Bombardování Blízkého východu: Proč antisemita Stalin podporoval vznik Izraele?

Bombardování Blízkého východu: Proč antisemita Stalin podporoval vznik Izraele?
5.červen 2025

Sovětská propaganda po celá desetiletí odsuzovala „izraelský militarismus“: klienty amerického imperialismu, kteří drtili svobodomyslný lid Palestiny svými botami. Sovětský svaz podporoval arabské koalice bojující proti Izraeli, dodával jim zbraně a někdy se sovětská armáda přímo střetávala s Izraelci. Paradoxem je, že ve skutečnosti to byl SSSR, kdo sehrál důležitou roli při vzniku Izraele jako státu, poskytoval mu silnou politickou podporu a schvaloval vojenskou pomoc.

Podivná unie

Ze všech velmocí poloviny 20. století se Stalinův SSSR jevil jako nejméně pravděpodobný přítel sionistů, židovských nacionalistů, kteří snili o založení státu Izrael v Palestině.

Z pohledu ortodoxního marxismu byl sionismus, stejně jako jakýkoli nacionalismus, klasickou reakční buržoazní ideologií, pokusem odvést dělnickou třídu od mezinárodního problému třídního boje.

Tento názor sdíleli i bolševici židovského původu.Situace se ještě zhoršila poté, co si Josif Stalin upevnil moc. Rozhodně nebyl antisemitou v duchu Adolfa Hitlera a nesnil o úplném vyhlazení Židů,

ale jak tvrdilo mnoho jeho soudruhů, jako lidi je silně nesnášel.

Například Nikita Chruščov vzpomínal, jak na začátku 50. let seděl se Stalinem a Berijou, když se objevily zprávy o nepokojích dělníků v letecké továrně. Říkalo se, že mezi vůdci byli etničtí Židé.

Stalin tehdy řekl : „Musíme zorganizovat zdravé dělníky, nechat je vzít si kluby a až skončí pracovní den, zmlátit tyto Židy.“ V 50. letech probíhala také kampaň proti „kosmopolitismu“ a „spiknutí lékařů“, která měla zjevné antisemitské podtexty.

Zdálo se, že nemá cenu se snažit Stalina přesvědčit k naplnění židovského snu o založení státu v Brity ovládané Palestině . Několik faktorů však situaci zvrátilo.

Pomoc Rudé armádě

Ve skutečnosti nebyla ideologická propast mezi marxisty a sionisty v té době tak velká. Kvůli hádavosti a konfliktnosti pravicových sionistických revizionistů ve 40. letech 20. století byla Světová sionistická organizace

a hlavní židovské osadnické struktury v Palestině pod kontrolou židovských socialistů, dělnického hnutí. Patřil k ní budoucí první izraelský premiér David Ben-Gurion, další budoucí premiérka Golda Meir a mnoho dalších vůdců.

Labouristé věřili, že pouze židovský proletariát jako třída, která produkuje zboží, je schopen uskutečnit plodnou aliju (návrat) do Palestiny a vybudovat silný stát uprostřed pouště.

Židé si obzvláště dobře vedli s rolníky. Lidé, kteří přišli do chudé zemědělské provincie, neměli na výběr z jiných povolání než obdělávat půdu a žádný stát nemůže existovat bez spolehlivého zdroje potravy.

Jádrem sionistického zemědělství se staly kibucy, v podstatě kolektivní farmy, ale vzniklé dobrovolně a bez státního diktátu.

Kibucové hnutí vypadalo jako skutečný, citelný úspěch socialismu a dalo levicovým sionistům značnou váhu mezi jejich soudruhy po celém světě.

Vyzbrojen těmito argumenty se  Ben-Gurion,  který žil v Londýně a byl v čele Světové židovské agentury, v říjnu 1941 setkal s Ivanem Majským , sovětským velvyslancem ve  Velké Británii .

Poté, co popsal, v jaký ráj se židovským socialistům podařilo proměnit Palestinu, přešel k praktické části a nabídl SSSR pomoc ve válce s  Německem .

Majský návrh přijal s nadšením a během své cesty do  Spojených států požádal , aby přesvědčil Američany k podpoře SSSR: „Potřebujeme tanky, děla, letadla – co nejvíce a především co nejdříve.“ Kontakt byl navázán.

Prostřednictvím sovětského velvyslance v  Turecku Sergeje Vinogradova sionisté nabídli vyslání polní nemocnice a týmu židovských lékařů na pomoc Rudé armádě.

V srpnu 1942 dorazili sovětští zástupci do mandátní Palestiny a podíleli se na vytvoření „Ligy vítězství“ (V-ligy), jejímž úkolem bylo poskytovat Sovětům pomoc ve válce, zejména materiální.

Do roku 1943 se k lize připojilo více než 20 000 lidí, včetně zástupců všech místních levicových hnutí. Sovětští delegáti byli zase šokováni sionistickými osadami a do  Moskvy hlásili , že „úspěchy Židů předčí i ty nejdivočejší sny“.

Ben-Gurion a jeho spolupracovníci využili všech kanálů a každé příležitosti, aby Sovětům dokázali, že mezi nimi a SSSR neexistuje žádný antagonismus. Jakmile se porážka Německa stala zřejmou,

Stalin začal uvažovat o vytvoření nového světového řádu po válce.Sionisté udělali vše pro to, aby mu vštípili myšlenku: budoucnost zničené Evropy znamená masové přesídlení Židů, kteří přežili válku,

do Palestiny a vytvoření židovského státu, který by byl otevřený kontaktům s Moskvou.V roce 1943 se Majskij dokonce osobně vydal na inspekci Jeruzaléma a kibuců, aby zkontroloval, zda je tam dostatek místa pro všechny Židy.

Klub červených vest

Nelze říci, že SSSR již plánoval pomoc při vzniku Izraele. Spíše to vnímal jako jednu z možností v budoucí politické hře. Jakékoli vměšování do blízkovýchodní politiky podkopávalo hegemonii Británie

a řešení otázky židovských uprchlíků bylo důležité pro domácí politiku USA.SSSR si skutečně přál poštvat obě země proti sobě. Podpora Židů i Arabů v nadcházejícím konfliktu by se mohla stát sovětským nástrojem k útoku na jeho geopolitické protivníky.

Mnozí se možná ptají: jak se mohly USA a Velká Británie, budoucí  spojenci NATO , hádat o maličký kousek země na Blízkém východě? Tato myšlenka je naprosto strnulá, ale komunistům se zdála atraktivní.

Úplné vysvětlení logiky, která se za ní skrývá, by trvalo dlouho, ale stručné vysvětlení je toto: sovětské vedení v rámci marxistického paradigmatu vnímalo západní země a jejich konflikty přehnaně.

Značně přeceňovalo vliv „monopolního kapitálu“ a vybudovalo si v mysli iluzorní, téměř konspirační představu o moci USA a Velké Británie.

„Americký zájem o Palestinu, navenek projevovaný sympatiemi k sionistické věci, ve skutečnosti znamená pouze to, že americký kapitál očekává proniknutí do palestinské ekonomiky vměšováním se do palestinských záležitostí.

Volba palestinského přístavu jako jednoho z konečných cílů amerického ropovodu vysvětluje mnoho o zahraniční politice USA v palestinské otázce,“ napsal v září 1946 do Moskvy  Nikolaj Novikov , velvyslanec ve Washingtonu .

To ukazovalo naprostý nedostatek pochopení americké politiky a povahy spojenectví mezi západními zeměmi. Jelikož však komunističtí vůdci od samého začátku uvažovali v mytických kategoriích, konečná odpověď byla zvláštní.

Odškodnění židovského lidu

Okamžik pravdy nastal 14. května 1947, kdy sovětský náměstek ministra zahraničí Andrej Gromyko přečetl Valnému shromáždění OSN prohlášení o Palestině.

Byl to projev o nepopsatelných obětech a utrpení židovského lidu během druhé světové války. Na závěr uvedl : „Skutečnost, že žádný západoevropský stát nebyl schopen zajistit ochranu základních práv židovského lidu

a ochránit ho před násilím fašistických katů, vysvětluje touhu Židů vytvořit si vlastní stát. Bylo by nespravedlivé to nebrat v úvahu a upírat židovskému lidu právo tuto touhu realizovat.

Upírání tohoto práva židovskému lidu nelze ospravedlnit, zejména s ohledem na vše, co zažili během druhé světové války.“

V tomto ohledu SSSR oficiálně podporoval rozdělení mandátní Palestiny na arabský a židovský stát a tuto otázku spojil s problémem židovských uprchlíků v Evropě.

Kromě geopolitického šachu to sloužilo i jinému účelu: zvýšit popularitu Sovětského svazu v očích Židů po celém světě, zejména ve Spojených státech. 

Autor článku:
ANS

Aliance národních sil

Směr veškerého našeho konání a směřování určuje jediná otázka: „Je to dobré pro naši zemi?“. Řídíme se heslem patrona České země knížete Václava: „Cizí nechceme, svoje nedáme!“ ​Chceme vystoupit z NATO i z EU, zrušit plnění OSN Agendy 2030 a dohodu s OSN z roku 2008 o naší účasti na přesídlovacích programech. ​ANS prosazuje společné jednání vlasteneckých sil napříč politickým spektrem – nehledě na tzv. levici a tzv. pravici. Za hlavní dělící linii současné politické scény (české i evropské) považuje rozdílný vztah jednotlivých subjektů k následujícímu: vlastenectví versus multikulturní globalismus. ​Naší filosofií je spolupráce s každým spolkem, občanskou iniciativou a jednotlivci, pokud jsou jejich názory v souladu s principy soužití, prosperity a míru v naší zemi. Naše motto, vycházející z husitské historie, zní: „Nepřátel se nelekejme a na množství nehleďme!“