Eurovolební zamyšlení aneb Přísaha jako Věci veřejné 2.0

Eurovolební zamyšlení aneb Přísaha jako Věci veřejné 2.0
20.červen 2024

Předvojební debaty jsou za námi, tlamocviky kandidátů také a přetrpěli jsme i čekání na výsledky (které silně připomínalo silvestrovskou noc). Je načase si zhodnotit, co překvapivé výsledky eurovoleb přinesou pro naši politiku. A to může být ještě překvapivější než výsledky samotné.

Na jednu stranu lze říci, že eurovolby v určitém ohledu nedopadly špatně. Strany vládní pětimafie v součtu výrazně oslabily (ze 47 % v eurovolbách 2019 se jejich podpora scvrkla na 37 %). Potěšil zejména výprask pro Piráty, kterým z jejích tří eurokřesel zbylo jediné (ale zase je může utěšit, že jim klesne uhlíková stopa o 2/3 a že mají mezi europoslanci 100% zastoupení žen). Celkově oslabili hlásači progresivismu, multi-kulti a grýndýlových šíleností; naopak ti, kdo před volbami zastávali více či méně euroskeptické postoje, získali bohatě přes 50 %.

Tím ovšem příznivé zprávy končí. Velkou část hlasů totiž získaly strany, které mluvily hezky, jenže jejich činy tomu neodpovídají a je pravděpodobné, že nás jejich europoslanci opět zradí. Kupříkladu je sice hezké, že ANO teď mluví o svobodě slova, jenže co je to platné, když všichni jejich přítomní europoslanci hlasovali pro cenzurní akt DSA (nemluvě o mnoha dalších šílenostech, pro něž zvedli ruku).

A to, že lidé volili na základě slov a ne podle činů, si můžeme ilustrovat na výsledku dosavadních europoslanců, kteří cílili na vlastenecké voliče. Generál Hynek Blaško, který v EP celých 5 let poctivě pracoval pro zájmy ČR a proti nesmyslům z EU, ve volbách neuspěl; Dr. Ivan David, který také hlasoval víceméně rozumně, se svojí SPD stěží přelezl 5% hranici; zato uspěla Kateřina Konečná, která těch 5 let hlasovala pro nesmysly z EU nebo se u nich alibisticky zdržela – a až teď před volbami ze sebe začala dělat „vlastenku“ a „euroskeptičku“. To, jak hezky mluvila a jak ji neustále ukazovali v televizi (pročpak asi?…) bohužel převážilo nad jejími činy.

Já se ale zaměřím na jiné uskupení, které se také protlačilo do EP: na Přísahu s Motoristy a jejich „hvězdu“ Filipa Turka. Tady platí to samé, co u Konečné – ačkoliv předvojební sliby byly hezké, činy hovoří jinak (stačí připomenout, jak se Šlachta angažoval v politických procesech, jako byl ten s Adamem B. Bartošem). Jde tu ale i o něco víc.

Všimli jste si, jak byla Danuše Nerudová využita ke zviditelnění Filipa Turka? Bylo jasné, že i kdyby tam Turek neřekl vůbec nic, tak už to, že stojí proti neoblíbené Nerudové, z něj udělá miláčka davu a nažene mu hlasy. Sama Nerudová má sice inteligenci olejového radiátoru, nicméně ti, kdo stojí za ní, dobře věděli, co dělají, když ji předhodili Turkovi jako sparing partnera. A proto se nabízí otázka: Proč kmotři ze STAN udělali tento krok a podpořili Filipa Turka?

Někteří mluví o tom, že by po sněmovních volbách mohla vzniknout koalice ANO+Přísaha. Osobně vidím daleko pravděpodobnější, že Přísahu chtějí využít k tomu, aby vstoupila do koalice se SPOLU a STAN a udržela Fialu ve vládě i po dalších volbách – stejně jako k témuž účelu posloužily Věcí veřejné v roce 2010. Pro tento scénář hovoří nejen ona horlivá činnost STAN, ale i nápadné sbližování Turka s ODS, které nastalo hned po eurovolbách (zejména s Vondrou si vysloveně notovali).

Fiala dobře ví, že za stávajících podmínek se u koryta neudrží. Zisk 37 % v eurovolbách, to by ve sněmovních volbách (kde je mnohem vyšší účast a přijde tam mnohem víc odpůrců vlády) znamenalo s bídou 30 %. To by Fialu nezachránily ani nafouknuté korespondenční hlasy, i kdyby tam zahrnul i padlé ze třicetileté války. Proto kmotři stojící za Fialovou pětimafií vymýšlejí, jak se udržet u moci. A právě toto může být jedním ze způsobů. Jen si vzpomeňte, jak lákavě vyhlížely VV s Radkem Johnem v čele. A také si vzpomeňte, jak to dopadlo.

Je hezké, že jsme si zvolili ty, kdo dobře mluví. Ukázalo to, že česká společnost odmítá euro, připrchlíky i „klimatickou“ politiku. Příště si ale zvolme ty, kteří jsou důvěryhodní a jejichž činy odpovídají jejich slovům. A hlavně: Volme podle vlastního názoru a ne podle toho, kdo předvádí tlamocviky v televizi. Nenechte příště televizi, aby opět rozhodla za vás. Jinak tu Fiala bude škodit další 4 roky. A záda mu budou krýt nové hranaté Věci veřejné.

RNDr. Jan Sedláček

Více o tom autor mluvil v novém díle pořadu ZVOSTRA: https://www.youtube.com/watch?v=PxPY0xYovZo

Autor článku:
RNDr. Jan Sedláček
Jan Sedláček je přírodovědec (krajinný ekolog) a místopředseda Národní demokracie. Vystudoval obor Péče o životní prostředí a Biologie ekosystémů na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Podílel se na vědeckém výzkumu v oblasti adaptace na změnu klimatu, kromě toho také podniká v eko-poradenství a je autorem jedné odborné knihy (Klimatická ideologie vs. ochrana přírody) a několika knih povídkových. Sedláček je konzervativní národovec. Klade důraz na tradiční hodnoty, jako je svoboda (po) projevu, rodina a konceptuální svrchovanost národních států. Dlouhodobě upozorňuje na nárůst moci nadnárodních kmotrů a na jeho logické důsledky, jako je ožebračování lidí, omezování drobného podnikání či plíživý nástup orwellovské diktatury, na nějž reaguje svým oblíbeným citátem B. Franklina: “Ten, kdo se vzdá své svobody, aby získal bezpečí, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečí a ztratí obojí“. V oblasti životního prostředí Sedláček ostře kritizuje Green Deal a celou koncepci tzv. uhlíkové neutrality (která přírodě více škodí než pomáhá). Namísto toho prosazuje racionální ochranu přírody zaměřenou především na zadržení vody v krajině, ozelenění měst a ochranu orné půdy. Od roku 2014 je členem Národní demokracie, kde je v roce 2017 zvolen místopředsedou strany. Je navíc předsedou spolku Národní mládež z. s. Ve volném čase se též věnuje hře na kytaru, houbaření či permakulturnímu zahradničení. Nově se věnuje také činnosti na Svobodné televizi, konkrétně moderování pořadů Rozum do hrsti a Zvostra s Janem Sedláčkem ŽIVĚ.