minulostí,“ uvedla ministryně. „Snažím se zavést obecný limit 10 000 eur na platby v hotovosti. To sníží riziko, že zločinci budou skrývat svá aktiva,“ podotkla.
2, Německý kancléř Olaf Scholz vyjádřil politování nad rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina neúčastnit se summitu G20 na Bali.
„Bylo by dobré, kdyby prezident Putin jel na summit G20,“ prohlásil politik během pracovní návštěvy Hanoje.
3, Pelosiová: Biden by měl kandidovat na druhé funkční období.
„Myslím, že ano... Byl to skvělý prezident a má skvělé výsledky,“ uvedla Pelosiová v rozhovoru pro televizní kanál ABC v odpovědi na otázku, zda by se Biden měl ucházet o druhé funkční období. Prezidentovi připsala zásluhy za vytvoření 10 milionů pracovních míst, překonání pandemie koronaviru a odhodlání bojovat s klimatickou krizí.
DOMA
1, Sazby hypoték v říjnu stouply na 5,86 %, jsou nejvyšší za 20 let.
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v ČR v říjnu mírně vzrostla na 5,86 procenta ze zářijových 5,83 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, meziměsíčně nepatrně více. Meziroční propad podobně jako v září byl 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.
2, Volební model ukazuje propad u ANO, posílili ODS a Piráti, volby u nás do poslanecké sněmovny by dopadli?
V říjnu by hnutí ANO získalo 26,5 procenta, což je o tři procentní body horší výsledek než minule. Za poklesem podle autorů výzkumu stojí hlavně úbytek podporovatelů hnutí, kteří by byli ochotni se nyní zúčastnit voleb. K menšímu rozdílu mezi prvním a druhým místem přispělo také to, že zároveň ODS posílila v modelu o 3,5 procentního bodu. V říjnu by tak měla 21,5 procenta. Důvody tohoto nárůstu nejsou podle výzkumníků jednoznačné. „Jednak se k ODS stahují podporovatelé ostatních stran vládní koalice a za druhé zde může být souvislost se zlepšením vnímání aktuální politické situace, ke kterému došlo zejména mezi lidmi s nižším vzděláním, seniory a lidmi spíše z menších sídel, což jsou spoluobčané, kterých se ekonomická stránka současné krize dotýká nejcitelněji a mohli tak pozitivně pocítit některé kroky vlády, například zastropování cen energií,“ uvádějí. Lepší výsledek než v září by ale měli také Piráti s 11,5 procenta, což je o 2,5 procentního bodu víc než posledně. Piráti dle Kantaru stále čerpají nové hlasy z řad voličů jejich loňského volebního koaličního partnera, tedy STAN. Na čtvrtém místě by bylo hnutí SPD s jedenácti procenty, za ním pak zmínění Starostové s šesti procenty a jako poslední nad pětiprocentní hranicí by tentokrát byla TOP 09 s 5,5 procenta. Lidovci se v říjnovém průzkumu propadli, a to o 2,5 procentního bodu, takže by získali 3,5 procenta, stejně jako ČSSD. Komunisté i Přísaha by měli 2,5 procenta, Trikolora dvě procenta.
3, Většina vládních stran souhlasí s pomalejším růstem důchodů.
„Já myslím, že to je jeden z legitimních návrhů, které musíme propočítat právě kvůli tomu, že se dlouhodobě snižuje počet ekonomicky aktivních lidí a zvyšuje se počet penzistů,“ uvedl Stanjura. Rychlejší růst důchodů prosadila ve sněmovně před pěti a půl lety vláda Bohuslava Sobotky. Zatímco do konce roku 2017 stát počítal třetinu růstu reálných mezd, od 1. ledna 2018 je to jedna polovina. ODS, lidovci a TOP 09 připouštějí, že by stát mohl vrátit pravidla pro zvyšování důchodů právě na úroveň před pěti lety – nově by tak rostly penze o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Právě to navrhuje i NERV. Starostové, Piráti, SPD a ANO s tím zásadně nesouhlasí. S letošním podzimem už průměrný důchod přesáhl 18 tisíc korun měsíčně. To je skoro o tři tisíce víc než vloni a o sedm tisíc víc než před deseti lety. Další zvýšení zhruba o osm stovek se očekává s novým rokem. Zároveň stát od ledna začne penzistům vyplácet výchovné – pět set korun měsíčně za každé dítě. Dostávat ho budou většinou ženy. Výdaje na důchody rychle rostou. Příští rok se počítá s rekordní sumou 672 miliard korun. O polovinu víc než před čtyřmi lety. Navíc populace stárne. Lidí starších 65 let už je víc než dva miliony a 169 tisíc. A to je pětina všech obyvatel.